Mesto vydalo pôsobivý nástenný kalendár

Ružomberok 5. januára 2017 – Po dvojročnej prestávke sa radnica znovu vrátila k tradícii tlačenia mestských nástenných kalendárov. „Je potrebné zachovávať si takéto dobré tradície, ktoré nám pomáhajú správne sa orientovať v čase, mať plnosť životného pocitu a zmierniť tempo života,“ poznamenal primátor Igor Čombor. Pôsobivý mestský kalendár na rok 2017 znázorňuje hlavné dominanty mesta ako budovu historickej More »

 

Category Archives: Múzeá

História spracovania dreva v Liptove

Histŕoria spracovania dreva v Liptove

Histŕoria spracovania dreva
v Liptove

Liptovský Mikuláš 20. decembra 2016 – Publikáciu História spracovania dreva v Liptove od minulosti po súčasnosť pripravili Jozef Taraba, PhDr. Peter Vítek v spolupráci s Múzeom Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Knihu slávnostne uvedú o života v priestoroch múzea 21. decembra o 16. 00 h.

Informoval riaditeľ Múzea Janka Kráľa v L. Mikuláši Jaroslav Hric.

(red)

Župný rozpočet ráta aj s obnovou kultúrnych pamiatok

liptovské múzeum

liptovské múzeum

Žilina 13. december 2016 – Oblasť kultúry dostane o takmer 870-tisíc eur viac ako vlani. Na rok 2017 je v návrhu župného rozpočtu pre kultúrne inštitúcie vyčlenená suma 7.738.791 eur, čo predstavuje nárast o približne 12,6 percenta.

„Zvýšenie zahŕňa nielen bežný chod našich múzeí, galérií, knižníc, kultúrnych stredísk, divadiel či hvezdárne, ale aj ich rozsiahle rekonštrukcie, ktoré realizujeme každoročne vo všetkých regiónoch,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako dodal, okrem toho, že sa kraj pri jeho ďalšej rekonštrukcii bude uchádzať o eurofondy, už dnes ráta aj s vlastnou investíciou vo výške 200-tisíc eur do technického zázemia vrátane skladov, technických miestností a depozitárov.

Múzeum pre seniorov

seniori v liptovskom múzeu

seniori v
liptovskom múzeu

Ružomberok 29. novembra 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pozýva všetkých záujemcov na ďalšie pondelkové adventné kreatívne stretnutie z cyklu Múzeum pre seniorov – 5.  decembra so začiatkom o 9.00 hodine. Podujatie je jednou  z aktivít, ktorými sa múzeum zapojilo do Ružomberského adventného kalendára 2016.

Adventné tvorenie v múzeu

advent vianočný  stromček

advent vianočný
stromček

Ružomberok 27. novembra 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pozýva všetkých záujemcov na prvé adventné tvorenie z cyklu Kreatívne v múzeu, ktoré bude v pondelok 28.11.2016 v obvyklom čase – od 9.00 – 11.00 hodiny.

„Nakoľko na poslednom pondelkovom kreatívnom stretnutí  21.11.2016 sme na prípravu vianočnej dekorácie okrem plánovanej techniky Kanzashi využívali prácu s rôznymi technikami – pletenie z pedigu a z papiera, práca s vlnou, s moosgummi, a patchwork , v tejto činnosti budeme pokračovať aj na ďalších adventných kreatívnych  stretnutiach,“ informovala kultúrna pracovníčka LM Ľubica Drusková.

Tvorivé dielne v ružomberskom Trojlístku

Trollístok

Trollístok

Ružomberok 19. novembra 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) sa už niekoľko rokov snaží svojimi podujatiami priblížiť žiakom, študentom a dospelým z radov širokej verejnosti. Svoje aktivity a ich realizáciu pravidelne už šesť rokov  ponúka seniorom a všetkým záujemcom  v rámci takzvaných kreatívnych pondelkov v múzeu, ale aj hendikepovaným  dospelým a  seniorom v domovoch dôchodcov či iných centrách sociálnych služieb – a to priamo v ich domácom prostredí.

