Tvoriví seniori v Liptovskom múzeu

Ružomberok 18. januára 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) Vás pozýva na výstavu TVORIVÍ SENIORI. Ide o výber ručných prác seniorov, ale aj  záujemcov všetkých vekových kategórií o pravidelné pondelkové tvorivé dielne pre verejnosť z cyklu MÚZEUM PRE SENIOROV a KREATÍVNE V MÚZEU . Vystavené práce  mapujú prierez 6 ročnej činnosti, počas ktorej sa More »

 

Category Archives: Školstvo

Stretnutie rodín Detského centra Slovensko

detské centrum ružombertok

Ružomberok 8. januára 2017 – Už 42 Stretnutie rodín Detského centra Slovensko v Ružomberku sa vďaka ústretovosti hotela Lesana a podpore priateľov zo spoločnosti Dr.Oetker opäť uskutočnilo  sa na sklonku vlaňajška pod štítmi Vysokých Tatier, v obci Stará Lesná, v Hoteli Lesana.

Náhradní rodičia DC-SK, ich vlastné deti – naše spoločné deti vo veku 2 mesiace – 21 rokov, zamestnanci a dobrovľníci Detského centra Slovensko v počte približne 80 osôb trávili spoločné chvíle v zasneženej tatranskej prírode. 

V predvianočnom programe stretnutia boli vychádzky pod úpätím Vysokých Tatier, navštívili sme Štrbské Pleso, kde sme vyskúšali aj snežné skútre.

Študenti psychológie Filozofickej fakulty KU zorganizovali opäť vianočné trhy

ku_ruzomberok

ku_ruzomberok

Ružomberok 24. decembra (TK KBS) –  Študenti psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku (FF KU) zorganizovali už po štvrtýkrát dobročinnú akciu – Vianočné trhy. V utorok 13. decembra sa priestory fakulty rozrástli o bohaté stolíky rôznych dobrôt, dekoratívnych predmetov, vianočných výzdob, šperkov a ešte mnoho ďalších drobností pre potešenie.

Výnos z vianočných trhov vo výške 452 eur poputuje do Detského domova a Komunitného centra Úsmev ako dar v Ružomberku, ktoré sa stará o deti zo sociálne slabších rodín a deti z detských domov.

Úspešní absolventi veliteľsko-štábneho kurzu

aos

aos

Liptovský Mikuláš 23. decembra 2016 – Už 21. Základný veliteľsko-štábny kurz (ZVŠK) bol realizovaný v termíne od 10. októbra do 16. decembra 2016. Jeho študijný program bol zameraný na problematiku národnej a medzinárodnej bezpečnosti, vojenské umenie, velenie a riadenie a na spoločensko-vednú oblasť.

Výučbu v kurze, organizovanom Centrom vzdelávania Akadémie ozbrojených síl, zabezpečoval vedecko-pedagogický zbor katedier školy. Nezastupiteľné miesto v rámci výchovno – vzdelávacieho procesu v kariérnych kurzoch na hodnosť predstavujú už tradične aj prednášky príslušníkov OS SR a MO SR, ktorí sa venujú špecifickým odborným témam v rámci svojej pôsobnosti.

Tolerancia bola hlavná téma slovenskej filozofickej olympiády

logo_ffku

logo_ffku

Ružomberok 20. decembra (TK KBS) –  Katedra filozofie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku usporiadala v uplynulých dňoch druhý ročník slovenskej filozofickej olympiády (IPO-SK). Najlepšiu esej napísal tento rok Samuel Novák z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove, druhý skončil Marek Berčík z Gymnázia v Partizánskom a tretí v poradí sa umiestnil Samuel Hučko z košického Gymnázia sv. Tomáša Akvinského.

Vianočný koncert v L. Sliačoch

koncert v L. Sliačoch ZUŠ Jánoš

koncert v L. Sliačoch
ZUŠ Jánoš

Liptovské Sliače 17. decembra 2016 – Čas vianočný v posledných rokoch sprevádza v Liptovských Sliačoch aj Vianočný koncert žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš Ružomberok, pracovisko Liptovské Sliače. Tak tomu bude aj v nedeľu 18. decembra. Začne sa o 15. 30 h v tamojšom kultúrnom dome.

