Koncert venovaný majstrovi Fullovi

Ružomberok 20. februára 2017 – Základná umelecká škola Ľ. Fullu v Ružomberku vás pozýva na koncert učiteľov venovaný 115. výročiu narodenia maliara, grafika a ilustrátora Ľ. Fullu. Koncert bude sprevádzaný aj výstavou žiakov i pedagógov výtvarného odboru ZUŠ Ľ. Fullu. Koncert sa uskutoční 21. februára o 17. 00 h v ružomberskej synagóge. V roku 2009 More »

 

Category Archives: Ekonomika

Minca pripomínajúca najväčšie krasové územie v strednej Európe

smopaj minca

Liptovský Mikuláš 12 februára 2017 – Prvý deň predaja striebornej zberateľskej mince s motívom Svetové prírodné dedičstvo – Jaskyne Slovenského krasu uskutoční sa v priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši. Slávnostný akt uskutoční sa o 14. 00 h.

Chránené havrany prídu o hniezda

havran_mikulas

Chránené havrany škriekajú a špinia, ministerstvo udelilo výnimku

Liptovský Mikuláš 8 februára – Zvýšený výskyt havrana poľného v Liptovskom Mikuláši je domácim naobtiaž. Premnožené havrany znečisťujú verejné priestranstvá a hlukom a špinením znepríjemňuje život Mikulášanov. Mesto preto aj tento rok zabezpečilo plašenie týchto spevavcov. So zhadzovaním hniezd havrana poľného dnes začali zamestnanci Verejnoprospešných služieb mesta Liptovský Mikuláš.

Systém demänovských jaskýň je v medzinárodnom zozname mokradí

Demänovská jaskyňa slobody - Smaragdové jazierkoLiptovský Mikuláš 2. februára 2017 – Svetový deň mokradí pripadá na 2. februára. Myšlienka Svetového dňa mokradí vznikla pri oslavách 25. výročia podpisu Dohovoru o mokradiach, majúcich medzinárodný význam predovšetkým pre biotopy vodného vtáctva, ktorý podpísali v roku 1971 v iránskom meste Ramsar (Ramsarská konvencia).

Zámerom svetového dňa je nielen pripomenúť si a osláviť podpísanie tohto prvého významného medzinárodného dokumentu na ochranu biodiverzity a špecifických biotopov, ale najmä zdôrazniť význam mokradí pre udržanie ekologickej rovnováhy a zachovanie biologickej rozmanitosti. Cieľom je tiež poukázať na funkcie a hodnoty týchto citlivých ekosystémov pre človeka a trvalo udržateľný rozvoj. Na Slovensku evidujeme 14 mokradí medzinárodného významu, ktoré sú zapísané ako Ramsarské lokality.

Súťažia v kreslení najbežnejšej a súčasne najvzácnejšej tekutiny

L. Rajniaková

Liptovský Mikuláš 19. januára 2016 – Voda má pre všetky živé organizmy na zemeguli nezastupiteľnú úlohu. Preto treba dbať, aby si jej význam uvedomili a kladný vzťah k nej vybudovali už deti na základných školách.                                            

Druhý ročník výtvarnej súťaže Voda pre život vyhlásila Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., Liptovský Mikuláš (LVS). Tento rok pribudla ku kategórii žiakov druhého stupňa základných škôl a osemročných gymnázií aj kategória žiakov prvého stupňa. Tak budú mať žiaci v Liptovskomikulášskom okrese príležitosť vyjadriť svoje zážitky, pocity, skúsenosti či vedomosti o vode prostredníctvom výtvarnej práce.

Slováci chcú v inzercii za ojazdené vozidlo takmer o polovicu viac ako Česi

AAAauto

Bratislava 12. január 2017  (SPONZOROVANÉ)– V roku 2016 bolo na Slovensku, v Českej republike, v Poľsku a v Maďarsku  v rámci trhu s jazdenými vozidlami ponúknutých celkom 4 292 000 automobilov. Vyplynulo to z analýzy spoločnosti AAA AUTO, ktorá kontinuálne monitoruje trh s ojazdenými vozidlami v celom regióne strednej Európy.

