Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea. V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti More »

 

Category Archives: Knižnice

Týždeň slovenských knižníc ponúkne podujatia pre deti i dospelých

knižnica

Žilina 12. marec 2017 Od 13. marca začína na celom Slovensku už 18. ročník Týždňa slovenských knižníc, ktorého cieľom je pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie.

„Knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa rovnako zapoja do tejto jedinečnej aktivity a prinesú čitateľom mnoho rozmanitých podujatí, ktoré oslovia všetky vekové kategórie. Knižnice na celom svete a taktiež u nás, v Žilinskej župe, sú dnes už modernými miestami, ktoré spájajú ľudí, rozvíjajú naše obce, mestá a regióny, a preto chceme aj takýmto spôsobom do nich prilákať čo najviac záujemcov,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Bezplatná registrácia čitateľov v Mestskej knižnici v Ružomberku

knižnica

Ružomberok 12. marca 2017 – Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc  vyhlasujú v dňoch 13. – 17. marca 2017 Týždeň slovenských knižníc.  Mestská knižnica Ružomberok v rámci Týždňa slovenských knižníc pripravila tri podujatia: Bezplatná registrácia čiteteľov, Knižná ammestia, Naša knižnica.

Úvahy o človeku a národe

beseda

Ružomberok 13. februára 2017 – Literárny klub ružomberských spisovateľov a Spolok slovenských spisovateľov – regionálna odbočka Žilina si Vás dovoľujú pozvať na podujatie ROZPRAVY s … PhDr. Pavlom Máčalom, CsC., ktoré sa uskutočnia v utorok 14. februára o 16. 00 h v priestoroch náučného oddelenia ( na prízemí)  Mestskej knižnice v Ružomberk.
Témou stretnutia je Úvaha o človeku a národe.

Beseda so spisovateľom A. Laučekom v ružomberskej knižnici

A. Lauček

Ružomberok 31. januára 2017 – Literárny klub ružomberských spisovateľov a Mestská knižnica Ružomberok zorganizovala prvý tohtoročný diel cyklu Rendezvous pod schodmi (13), ktoré sa uskutočnil 31. januára o 16. 00 h v Mestskej knižnici v Ružomberku.
Hosťom večera bol  Anton Lauček – spisovateľ, literárny vedec, vysokoškolský pedagóg a spoluhosť: PhDr. Peter Mišák – spisovateľ, redaktor, publicista, podpredseda Spolku slovenských spisovateľov.

Župný rozpočet ráta aj s obnovou kultúrnych pamiatok

liptovské múzeum

liptovské múzeum

Žilina 13. december 2016 – Oblasť kultúry dostane o takmer 870-tisíc eur viac ako vlani. Na rok 2017 je v návrhu župného rozpočtu pre kultúrne inštitúcie vyčlenená suma 7.738.791 eur, čo predstavuje nárast o približne 12,6 percenta.

„Zvýšenie zahŕňa nielen bežný chod našich múzeí, galérií, knižníc, kultúrnych stredísk, divadiel či hvezdárne, ale aj ich rozsiahle rekonštrukcie, ktoré realizujeme každoročne vo všetkých regiónoch,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako dodal, okrem toho, že sa kraj pri jeho ďalšej rekonštrukcii bude uchádzať o eurofondy, už dnes ráta aj s vlastnou investíciou vo výške 200-tisíc eur do technického zázemia vrátane skladov, technických miestností a depozitárov.

Stretnutie so spisovateľom B. Motejlekom a humoristom M. Lechanom

motejlek

motejlek

Ružomberok 29. novembra 2016 – RENDEZVOUS POD SCHODMI  uskutoční sa v stredu 30. novembra o 16.00 h v Mestskej knižnici Ružomberok. Hosť večera: spisovateľ, redaktor a publicista Bohumil MOTEJLEK a spoluhosť: spisovateľ, humorista, redaktor a publicista Milan LECHAN.

Prozaik a publicista, aforista Bohumil Motejlek (1945) – rodák z Trenčína, väčšiu časť života prežil v  Ružomberku. Študoval na strednej priemyselnej škole textilnej,  aktívne sa dlhé roky venoval športovému vzpieraniu. Literárne pôsobil ako redaktor  okresných novín Liptov a spolupracovník periodika Ružomberský hlas.

Predstavenie knižnej tvorby ružomberských spisovateľov a novinárov

kniha

kniha

Ružomberok 24. novembra – Najnovšiu knižnú tvorbu ružomberských spisovateľov a novinárov predstavia na XIII. stretnutí, ktoré sa uskutoční 24. novembra v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Pripravili ho mesto Ružomberok, Literárny klub ružomberských spisovateľov, Spolok slovenských spisovateľov a Galéria Ľudovíta Fullu.

Záštitu nad podujatím prevzal poslanec Národnej rady SR Milan Mojš.

(red)

Na Bibliotéke sa predstavia ako jediné župné knižnice Žilinského kraja

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŽilina 8. novembra 2016 – Už 24.-krát sa v druhý novembrový týždeň otvoria brány najväčšieho slovenského knižného veľtrhu Bibliotéka. Každoročne sa tu stretávajú milovníci kníh, vydavatelia, spisovatelia, tlačiari či čitatelia. Ani tento ročník nevynechajú župné knižnice Žilinského kraja, ktoré svoju činnosť predstavia v Bratislave po siedmykrát.

Spisovateľkla M. Hlušíková stretla sa s deťmi v ružomberskej knižnici

368Ružomberok 18. októbra 2016 – Marta Hlušíková  – slovenská poetka a prozaička, laureátka viacerých celoštátnych literárnych súťaží, jedna z najvýraznejších moderných slovenských autoriek pre deti. Vo svojich knihách sa snaží vytvárať pre deti miesto, kde by sa cítili bezpečne a sebaisto.

Literárne pásmo Rodina – chlieb náš každodenný

20161005_100924Ružomberok 6. októbra 2016 – Literárne pásmo Rodina – chlieb náš každodenný v stredu  5.10.2016 v Mestskej knižnici Ružomberok s autorkami Jozefínou Hrkotovou-Hladkou a Máriou Pomajbovou  sa nieslo v duchu súčasných nálad,  kedy uponáhľaná moderná doba nemá čas venovať sa človeku ako osobnosti.