Vianočný koncert SZUŠ Jánoš

ZUŠ Jánboš

ZUŠ Jánboš

Ružomberok 14. decembra 2016 – Súkromná základná umelecká škola Janoš v Ružomberku pripravila Vianočny koncert, ktory sa uskutočni 15. decembra o 16. 30 h v priestoroch Kulturneho domu Andreja Hlinku v Ruzomberku.

Informoval Martin Buzna zo Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš.

(red)

Udatní Tatranskí rytieri zo škôl sa zapojili z celého Slovenska,

Tatranskí rytieri

Tatranskí rytieri

Liptov 11. decembra 2016 – Prihlasovanie do celoslovenského environmentálneho projektu bolo ukončené minulý týždeň. Do ekologickej súťaže sa prihlásilo vyše 300 hrdinských tried, ktoré sa budú podieľať na zlepšovaní životného prostredia pre nás všetkých. Žiaci základných a stredných škôl sa tak v súťaži spoja pre dobrú vec a zachovanie krás slovenskej prírody.

Nasledujúce mesiace budú rytieri svojimi malými aj veľkými činmi napredovať k zaujímavým cenám a popri tom sa ponoria do tajov ekológie, ktorá im ukáže nové poznatky o krásach našej prírody. Prihlásené triedy, plné chrabrých hrdinov na čele so svojimi pedagógmi v brnení, sa pustia do dvoch ekologických aktivít, ktoré sú podmienkou súťaže. V prvej súťažnej aktivite „Príroda nám, my prírode“ majú žiaci možnosť vybrať si z 3 prevedení projektu.

Adventný dobročinný večierok v L. Sliačoch

adventný večierok v L. Sliačoch

adventný večierok
v L. Sliačoch

Liptovské Sliače 11. decembra 2016 – Už 7. ročník  Adventného dobročinného večierka uskutočnil sa 11. decembra v kultúrnom dome v Liptovských Sliačoch. Prišlo tam okolo 500 ľudí. Medzi nimi boli najmä rodičia, starí rodičia detí, ktoré sa predstavili v kultúrnom programe.

Podujatie otvoril zástupca starostu obce L. Sliače Pavel Bartík. V pestrom programe sa predstavili žiaci Materskej školy, Základnej školy Jozefa Hanulu. O priazeň publika sa uchádzali aj spevácka skupina seniorov Salatín a mužská spevácka skupina Sliačania. Predstavil sa aj detský folklórny súbor Sliačanček. Adventný večierok – fotogaléria

Poézia nositeľky Nobelovej ceny v preklade z pera pedagóga Katolíckej univerzity

 

pfku

pfku

Ružomberok 11. decembra (TK KBS) Vyučujúca na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku Silvia Kaščáková je autorkou slovenského prekladu básnickej zbierky poľskej poetky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru (1996) Wislawy Szymborskej pod názvom Veľké číslo, ktorá v týchto dňoch vychádza na Slovensku.

Silvia Kaščáková sa venuje tvorbe poézie a piesňových textov vážnej, populárnej a gospelovej hudby. Poéziu publikovala v rozhlase, na literárnych festivaloch/autorských čítaniach i časopisecky na Slovensku aj v Čechách. Pre RTVS Rádio Regina napísala niekoľko scenárov pre literárno-dramatické relácie zamerané na slovenskú a zahraničnú poéziu a pre Rádio Devín pripravila do vysielania eseje.

Sladká vianočná prehliadka

Sladké vianočná prehliadka

Sladké vianočná prehliadka

Ružomberok 10. decembra 2016 – Z rozprávky do rozprávky bola téma VI. ročníka súťaže Sladká vianočná prehliadka, ktorá sa uskutoční v Spojenej škole v Ružomberku.

 Súťažiaci v nej preukázali kreativitu, nápaditosť a schopnosť pracovať s rôznymi druhmi surovín. Torta musela vážiť minimálne osem kilogramov a na ochutnanie  boli k dispozícii aj rezy z rovnakého materiálu, ako bola vyrobená torta.
Súťažiacich rozdelili do kategórií podľa veku: 1. Junior žiaci 2. oočník, 2.Junior žiaci 3. ročník, 3.Senior nad 20 rokov, 4.Základné školy, 5. Materské školy.