Pohár ružomberského primátora získali tanečníci z Liptova

Ružomberok 24. septembra 2017 – Medzinárodná tanečná súťaž Ružomberok open a o Pohár primátora mesta Ružomberok uskutočnila sa v sobotu 23. septembra 2017 v ŠH Koniareň v Ružomberku. Zúčastnilo sa jej približne 160 tanečných párov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a z Ukrajiny v štandardných a latinsko – amerických tancoch. Tento ročník j bol More »

 

Opravili priehradný múr

Hra bovo-hradza

Hra bovo-hradza

RUŽOMBEROK   –  Radnica sa rozhodla zabrániť ďalším poškodeniam a pristúpila k oprave priehradného múru vodnej nádrže v Hrabove. Práce za 173 tisíc eur sa skončili, priesaky, ktoré boli pozorované už niekoľko mesiacov, sú tak minulosťou.

Špecializovaná firma mala svoje mechanizmy pri priehradnom múre počas uplynulých týždňov. Pomocou vysokotlakovej prúdovej injektáže zhotovili podzemnú tesniacu stenu. V hĺbke od 8 do 16 metrov sa tak cement vtláčal do koruny hrádze, kde sa zmiešal so zemou a zatvrdol. Tým sa dosiahla stabilizácia priehradného múru, a zabránilo sa vzniku priesakov.

Vrtná súprava, umiestnená priamo na priehradnom múre, mohla začať pracovať až po nevyhnutnom spustení hladiny vodnej nádrže. Bolo totiž potrebné minimalizovať všetky riziká. Podľa vyjadrení špecializovanej firmy, ktorá práce realizovala, pri vysokej hladine vzniká pri priehradnom múre hydrodynamické napätie. Mesto zároveň využilo spustenie hladiny na vyčistenie dna priehrady od kameňov a odpadkov. Po spevnení hrádze bude možné rozširovať služby a infraštruktúru pre návštevníkov.

Na práce v Hrabove bolo potrebné nielen vyčleniť finančné prostriedky, ale aj získať povolenia od rybárov či ochranárov. Pokračuje Michal Praženica, asistent primátora Ružomberka: „Z rozpočtu mesta si táto investičná akcia vyžiadala približne 173 tisíc eur. Jej súčasťou je vybudovanie chodníka a zábradlia pri priehradnom múre.“

Priehrada v Hrabove sa začala napĺňať 24. augusta 1965. So stavebnými prácami vtedy začal Váhostav ešte 1. októbra 1963, vodné dielo bolo dokončené na tú dobu v rekordnom čase 22 mesiacov. Rýchly postup prác si totiž vynútil akútny nedostatok vody pre potreby zošľachťovne v rybárpoľskej textilke.