Mesto vydalo pôsobivý nástenný kalendár

Ružomberok 5. januára 2017 – Po dvojročnej prestávke sa radnica znovu vrátila k tradícii tlačenia mestských nástenných kalendárov. „Je potrebné zachovávať si takéto dobré tradície, ktoré nám pomáhajú správne sa orientovať v čase, mať plnosť životného pocitu a zmierniť tempo života,“ poznamenal primátor Igor Čombor. Pôsobivý mestský kalendár na rok 2017 znázorňuje hlavné dominanty mesta ako budovu historickej More »

 

Category Archives: Cirkev

Vianočné obdobie sa skončilo

Liptov 8. januára 2017 – Krst Ježiša v rieke Jordán je medzníkom v jeho pozemskom živote, pretože je začiatkom jeho verejného účinkovania. Zaznamenali ho všetci traja synoptickí evanjelisti (Mt 3,13-17; Mk 1,9-11; Lk 3, 21-22) a implicitne sa o ňom zmieňuje i svätý Ján. Pôvodne si ho Cirkev pripomínala (s poklonou troch mudrcov a s prvým Ježišovým zázrakom v Káne) na sviatok Zjavenia Pána (6. januára).

Študenti psychológie Filozofickej fakulty KU zorganizovali opäť vianočné trhy

ku_ruzomberok

ku_ruzomberok

Ružomberok 24. decembra (TK KBS) –  Študenti psychológie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku (FF KU) zorganizovali už po štvrtýkrát dobročinnú akciu – Vianočné trhy. V utorok 13. decembra sa priestory fakulty rozrástli o bohaté stolíky rôznych dobrôt, dekoratívnych predmetov, vianočných výzdob, šperkov a ešte mnoho ďalších drobností pre potešenie.

Výnos z vianočných trhov vo výške 452 eur poputuje do Detského domova a Komunitného centra Úsmev ako dar v Ružomberku, ktoré sa stará o deti zo sociálne slabších rodín a deti z detských domov.

Tolerancia bola hlavná téma slovenskej filozofickej olympiády

logo_ffku

logo_ffku

Ružomberok 20. decembra (TK KBS) –  Katedra filozofie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku usporiadala v uplynulých dňoch druhý ročník slovenskej filozofickej olympiády (IPO-SK). Najlepšiu esej napísal tento rok Samuel Novák z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove, druhý skončil Marek Berčík z Gymnázia v Partizánskom a tretí v poradí sa umiestnil Samuel Hučko z košického Gymnázia sv. Tomáša Akvinského.

Betlehemské svetlo dotvorí vďaka skautom vianočnú atmosféru aj na Slovensku

skauti_ruzomberok_ _betlehemske _svetlo

skauti_ruzomberok_
_betlehemske
_svetlo

Bratislava 12. decembra (TK KBS)  – Slovenskí skauti priniesli v sobotu 10. decembra Betlehemské svetlo z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpálili vo viedenskom pravoslávnom kostole na medzinárodnej ekumenickej slávnosti. V dopoludňajších hodinách v nedeľu 11. decembra odovzdali Betlehemské svetlo počas svätej omše vo Svite skauti zo Slovenska poľským skautom. Svetlo bude aj vďaka slovenským skautom tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír.

Po prvýkrát sa uskutoční odovzdanie ukrajinským skautom v Užhorode, kam ho prinesú skauti z východného Slovenska.

Počas posledného víkendu, v sobotu 17. decembra, pred Vianocami už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najvyšší počet ľudí.

Vo Važci bola cez víkend posledná Celoslovenská rada ZKSM v tomto roku

zksmimage

ZKSM

Važec 28. novembra (TK KBS) Počas uplynulého víkendu sa vo Važci stretli zástupcovia Celoslovenskej rady Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM). Stretnutie bolo hodnotením a zavŕšením celoročnej práce s mládežou v rámci tejto organizácie.


Na začiatku sobotňajšej pracovnej časti stretnutia sa zúčastneným členom rady prihovoril predseda združenia Ján Buc. Vo svojom príhovore poukázal na nevyhnutnosť sebareflexie v dnešnom uponáhľanom svete a na potrebu poznávania vnútorných motivácií. V ďalšej časti potvrdila rada ZKSM predchádzajúce voľby, v ktorých bola do oblastného centra v Žiline zvolená Veronika Brezániová. V tomto oblastnom centre sa nachádza niekoľko spoločenstiev, ktoré v sebe združujú takmer dvesto dobrovoľníkov, venujúcich sa práci s mládežou.

