Festival detských folklórnych súborov pod likavským hradom

Likavka 29. mája 2017 – Prvý júnový víkend 3. a 4. júna na Liptov zamieria stovky mladých tanečníkov a muzikantov, aby na 26. ročníku celoštátnej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov (DFS) 42. ročníku detského folklórneho festivalu POD LIKAVSKÝM HRADOM opäť predviedli výsledky svojej činnosti. More »

 

Category Archives: Folklór

Festival detských folklórnych súborov pod likavským hradom

DFS Likavka

Likavka 29. mája 2017 – Prvý júnový víkend 3. a 4. júna na Liptov zamieria stovky mladých tanečníkov a muzikantov, aby na 26. ročníku celoštátnej súťažnej prehliadky detských folklórnych súborov (DFS) 42. ročníku detského folklórneho festivalu POD LIKAVSKÝM HRADOM opäť predviedli výsledky svojej činnosti.

Ožili zvyky sadenia májov v L. Sliačoch

Liptovské Sliače 21. mája 2017 – Zvyky viažúce sa k sadeniu májov ožili aj tento rok v najväčšej liptovskej obci v Liptovských Sliačoch. Podľa tradícií chlapci v noci na 1. mája stavali dievčatám máje. Už od februára sa na to zvykli chystať. 

 

 

 

Kytica piesní a tancov matkám

spevák ľudových piesní Ján Ambróz

Liptovské Sliače 14. mája 2017 – Kyticu piesní a tancov matkám uvili žiaci z Materskej školy a Základnej školy J. Hanulu v Liptovských Sliačoch. Približne  sto detí si pripravili pre mamy, staré mamy program z piesní, tancov a básničiek.

Sadenie májov v Ružomberku

 

Ružomberok 2. mája 2017 – Oslavy Sviatku práce uskutočnili sa 2. mája v Praku Š. Hýroša v Ružomberku. Ich súčasťou bolo stavanie mája. program si prezerelo niekoľko stoviek divákov.

Mládež z L. Sliačov propagovala svoj ľudový odev v Ružomberku

Sliačske dievčatá

Ružomberok/ Liptovské Sliače 26. apríla 2017 – Nedávno sa na Facebooku rozbehla „krojovaná výzva“. Zapojilo sa do nej veľa ľudí. Od 24. do 28. apríla sa uskutočňuje celoslovenská akcia Zaplňme ulice folklórom. Do neho sa zapojili aj mladí folkloristi z Liptovských Sliačov, ktorí sú členmi tamojšej folklórnej skupiny Sliačanka. Boli medzi nimi Silvia Jacková, Katarína Lisá, Simona Vajdová, Nikola Ľuptáková, Alojz Godiš a Kristián Frič. Fotogaléria

Na Kubínskych Krpčekoch sa predstaví aj Sliačanček

sliacancek

Dolný Kubín 22. apríla 2017Poslednú aprílovú nedeľu – 30. 4. sa o 13.00 hodine v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, uskutoční krajská súťažná prehliadka detských folklórnych súborov Kubínske krpčeky. Krajskú súťaž pripravuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Jar privítajú v ružomberských uliciach

fsliptov_muriena

Ružomberok 3. apríla 2017 – Piesne, tance a ľudové zvyky súvisiace s príchodom jari a Veľkou nocou ožiju v utorok popoludní 4. apríla v pešej zóne v Ružomberku. Postarájú sa o to folklórny súbor Liptov a detský folklórny súbor Liptáčik. Krojovaný sprievod začne sa o 16. 00 h od kaviarne Afrodita.

Tvorivá muzikantská dielňa pre mladých nielen z regiónu Liptova

Liptovský Mikuláš 13. marca 2017 – Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje v roku 2017 sériu dielní pre mladých muzikantov nie len z regiónu Liptov.

Región Liptov mal svojich chýrnych muzikantov a boli aj ich nasledovníci. Žiaľ v súčasnej dobe sa región Liptov trápi s nedostatkom muzikantov, ktorí by nasledovali štýl a interpretačné majstrovstvo svojich predchodcov. Nedostatok najmä kvalifikovaných pedagógov, zorientovaných v ľudovej hudbe, je príčinou, že sa detské folklórne kolektívy a následne aj dospelé, boria s problémom, že k tancom nemá kto zahrať tak, ako to k jednotlivým rozmanitým obciach Liptova prislúcha.

Folklórny súbor Zemplín sa predstaví v L. Mikuláši

FS Zemplín

Liptovský Mikuláš 15. februára 2017 – Rezké rytmy, temperament a dobrá zábava zo Zemplína naplní 16. februára veľkú sálu Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši. Od 17. 00 h predstaví sa tam folklórny súbor Zemplnín z partnerského mesta Michaloviec. Vstupné je zadarmo.

Folklórne fórum o choreografii 2017

folklór školenie

Liptovský Mikuláš 25. januára 2017 –  Aktuálne prístupy k choreografickej tvorbe v amatérskom prostredí folklórnych kolektívov, stav súčasného vzdelávania choreografov v rámci rezortu školstva a osvetovej činnosti boli hlavnými témami seminára s názvom Folklórne fórum o choreografii, ktoré sa uskutočnilo koncom roka 2015.  Podujatie bolo tiež odozvou na potrebu vytvorenia diskusného priestoru pre odborníkov aj zástupcov folklórnych kolektívov, ktorá vyvstala po celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke folklórnych kolektívov v Liptovskom Mikuláši v roku 2014.