Mesto vydalo pôsobivý nástenný kalendár

Ružomberok 5. januára 2017 – Po dvojročnej prestávke sa radnica znovu vrátila k tradícii tlačenia mestských nástenných kalendárov. „Je potrebné zachovávať si takéto dobré tradície, ktoré nám pomáhajú správne sa orientovať v čase, mať plnosť životného pocitu a zmierniť tempo života,“ poznamenal primátor Igor Čombor. Pôsobivý mestský kalendár na rok 2017 znázorňuje hlavné dominanty mesta ako budovu historickej More »

 

Category Archives: Folklór

Súbor Liptov oslávi svoje jubileum

liptov_súbor

liptov_súbor

Ružomberok 13. novembra 2016 – Čas tak rýchlo letí, že sme sa ani nenazdali a folklórny súbor (FS) LIPTOV oslavuje tento rok už 70 rokov od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti uskutoční sa aj stretnutie všetkých generácií, ktoré sa za toto obdobie vystriedali v súbor. Pri tejto príležitosti sa uskutočnia oslavy pod názvom „70 podôb jari“. I súčasťou je aj výstava V obraze, piesni a kroji

Slávnostný program nazvaný V tanci, muzike a speve pri príležitosti jubilea súboru uvedú 18. novembra o 17.00 h vo veľkej dvorane Kultúrneho domu A.Hlinku v Ružomberku.

Úcta patrí Vám

dsc_0634

úcta k starším Sliače

Liptovské Sliače 30. októbra 2016 – Úcta patrí Vám bol názov kultúrno-spoločenského podujatia venovaného seniorom, ktoré sa uskutočnilo 30. októbra v tamojšom kultúrnom dome. Uskutočnilo sa pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.

Školenie liptovských folkloristov 2016

cimg9249

folkloristi_liptov

Liptovský Mikuláš 19. októbra 2016 –  Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,  zorganizovalo v polovici októbra  školenie pre všetkých liptovských folkloristov, vedúcich folklórnych kolektívov, tanečných pedagógov a záujemcov o prácu vo folklórnych kolektívoch.

 Pripravujú školenie liptovských folkloristov

skolenie-liptovskych-folkloristov-plagat-2016

školenie

Liptovský Mikuláš 5. októbra 2016 – Liptovské kultúrne stredisko (LKS) v Liptovskom Mikuláši, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravuje cez víkend 15. a 16. oktobra 2016 Školenie liptovských folkloristov v priestoroch tanečného odboru Súkromnej základnej umeleckej školy v Liptovskom Mikuláši.

Tip na výlet: Kapustová nedeľa na Kysuciach

dlávenie kapusty

dlávenie kapusty

Vychylovka 9. septmebra 2016 – Starí Rimania na ňu nedali dopustiť a kapustu považovali za všeliek. Dokonca verili, že jej šťava zmierňuje príznaky opitosti. Kapusta má však aj mnohé iné klady, o ktorých ste možno ešte nepočuli. Vedeli ste napríklad, že pomáha proti demencii a má dvakrát viac vitamínu C ako majú citróny.

Rozlúčka s letom na Vlkolínci

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec 5. septembra 2016 – S podujatiami Rozlúčka s letom a folklórnym  Festivalom pod Sidorom, ktoré sa uskutočnili v prvú septembrovú nedeľu, dali dali bodku za tohtoročnou letnou návštevníckou sezónu na Vlkolínci.Fotogaléria z Vlkolínca

Súbor Váh úspešne reprezentoval svoj región

vah 10420284_10153068732479297_1318190763945704530_nLiptovský Mikuláš 12. augusta 2016 – Folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša veľmi úspešne reprezentoval svoj redión v dňoch 5. až 7. augusta na 18. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu slovenského folklóru Jánošíkov dukát v Rožňove pod Radhoštem. Súbor sa stal držiteľom ceny pre najlepší súbor festivalu.

Tip na výlet: Podroháčske folklórne slávnosti s viac ako tisíckou účinkujúcich

PFS

PFS

Zuberec 4. augusta 2016 –  Oravské folklórne leto vyvrcholí v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku 5. – 7. augusta 2016 sviatkom oravského folklóru – 41. Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami. Obec Zuberec, Žilinský samosprávny kraj, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a obce Oravský Biely Potok a Habovka pozvali na trojdňový medzinárodný folklórny festival viac ako tisíc účinkujúcich zo Slovenska, Poľska, Česka, Srbska, Lotyšska a z Izraela.

Historia Liptova ožije vo Vlkolínci

fs liptov

fs liptov

Ružomberok 26. júla 2016 – Vlkolínec, jediný živý skanzen na Liptove, zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO, pripravil na 31. júla 2016 folklórne podujatie Nedeľa vo Vlkolínci. Počas celého dňa bude možné vidieť workshop remeselníkov, pre návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne aj detské divadielko. Folkloristi zo súboru Liptov zatancujú a zaspievajú a o zábavu sa postarajú aj folkoví umelci.

Tancovanie pod Kriváňom 2016 – tábor ľudového tanca

tanec

tanec

Východná 28. júla 2016 – Amfiteáter v hornoliptovskej obci Východná ožíva folklórom nielen vďaka folklórnemu festivalu, ale už po siedmykrát aj jedinečným táborom ľudového tanca.