Fašiangovú bursu spojili so zabíjačkou

Liptovské Sliače 23. januára 2019 – Tradičná fašiangová pochpdozka – bursa sa uskutoční 25. januára v Liptovských Sliačoch. Jej súčasťou bude aj obecná zakáľačka. (red) Bookmark It Hide Sites More »

 

Category Archives: Múzeá

Príbeh Liptovského múzea pokračuje

Príbeh nášho múzea pokračuje s prednáškou Hrad Likava – od kameňa k sadre

liptovské múzeum

Ružomberok 8. auhgusta 2019 – Liptovské múzeum  (LM) v Ružomberku vo štvrtok 15. augusta o 17.00 hod. pozýva na spoznávanie zaujímavých zbierkových predmetov.  LM nemá prázdniny ani cez prázdniny.

Medzinárodné zápolenie hasičov v L. Sliačoch

Liptovské Sliače 11. júla 2019 – Dobrovoľný hasičský zbor Liptovské Sliače a obec Liptovské Sliače Vás pozývajú na IV. ročník hasičskej súťaže s medzinárodnou účasťou O putovný pohár sliačanských hasičov.

Čítanie z archívu a knižnice venované J. Volkovi-Starohorskému

SMOPaJ

Liptovský Mikuláš 26. septembra 2017 – Podujatie nazvané Čítanie z archívu a knižnice, ktoré sa uskutoční 27. septembra, v Slovenskom múzeu prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši, bude venované Jánovi Volkovi-Starohorskému.

    “ J. Volko-Starohorský narodil sa 31. júla 1880 vo vtedajšom Liptovskom Sv. Mikuláši, reálku vyštudoval v Levoči a vojenskú službu absolvoval vo Viedni. V roku 1908 po ukončení štúdia zemepisu a prírodných vied na Budapeštianskej univerzite sa stal učiteľom. Toto povolanie začal vykonávať v Hybiach, potom ho osud zavial do Topoľčian, Brezna nad Hronom, Abrudi, Polného Byrinčoku, ďalej do Rumunského Dévu, kde obdržal profesorskú definitívu a odtiaľ po vzniku prvej Československej republiky sa vrátil do svojho rodiska, kde 20 rokov pôsobil na Gymnáziu M. M. Hodžu.

Liptovskí poľnohospodári poďakujú za úrodu v pribylinskom skanzene

Poďakovanie za úrodu Pribylina

Ružomberok/ Pribylina 26. septembra 2017 – Tradičné národopisné podujatie Poďakovanie za úrodu uskutoční sa 1. októbra v Múzeu liptovskej dedine v Pribyline, ktoré spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku. Začne sa o 10. 00 h.

Podujatie otvoria dožinkovou slávnosťou poľnohospodárskych družstiev a spoločenstiev z regiónu Liptova. V pásme zvykov nazvanom Na dedinskom dvore sa predstavia foklórne skupiny Lúčan z Lúčok, Lúžňan z Liptovskej Lúžnej, Liptovského Ondreja a foklórny súbor Liptov v Ružomberka. Záujemcovia si môžu rozšíriť vedomosti na prednáškach o mede a jeho využití a o mlieku a jeho význame vo výžive.

Vedecké kaviarne v múzeu

MJK

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

„V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. storočí. Dozviete sa, akých zločinov sa vtedy ľudia dopúšťali, ako boli trestaní a či mala vláda osvietenských panovníkov nejaký vplyv na súdnictvo v Liptovskej stolici.

Tvorivé dielne v Liptovskom múzeu v Ružomberku

Liptovské múzeum

Ružomberok 24. septembra 2017 – Tvorivé dielne  nazvaní Múzeum pre seniorov uskutočnia sa 2 5. a 29. septembra v Liptovskom múzeu (LM) v Ružomberku. 

„Nakoľko na poslednom stretnutí v pondelok 18. 9.2017 sme pracovali s rôznymi technikami – pracovali sme so sutaškou, stuhami, drôtom, špagátom, tak v pondelok  25.9. 2017 si zopakujeme techniku práce s drôtom a nylonom pri zhotovovaní krásnych silonkových kvetov. Potrebujeme materiál a pomôcky : drôt(hrubší a tenší) niť, kliešte, nožnice, farebné pančuchy, predmet s kruhovým priemerom (lak na vlasy, pohár,…), špajdlu, zelenú floristická pásku (krepový papier)lepidlo, korálky, tenkú ihlica, uviedla kultúrna pracovníčka LM Ľubica Drusková.

Tvorivá dielňa pre dôchodcov

Tvorivá dielňa v Liptovskom múzeu

Ružomberok 24. augusta 2017 – Vo štvrtok 24. augusta 2017 v dopoludňajších hodinách dve pracovníčky Liptovského múzea v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) opäť navštívili klientov Centra sociálnych služieb  TROJLÍSTOK na  Riadku 8 v Ružomberku.

Milujem fotografiu

milujem fotografiu

Ružomberok 25. mája 2017 – Fotoklub pri Liptovskom múzeu v Ružomberku vás pozýva v piatok 26. mája o 14:00h pri príležitosti 65. narodenín svojho člena na výstavu fotografií Jirko Salzmann: Milujem fotografiu. Miesto:  Bude inštalovaná vo fotogalérii Liptovského múzea v Ružomberku a potrvá do 30. júna.

Za bránami múzea

Liptovské múzeum

Ružomberok 19. mája 2017 – Vo štvrtok 18. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí pripravili pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku  (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pre žiakov vzdelávací program ZA BRÁNAMI MÚZEA .

Noc múzeí a galérií v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva

Smopaj

Liptovský Mikuláš 18. mája 2017 – Podujatie Nové tajomstvá starého kláštora uskutoční sa 20. mája v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva  (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši. a to v rámci Noci múzeí a galérií 2017.  Múzejníci sľubujú noc plnú záhad, prekvapení, poučenia i zábavy v čase od 18.00 do 23.00 hod. v zrekonštruovaných priestoroch budovy múzea na Ul. Školskej 4 v Liptovskom Mikuláši.