Tvoriví seniori v Liptovskom múzeu

Ružomberok 18. januára 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) Vás pozýva na výstavu TVORIVÍ SENIORI. Ide o výber ručných prác seniorov, ale aj  záujemcov všetkých vekových kategórií o pravidelné pondelkové tvorivé dielne pre verejnosť z cyklu MÚZEUM PRE SENIOROV a KREATÍVNE V MÚZEU . Vystavené práce  mapujú prierez 6 ročnej činnosti, počas ktorej sa More »

 

Category Archives: Komunálna politika

Mikulášska matrika eviduje v roku 2016 Matejov a Emy, sobášilo sa aj v nemocnici

mikuláš

Liptovský Mikuláš 12. januára 2017 – Rodičia z Liptovského Mikuláša dávali svojim novorodencom v uplynulom roku prevažne klasické slovenské mená. U chlapcov sa vyskytli najčastejšie Matejovia, nasledovalo meno Michal, Martin, Tomáš a Jakub, z dievčenských mien bodovali Emy, Kristíny, Viktórie a Anny.

Do módy sa v Liptovskom Mikuláši opäť dostávajú mená, ktoré dávali svojim ratolestiam naši starí rodičia, často sa u minuloročných novorodencov vyskytuje meno Jozef, Vratko, Štefan, Marína, Hana a Eva. Rodičia začínajú dávať svojim deťom aj dve mená, čo bolo zaužívané na začiatku minulého storočia. Mikulášska matrika tak eviduje novorodencov s menami Levoslav Marek, Karla Mária, Eduard Peter, Vanesa Nikola či Peter Ľudovít. V záznamoch miestnej matriky sa za rok 2016 našli aj netradičné mená ako Neha,
Amina, Sven alebo Lovleen.

Stretnutie rodín Detského centra Slovensko

detské centrum ružombertok

Ružomberok 8. januára 2017 – Už 42 Stretnutie rodín Detského centra Slovensko v Ružomberku sa vďaka ústretovosti hotela Lesana a podpore priateľov zo spoločnosti Dr.Oetker opäť uskutočnilo  sa na sklonku vlaňajška pod štítmi Vysokých Tatier, v obci Stará Lesná, v Hoteli Lesana.

Náhradní rodičia DC-SK, ich vlastné deti – naše spoločné deti vo veku 2 mesiace – 21 rokov, zamestnanci a dobrovľníci Detského centra Slovensko v počte približne 80 osôb trávili spoločné chvíle v zasneženej tatranskej prírode. 

V predvianočnom programe stretnutia boli vychádzky pod úpätím Vysokých Tatier, navštívili sme Štrbské Pleso, kde sme vyskúšali aj snežné skútre.

Mesto vydalo pôsobivý nástenný kalendár

kalendár ružomberok

Ružomberok 5. januára 2017 – Po dvojročnej prestávke sa radnica znovu vrátila k tradícii tlačenia mestských nástenných kalendárov. „Je potrebné zachovávať si takéto dobré tradície, ktoré nám pomáhajú správne sa orientovať v čase, mať plnosť životného pocitu a zmierniť tempo života,“ poznamenal primátor Igor Čombor.

Pôsobivý mestský kalendár na rok 2017 znázorňuje hlavné dominanty mesta ako budovu historickej radnice, synagógu, Univerzitnú knižnicu KU, Mauzóleum A. Hlinku, Kultúrny dom A. Hlinku či balustrády. „Okrem toho je doplnený fotografiami centier turizmu ako Vlkolínec, Hrabovo, Čutkovo, a samozrejme Malinô Brdo či Smrekovica,“ povedal autor grafického dizajnu Jaroslav Maga z mestského úradu.

Novoročný ohňostroj pohltila hmla

nový rok liptovské sliače

Liptovské Sliače 1. januára 2017 – Silvestrovské oslavy uskutočnili sa aj v najväčšej liptovskej obci v Liptovských Sliačoch. Vlani boli na námestí pred farským kostolom v Strednom Sliači. Tohto roku ich posunuli na iné miesto. Boli na parkovisku pri futbalovom ihrisku 1. OFC.

Silvestrovské oslavy začali sa o 22. 00 h, ale na parkovisku bolo vtedy len niekoľko ľudí. Zohrievali sa pri dvoch ohniskách a teplo im dodávala aj punč, ktorý bezplatne poskytla obec L. Sliače. Navaril ho poslanec obecného zastupiteľstva Miroslav Hanula. Približne o 23. 30 h bolo už na parkovisku oveľa živšie. Spočiatku mal starosta L. Sliačov Milan Frič, že či príde aspoň toľko ľudí ako vlani. Najskôr tomu  nič nenasvedčovalo. Organizátori boli optimisti, aj keď spočiatku si mysleli, že nový rok v L. Sliačoch privíta spoločne len malá hŕstka ľudí. 

