Fašiangovú bursu spojili so zabíjačkou

Liptovské Sliače 23. januára 2019 – Tradičná fašiangová pochpdozka – bursa sa uskutoční 25. januára v Liptovských Sliačoch. Jej súčasťou bude aj obecná zakáľačka. (red) Bookmark It Hide Sites More »

 

Category Archives: Knižnice

Kráľ detských čitateľov

Kráľ detských čitateľov

Ružomberok 20. mája 2017 – Zoberte do rúk svoju knihu. Možno sa s ňou otvorí aj vaše srdce a  ďalší svet, vo vašom svete. A potom ďalší a ďalší…,“ to bola myšlienka, ktorá sa niesla celodenným podujatím 19. mája v Mestskej knižnici Ružomberok. Kráľ čitateľov – vyhlásenie najšikovnejšieho detského čitateľa knižnice – je síce vo svojej podstate vedomostná súťaž, jej hlavným poslaním ale nie je len súťaženie. Je vhodnou príležitosťou na výmenu skúsenosti a zážitkov z čítania a možno i na nadviazanie nových priateľstiev.

Skvalitnia technické vybavenie v knižnici

Mestská knižnica Ružomberok

Ružomberok 25. apríla 2017 – Fond na podporu umenia poskytol Mestskej knižnici Ružomberok peňažné prostriedky vo výške 5400 € na infraštruktúrne vybavenie a podporu kultúrnych aktivít knižnice.

Beseda s etnologičkou K. Nádaskou v ružomberskej knižnici

beseda-K. Nádaská

Ružomberok 4. apríla 2017 – Mestská knižnica Ružomberok vás srdečne pozýva na stretnutie s etnologičkou a religionistkou Katarínou Nádaskou. PhDr. Katarína Nádaská, PhD. (1968) v roku 1993 skončila štúdium na FF UK v Bratislave (etnológia – história – religionistika). Od roku 1993 do roku 2011 pôsobila ako vedecko – výskumná pracovníčka na FF UK, prednášala na UCM Trnava, UKF Nitra, FF UK Praha.

Noc s Andersenom v Mestskej knižici v Ružomberku

knižnica ružomberok

Ružomberok 3. apríla 2017 – Noci s Andersenom v posledný marcový deň roku 2017 sa vo všetkých krajinách tento rok spolu zúčastnilo viac ako 95 000 detí na 1620 zaregistrovaných „spacích miestach“. Slovensko je po Českej republike v poradí druhou krajinou s najvyšším počtom zapojených detí, a naša knižnica ani tento rok nechýbala.

Týždeň slovenských knižníc ponúkne podujatia pre deti i dospelých

knižnica

Žilina 12. marec 2017 Od 13. marca začína na celom Slovensku už 18. ročník Týždňa slovenských knižníc, ktorého cieľom je pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie.

„Knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa rovnako zapoja do tejto jedinečnej aktivity a prinesú čitateľom mnoho rozmanitých podujatí, ktoré oslovia všetky vekové kategórie. Knižnice na celom svete a taktiež u nás, v Žilinskej župe, sú dnes už modernými miestami, ktoré spájajú ľudí, rozvíjajú naše obce, mestá a regióny, a preto chceme aj takýmto spôsobom do nich prilákať čo najviac záujemcov,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Bezplatná registrácia čitateľov v Mestskej knižnici v Ružomberku

knižnica

Ružomberok 12. marca 2017 – Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc  vyhlasujú v dňoch 13. – 17. marca 2017 Týždeň slovenských knižníc.  Mestská knižnica Ružomberok v rámci Týždňa slovenských knižníc pripravila tri podujatia: Bezplatná registrácia čiteteľov, Knižná ammestia, Naša knižnica.

Úvahy o človeku a národe

beseda

Ružomberok 13. februára 2017 – Literárny klub ružomberských spisovateľov a Spolok slovenských spisovateľov – regionálna odbočka Žilina si Vás dovoľujú pozvať na podujatie ROZPRAVY s … PhDr. Pavlom Máčalom, CsC., ktoré sa uskutočnia v utorok 14. februára o 16. 00 h v priestoroch náučného oddelenia ( na prízemí)  Mestskej knižnice v Ružomberk.
Témou stretnutia je Úvaha o človeku a národe.

Beseda so spisovateľom A. Laučekom v ružomberskej knižnici

A. Lauček

Ružomberok 31. januára 2017 – Literárny klub ružomberských spisovateľov a Mestská knižnica Ružomberok zorganizovala prvý tohtoročný diel cyklu Rendezvous pod schodmi (13), ktoré sa uskutočnil 31. januára o 16. 00 h v Mestskej knižnici v Ružomberku.
Hosťom večera bol  Anton Lauček – spisovateľ, literárny vedec, vysokoškolský pedagóg a spoluhosť: PhDr. Peter Mišák – spisovateľ, redaktor, publicista, podpredseda Spolku slovenských spisovateľov.

Župný rozpočet ráta aj s obnovou kultúrnych pamiatok

liptovské múzeum

liptovské múzeum

Žilina 13. december 2016 – Oblasť kultúry dostane o takmer 870-tisíc eur viac ako vlani. Na rok 2017 je v návrhu župného rozpočtu pre kultúrne inštitúcie vyčlenená suma 7.738.791 eur, čo predstavuje nárast o približne 12,6 percenta.

„Zvýšenie zahŕňa nielen bežný chod našich múzeí, galérií, knižníc, kultúrnych stredísk, divadiel či hvezdárne, ale aj ich rozsiahle rekonštrukcie, ktoré realizujeme každoročne vo všetkých regiónoch,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako dodal, okrem toho, že sa kraj pri jeho ďalšej rekonštrukcii bude uchádzať o eurofondy, už dnes ráta aj s vlastnou investíciou vo výške 200-tisíc eur do technického zázemia vrátane skladov, technických miestností a depozitárov.

Stretnutie so spisovateľom B. Motejlekom a humoristom M. Lechanom

motejlek

motejlek

Ružomberok 29. novembra 2016 – RENDEZVOUS POD SCHODMI  uskutoční sa v stredu 30. novembra o 16.00 h v Mestskej knižnici Ružomberok. Hosť večera: spisovateľ, redaktor a publicista Bohumil MOTEJLEK a spoluhosť: spisovateľ, humorista, redaktor a publicista Milan LECHAN.

Prozaik a publicista, aforista Bohumil Motejlek (1945) – rodák z Trenčína, väčšiu časť života prežil v  Ružomberku. Študoval na strednej priemyselnej škole textilnej,  aktívne sa dlhé roky venoval športovému vzpieraniu. Literárne pôsobil ako redaktor  okresných novín Liptov a spolupracovník periodika Ružomberský hlas.