Mladucha z L.Sliačov drôtom utkaná

Liptovský Mikuláš 11. januára 2020 – Tvorbu Ladislava Jurovatého predstavili v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. Prezentovala aj pár ženícha a mladuchu, ktorú vyhotovil podľa predlohy z Liptovských Sliačov. Bookmark It Hide Sites More »

 

Category Archives: Amatérske umenie

Koncert venovaný seniorom v L. Sliačoch

Úcta k starším

Liptovské Sliače 26. októbra 2019 – Koncert venovaný seniorom uskutoční sa 27. októbra 2019 v Liptovských Sliačoch.

(red!

Kandidátom na primátora L. Mikuláša je aj M. Chrapčiak

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 19. septembra 2018 – V novembrových komunálnych voľbách sa bude o dôveru voličov v Liptovskom Mikuláši uchádzať aj Ing. Martin Chrapčiak. O kreslo primátora mesta zabojuje ako nezávislý kandidát. Oznámil to dnes prostredníctvom tlačovej správy masmédiám.

Tradičné máje v L. Sliačoch

Liptovské Sliače 7. mája 2018 – Tradičné májovnícke zvyky ožili aj tohto roku v obci Liptovské Sliače, kde sa darí udržiavať obyčaje ich predkov.

Máje stavajú v predvečer 1. mája chlapci dievčatám. V minulosti to bývalo v noci z posledného aprílového dňa na prvý májový. V súčasnosti sa májovníci pripravujú na túto udalosť aj týždeň skôr. Počas neho vykopú jamy, osadia máje – dievčatám – májovníčkam,  májonvíckému richtárovi, pred obecný úrad, faru a kostol vo Vyšnom Sliači.

Vyhodntenie regionálnej fotografickej súťaže

Liptovský Mikuláš 2. mája 2018 – Vo štvrtok 26. apríla 2018 sa v priestoroch Liptovského kultúrneho strediska konalo slávnostné vyhodnotenie  a vernisáž výstavy regionálnej postupovej súťaže neprofesionálnej fotografickej tvorby AMFO 2018.

Do tohto ročníka   bolo prihlásených 293 fotografií od 46 autorov a 1 slide show. Odborná porota v zložení Mgr. Lucia Benická, (riaditeľka Galérie umelcov Spiša), Mgr. Martin Môcik (pedagóg a fotograf zo Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku) a Milan Veliký (fotograf a člen FIAP a AZSF) rozhodla nasledovne:       

Týždeň kresťanskej kultúry v Ružomberku

Týždeň kresťanskej kultúry

Ružomberok 25. apríla 2018 –  Už po tretí krát, aj tohto roku organizuje o. z. EduArt Vzdelávanie umením v spolupráci s Katolíckou univerzitou v Ružomberku (KU) a so Spoločnosťou Ježišovou týždeň podujatí, ktoré pod názvom Týždeň kresťanskej kultúry (TKK) upriamujú pozornosť na kresťanský hodnotový systém a jeho prejavy v živote. Týždeň kresťanskej kultúry  2018, ktorý potrvá do nedele 29. apríla v Ružomberku, otvorili 24. apríla slávnostným sprístupnením výstavy v priestoroch tamojšej Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v  Ružomberku

Pedagógovia predstavili svoje umenie

Ružomberok 9. apríla 2018 – Tradične sa pri príležitosti Dňa učiteľov uskutočňuje koncert pedagógov Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš v Ružomberku.  Tak tomu bolo aj tohto roku. Učitelia sa predstavili na spoločnom koncerte 7. apríla v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku.

Liptáci vyjadria svoj postoj k celoslovenským udalostiam

Liptov 8. marca 2018 – Aj Liptáci sa rozhodli pridať k celoslovenskej iniciatíve občianskych aktivistov, dobrovoľníkov a nepolitických osobností a združení. V Ružomberku sa stretnú 9. marca v Parku Š. Hýroša a to od 17. 00 h. V programe vystúpi spevák Samuel Sleziak.

Podobné zhromaždenie bude 9. marca aj na Námestí osloboditeľov v L. Mikuláši, ktoré sa začne o 18. 00 h. Súčasťou tejto správy sú výzvy organizátorov podujatí v L. Mikuláši a v Ružomberku.

Filmfest Hrádok rozdal ceny

Liptovský Hrádok 5. marca 2018 –  FILMFEST HRÁDOK 2018 sa už tradične konal v predposledný februárový víkend 23.- 24.2.2018 v priestoroch Domu kultúry v Liptovskom Hrádku. Tento filmársky festival neprofesionálneho filmu s medzinárodnou účasťou bol minulý rok premenovaný z pôvodného názvu Rodinné video vzhľadom na nové vyprofilovanie pôvodných žánrových hraní a súťažných kategórií.

Preteky gazdovských koní

Liptovská Štiavnica 25. februára 2018 – Už 12. ročník napísali Preteky gazdovských koní v Liptovskej Štiavnici. Organizátori ani neverili, že sa uskutočnia, lebo bolo málo snehu a teplo. Posledný týždeň sa situácia zmenila a lokalitu  za Lúčnym Hríbom.

Gazdovia so svojimi koníkmi absolvovali tri disciplíny – 1. súťažná disciplína „Rýchlosť a vytrvalosť koňa“
– 2. súťažná disciplína „Zručnosť kočiša a poslušnosť koňa“ a 3. disciplína Štiavnický silák,.

Fašiangová pochôdzka v Ružomberku

Ružomberok 13. februára 2018  – Dobrá nálada zavládla 12. februára v centre Ružomberka. Uskutočnila sa tam fašiangová pochôdzka – bursa. Do sprievodu  sa tam vydali folklórne skupiny z dolného Liptova. Boli medzi nimi kolektívy z Liptovských Revúc, Liptovskej Lúžnej, z Liskovej, folklórny súbor Liptov. Pridali sa k nim aj bursovníci z Komjatnej a taktiež mužská spevácka skupina zo Sliačov.

(red)