Študenti psychológie Filozofickej fakulty KU zorganizovali opäť vianočné trhy

ku_ruzomberok

ku_ruzomberok

Ružomberok 24. decembra (TK KBS) –  Študenti psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku (FF KU) zorganizovali už po štvrtýkrát dobročinnú akciu – Vianočné trhy. V utorok 13. decembra sa priestory fakulty rozrástli o bohaté stolíky rôznych dobrôt, dekoratívnych predmetov, vianočných výzdob, šperkov a ešte mnoho ďalších drobností pre potešenie.

Výnos z vianočných trhov vo výške 452 eur poputuje do Detského domova a Komunitného centra Úsmev ako dar v Ružomberku, ktoré sa stará o deti zo sociálne slabších rodín a deti z detských domov.

Vianočnú atmosféru môžete zažiť na rôznych podujatiach na Liptove

betlehem_sliace _sliacancek_sliacania

betlehem_sliace
_sliacancek_sliacania

Liptov 23. decembra 2016  – Vianočnú atmosféru môžete zažiť na rôznych podujatiach, ktoré sa uskutočnia v dňoch 24. až 26 decembra v regióne Liptova.

Policajti prídu darovať krv do ružomberskej nemocnice

krv-darovanie

krv-darovanie

Ružomberok 19. decembra 2016 – O zložitej situácii s krvou v Ústrednej vojenskej nemocnici – FN  (ÚVN FN) v Ružomberku  vás  informovali už viackrát.

 „V lete sme takmer každý týždeň posielali do médií urgentné výzvy pre darcov. Blížia sa však vianočné sviatky, ktoré so sebou prinášajú vysoké riziko potreby krvných jednotiek (začiatok lyžiarskej sezóny, množstvo turistov v regióne, zvýšený počet úrazov…). Práve cez sviatky však každoročne vzniká takzvané „darcovské okno“, počas ktorého naši hematológovia evidujú znížený počet darcov,“ uviedla hovorkyňa ÚVN – FN Petra Dišková.

Zvýšil sa počet turistov na Liptove

tatry

tatry

Liptovský Mikuláš 15. decembra 2016 – Za prvé tri štvrťroky 2016 si Liptáci opäť polepšili. Počet návštevníkov narástol o takmer trinásť percent. Čísla za september boli dokonca ešte optimistickejšie. Liptáci sa v počte návštevníkov za september vyšvihli medziročne o 28,65 percenta, v porovnaní so Slovenskom ide o 10 percent vyšší nárast. Prázdninové mesiace aj september si Liptáci už pochvaľovali dávnejšie a potvrdili to aj oficiálne štatistiky. Za tretí kvartál bolo na Liptove viac ako 574 tisíc prenocovaní, čo je medziročný nárast o 14,35 percenta.

Čísla uplynulých troch štvrťrokov 2016 rastú a predznamenávajú veľmi úspešný rok. Leto aj zima Liptákom vyšli na jednotku a s veľkými očakávaniami vstúpili aj do aktuálnej zimnej sezóny.

Ľudia rozhodnú, kam pôjde až 50 tisíc eur z rozpočtu

mikuláš

mikuláš

Liptovský Mikuláš 12. decembra –  Poslanci mestského  zastupiteľstva dnes v rámci rozpočtu na rok 2017 schválili 50 tisíc eur na participatívny rozpočet. Znamená to, že v roku 2017 o investovaní tejto sumy rozhodnú práve obyvatelia.

Participatívne rozhodovanie je prejavom demokracie, lebo umožňuje dosiahnuť lepší výsledok pri spravovaní vecí verejný. Boli by sme radi, keby tento rok svoje projekty na čerpanie z tejto sumy predložilo viac obyvateľov, pretože cieľom je zapájať verejnosť do samosprávnych aktivít a dať Mikulášanom možnosť interakcie,“ vysvetlil primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Radnica pripravila transparentný a vyrovnaný rozpočet vo výške 30 miliónov eur

logo mikulas

mikulás

Liptovský Mikuláš 14.  decembra – Mesto bude v roku 2017 pracovať s vyrovnaný rozpočtom vo výške 30 miliónov eur. Rozpočet v porovnaní s predošlými rokmi nesignalizuje výrazné zmeny. „Kvôli prehľadnosti a transparentnosti je zostavený nielen formou programov, ale i formou položiek a podpoložiek v najpodrobnejšej štruktúre ekonomickej klasifikácie. Rozpočet je nastavený do výšky očakávaných zdrojov a je vyrovnaný. Mesto si vytvára dostatočný manévrovací priestor pre finančnú politiku formou vlastných rezerv a vytvára prebytok ako zdroj vlastného financovania do budúceho obdobia. Tiež sa aktívne pripravujeme na získanie externých zdrojov financovania,“ uviedol primátor Ján Blcháč.

Splácanie úverov má mikulášska radnica zabezpečené v požadovanej výške z vlastných zdrojov a výhľadovo plánuje ďalšie znižovanie úverovej zadlženosti. „Udržateľnosť rozpočtu, plnenie zámerov a záväzkov mesto monitoruje dvakrát ročne formou hodnotiacej správy v mestskom zastupiteľstvo. Vedenie mesta monitoruje rozpočet mesačne a priebežne dostáva z odboru financií informácie o toku peňazí,“ poznamenala prednostka Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Marta Gutraiová.