Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea. V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti More »

 

Category Archives: Múzeá

Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

sakrálne umenie

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho
kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea.

V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti prezentované najcennejšie umelecké artefakty s kresťanskou náboženskou tematikou, ktoré dokumentujú vývoj výtvarného prejavu na Liptove v oblasti oltárnej maľby a plastiky.
Sakrálna galéria sa nachádza v podkrovných priestoroch múzea, v ktorých nie sú optimálne a stabilné klimatické podmienky. Veľké výkyvy teplôt sú tu predovšetkým v zimnom a letnom období. Aby bola zabezpečená náležitá ochrana zbierkových predmetov, ktoré sú tu dlhodobo prezentované, bolo potrebné vybaviť expozičné priestory odvlhčovačom a zvlhčovačom vzduchu. Udialo sa tak v rámci implementácie projektu Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.
Ing. Naďa Somorová, projektová manažérka Liptovské múzeum v Ružomberku

(red)

Aj taká bola Veľká noc

vajíčka veľkonočné

Liptovský Hrádok 27. marca 2017 – Aj taká bola Veľká noc je názov veľkonočnej výstavy, ktorá bude do 23. apríla inštalovaná v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Počas štyroch jarných týždňov bude „odetý“ do veľkonočných dekorácií z čias spred niekoľkých desiatok rokov aj interiér vidieckej domácnosti vo výstavných priestoroch  múzea.

Čítanie z knižnice

Liptovský Mikuláš 27. marca 2017 – Cyklus podujatí o osobnostiach slovenského jaskyniarstva a ochrany prírody pripravilo Slovenské múzuem ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši, ktoré nazvalo Čítanie z knižnice. Prvé podujatie sa uskutoční v múzeu 28. marca o 16. 00 h.

Fascinujúci svet hmyzu

Liptovský Mikuláš 2. marca 2017 – Fascinujúci svet hmyzu je názov výstavy, ktorú sprístupnili 2. marca  Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši. Výstava potvrá do 24. apríla. SMOPaJ ju pripravilo v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici.

Spojazdnia Považskú úzkorozchodnú lesnú železnicu

železncia Pribylina

Pribylina 23. februára 2017 – V  rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).  Župa získa milión eur na rekonštrukciu hospodárskej budovy Budatínskeho hradu, viac ako 360-tisíc eur na obnovu unikátnej železničky v areáli Múzea Liptovskej dediny v Pribyline a takmer 780-tisíc eur do rozvoja Oravského hradu.

Zaviaty svet praveku

smopaj

Liptovský Mikuláš 1. februára 2017 – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pozýva na výstavu Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Zaviaty svet praveku, ktorú môžete navštíviť v budove SNOPaJ, na Ul. Školskej č. 4 v od dnes do 26. februára.
Výstava Vás prevedie kľukatými chodníčkami pol miliardy rokov trvajúceho vývoja slovenskej prírody. Predstaví Vám fascinujúce skamenené zvyšky živočíchov a rastlín, ktoré žili na našom území v predchádzajúcich geologických obdobiach.

História spracovania dreva v Liptove

Histŕoria spracovania dreva v Liptove

Histŕoria spracovania dreva
v Liptove

Liptovský Mikuláš 20. decembra 2016 – Publikáciu História spracovania dreva v Liptove od minulosti po súčasnosť pripravili Jozef Taraba, PhDr. Peter Vítek v spolupráci s Múzeom Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Knihu slávnostne uvedú o života v priestoroch múzea 21. decembra o 16. 00 h.

Informoval riaditeľ Múzea Janka Kráľa v L. Mikuláši Jaroslav Hric.

(red)

Župný rozpočet ráta aj s obnovou kultúrnych pamiatok

liptovské múzeum

liptovské múzeum

Žilina 13. december 2016 – Oblasť kultúry dostane o takmer 870-tisíc eur viac ako vlani. Na rok 2017 je v návrhu župného rozpočtu pre kultúrne inštitúcie vyčlenená suma 7.738.791 eur, čo predstavuje nárast o približne 12,6 percenta.

„Zvýšenie zahŕňa nielen bežný chod našich múzeí, galérií, knižníc, kultúrnych stredísk, divadiel či hvezdárne, ale aj ich rozsiahle rekonštrukcie, ktoré realizujeme každoročne vo všetkých regiónoch,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako dodal, okrem toho, že sa kraj pri jeho ďalšej rekonštrukcii bude uchádzať o eurofondy, už dnes ráta aj s vlastnou investíciou vo výške 200-tisíc eur do technického zázemia vrátane skladov, technických miestností a depozitárov.

Múzeum pre seniorov

seniori v liptovskom múzeu

seniori v
liptovskom múzeu

Ružomberok 29. novembra 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pozýva všetkých záujemcov na ďalšie pondelkové adventné kreatívne stretnutie z cyklu Múzeum pre seniorov – 5.  decembra so začiatkom o 9.00 hodine. Podujatie je jednou  z aktivít, ktorými sa múzeum zapojilo do Ružomberského adventného kalendára 2016.

Adventné tvorenie v múzeu

advent vianočný  stromček

advent vianočný
stromček

Ružomberok 27. novembra 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) pozýva všetkých záujemcov na prvé adventné tvorenie z cyklu Kreatívne v múzeu, ktoré bude v pondelok 28.11.2016 v obvyklom čase – od 9.00 – 11.00 hodiny.

„Nakoľko na poslednom pondelkovom kreatívnom stretnutí  21.11.2016 sme na prípravu vianočnej dekorácie okrem plánovanej techniky Kanzashi využívali prácu s rôznymi technikami – pletenie z pedigu a z papiera, práca s vlnou, s moosgummi, a patchwork , v tejto činnosti budeme pokračovať aj na ďalších adventných kreatívnych  stretnutiach,“ informovala kultúrna pracovníčka LM Ľubica Drusková.