Tvorivá dielňa v Liptovskom múzeu v Ružomberku

Liptovské múzeum pedig

Liptovské múzeum
pedig

Ružomberok 13. novembra 2016 -Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pozýva všetkých záujemcov na tradičnú pondelkovú tvorivú dielňu pre verejnosť z cyklu Kreatívne v múzeu.

Na poslednom jesennom pedigovaní  v pondelok 7.11. 2016 sme z pedigu plietli košíčky a vianočné zvončeky. Nakoľko sa pomaly blížia Vianoce a  mnohí z nás obľubujú vlastnoručne zhotovené  vianočné ozdoby , adventné venčeky či košíčky alebo  iné zaujímavé darčeky s vianočnou tematikou, rozhodli sme sa  pre veľký záujem zúčastnených dám, že s pedigom budeme pracovať aj v pondelok 14. novembra v obvyklom čase  – od 9.00 – 11.00 hod.

Výstava fotografií Trojlístka v Liptovskom múzeu v Ružomberku

fotoaparát

fotoaparát

Ružomberok  9. novembra 2016 – Liptovské múzeum Ružomberok, Liptovské kultúrne stredisko a Fotoklub pri Liptovskom múzeu Ružomberok vás pozývajú na výstavu fotografií. Vernisáž sa uskutoční 15. novembra o 14.30 h vo Fotogalérii Liptovského múzea v Ružomberku. Výstava je sprístupnená už od 4. novembra a pozrieť si ju môžete do 3. decembra.

Symbolické fotoprepojenie liptovských fotografov z Liptovského Mikuláša, Ružomberka a Liptovského Hrádku (Fotoklub pri Liptovskom múzeu Ružomberok, Občianske združenie Art štúdio Liptovský Hrádok – sekcia fotografov, nezaradení fotografi z Liptovského Mikuláša a okolia).

Archeológovia hodnotili svoju prácu

Liptovské-múzeum_ archológia

Liptovské-múzeum_
archológia

Ružomberok 5. novembra 2016 – Koncom októbra, 27.10., sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku konala konferencia archeológov  „ Výsledky nových archeologických výskumov na strednom Slovensku“. Konferenciu z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj. Gestorom konferencie bol Žilinský samosprávny kraj a Banskobystrický samosprávny kraj.

Židia žili slobodne v L. Mikuláši

mjk2351-s

mjk_židia

Liptovský Mikuláš  4. novembra 2016 – Prvé židovské rodiny prišli do Mikuláša pred tromi storočiami spoza rieky Moravy. Prišli do priateľského a pohostinného prostredia, v ktorom mohli slobodne žiť, pracovať, tvoriť, vzdelávať sa i vyznávať svoju vieru. Mikuláš sa tak premenil na trojkonfesijné mesto a židovská komunita niekoľko storočí spoluformovala jeho tvár i podobu.

Po jej stopách sa vydáva aktuálna výstava v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Identifikuje konkrétne miesta, keď prepája súčasné obrazy s ich predvojnovou históriou.  A predstavuje i konkrétnych ľudí, ich príbehy a osudy.

Tip na výlet: Úroda z polí, sadov a záhrad

vychylovka_skanzen

vychylovka_skanzen

Vychylovka 16. septembra 2016 –  Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, zmien počasia a predzvesťou zimy, ktorá prináša do našich príbytkov pokoj a dni oddychu. Neskoré jesenné popoludnie je vyhradené na posledné práce v záhradkách. V jesenných mesiacoch dozrieva na poliach úroda, nevyhnutne dôležitá pre náš život. Ovocné stromy, ešte predtým, ako úplne stratia svoju bohatú zelenú korunu, nám odovzdajú svoje plody, ktoré sú zdrojom nášho zdravia. Ľudia zbierajú bohatú úrodu a plnia svoje pivnice ako škrečkovia. Odkladajú si ju na zimu, robia si zásoby, aby počas dlhej zimy mali čo najviac vitamínov.