V Ružomberku uložili ostatky bývalého rektora Katolíckej univerzity Ďurčeka

Durček

J. Ďurček

Ružomberok 28. novembra   – V piatok 25. novembra sa v Ružomberku konali obrad uloženia ostatkov prof. Jozefa Ďurčeka, bývalého rektora Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU). Zádušnú svätú omšu za zosnulého rektora KU slúžil terajší rektor KU Mons. prof. Jozef Jarab v Kaplnke sv. Alberta na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU). Vo svojej homílii pripomenul, že „Kristovo zmŕtvychvstanie je vrcholnou pravdou kresťanskej viery. Ďakujeme zosnulému pánu rektorovi za jeho požehnané pôsobenie na tejto univerzite a v duchu kresťanskej nádeje sa za neho modlíme, lebo spolu s Cirkvou vyznávame: «Veď tým, čo veria v teba, Bože, život sa neodníma iba mení.»“

Prvú adventnú nedeľu sa uskutoční jesenná celoslovenská zbierka na charitu

charita mníšky

charita mníšky

Bratislava 26. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN)  – Tak ako každú jeseň, aj tento rok sa uskutoční celoslovenská zbierka na charitu. Konať sa bude vo všetkých katolíckych kostoloch po nedeľných svätých omšiach. Výťažok bude použitý v diecézach, v ktorých sa vyzbiera. Diecézne charity tak budú môcť ešte efektívnejšie pomáhať opusteným deťom, postihnutým ľuďom, chorým a ďalším, ktorí sú v núdzi.

Prvá adventná nedeľa pripadá tohto roku

V Ružomberku uložia ostatky zosnulého rektora KU prof. Jozefa Ďurčeka

Durček

Durček

Ružomberok 23. novembra (TK KBS)  – V piatok 25. novembra 2016 o 7.00 hod. bude v Kaplnke sv. Alberta na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) zádušná svätá omša za zosnulého prof. Jozefa Ďurčeka, bývalého rektora KU. O 11.00 hod. prebehne na miestnom cintoríne v Ružomberku obrad uloženia jeho ostatkov so začiatkom v obradnej sieni cintorína.

Vo Važci pozývajú na spomienku 102. výročia narodenia kňaza Janka Silana

janko silan

janko silan

Važec 23. novembra (TK KBS)  – Farnosť Važec pozýva vo štvrtok  24. novembra 2016 pozýva na spomienku 102. výročia narodenia kňaza Janka Silana. Stretnutie sa začne pri hrobe Janka Silana o 16.30 h. Potom spomienka bude pokračovať svätou omšou o 17.00 h, ktorú bude celebrovať vsdp. Stanislav Misál, farský administrátor farnosti Východná. Po svätej omši  sa uskutoční prednáška  profesora cirkevných dejín Ľuboslava Hromjáka na tému: Piráti krásy a miesto Janka Silana v ňom. 

J. Silan narodil som sa  v Sile pri Nitre dňa 24.11.1914, maturoval som v Nitre  1936, teológiu skončil som v Spišskej Kapitule r. 1941, kaplánom som bol v Ždiari od 01.07.1941 do 30.01.1945. Medzitým trištvrte roka v Jurgove, od 01.02.1945 bol som kaplánom v Liptovskom Hrádku do 01.07.1949, odvtedy po dnes pôsobím vo Važci.

Riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry vystúpil na KU v Ružomberku

ku_ruzomberok _znak

ku_ruzomberok
_znak

Ružomberok 9. novembra (TK KBS)  – Problematiku registrácie cirkví a náboženských spoločností študentom Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku priblížil riaditeľ cirkevného odboru Ministerstva kultúry SR Ján Juran.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 18 registrovaných cirkví a náboženských spoločností. Ak by k ním chcela pribudnúť ďalšia, musela by prejsť registračným konaním, za ktoré zodpovedá cirkevný odbor ministerstva kultúry.