Slovenskí motoristi si mohli v roku 2016 vyberať z viac ako 558-tisíc inzerovaných ojazdených vozidiel dostupných po celom Slovensku, Český trh ponúkal viac ako jeden milión vozidiel, v Poľsku takmer 2 milióny a v Maďarsku viac ako 680-tisíc. Pri porovnaní priemerných cien ojazdených vozidiel v susedných krajinách sa Slovensko dostáva na prvé miesto.

V silných mrazoch praskajú potrubia a zamŕzajú prípojky

vodári Liptov

Liptovský Mikuláš 11. januára 2016 – V ostatných dňoch odstraňovali liptovskomikulášski vodári desiatky porúch. Pri výkopoch v premrznutej zemi museli používať aj hydraulické zbíjacie kladivo. Zem je v súčasnosti zamrznutá do hĺbky viac ako stodesať centimetrov.

Prvé dni nového roka, ale už aj koniec minulého roka bol v okrese Liptovský Mikuláš pre vodárov v znamení odstraňovania porúch v mrazivom počasí, cez sviatky či v noci. Viac ako dve desiatky porúch na vodovodných potrubiach v okrese opravili zamestnanci Liptovskej vodárenskej spoločnosti, a. s., (LVS) Liptovský Mikuláš.

Udatní Tatranskí rytieri zo škôl sa zapojili z celého Slovenska,

Tatranskí rytieri

Tatranskí rytieri

Liptov 11. decembra 2016 – Prihlasovanie do celoslovenského environmentálneho projektu bolo ukončené minulý týždeň. Do ekologickej súťaže sa prihlásilo vyše 300 hrdinských tried, ktoré sa budú podieľať na zlepšovaní životného prostredia pre nás všetkých. Žiaci základných a stredných škôl sa tak v súťaži spoja pre dobrú vec a zachovanie krás slovenskej prírody.

Nasledujúce mesiace budú rytieri svojimi malými aj veľkými činmi napredovať k zaujímavým cenám a popri tom sa ponoria do tajov ekológie, ktorá im ukáže nové poznatky o krásach našej prírody. Prihlásené triedy, plné chrabrých hrdinov na čele so svojimi pedagógmi v brnení, sa pustia do dvoch ekologických aktivít, ktoré sú podmienkou súťaže. V prvej súťažnej aktivite „Príroda nám, my prírode“ majú žiaci možnosť vybrať si z 3 prevedení projektu.

Zmeny v primestkej autobusovej doprave v Žilinskom kraj

ŽSK autobsu

ŽSK autobsu

Žilina 9. december 2016 Nové cestovné poriadky začnú platiť už túto nedeľu 11. decembra 2016. Ako informoval riaditeľ odboru dopravy Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Ivan Mokrý, v rámci prímestskej autobusovej dopravy dôjde aj tento rok k zmenám, ktoré zlepšia nadväznosť medzi jednotlivými druhmi verejnej dopravy a rozšíria dopravnú obsluhu o nové spoje a zastávky.

„Úpravy cestovných poriadkov realizujeme každý rok, a to po vzájomných rokovaniach ako s autobusovými, tak železničnými dopravcami. Diskutujeme vždy aj s predstaviteľmi obcí a miest a pripomienky zasielajú i samotní cestujúci, čo je pre nás veľmi dobrá spätná väzba,“ priblížil celý proces I. Mokrý.

Spolupráca mesta a papierní prináša regiónu 1,145 milióna eur

memorandum-mondi

memorandum-mondi

Ružomberok 9. decembra 2016) – Primátor Igor Čombor, jeho zástupca Michal Slašťan, prezident Mondi SCP, a.s. Bernhard Peschek a predseda predstavenstva spoločnosti Miloslav Čurilla podpísali 8. decembra v reprezentačných priestoroch ružomberskej radnice Memorandum o spolupráci.

Výsledkom spolupráce najväčšej súkromnej firmy v regióne a magistrátu je konkrétny finančný do regiónu Ružomberka vo výške 1,145 milióna eur. Najväčšou položkou je suma 450 tisíc eur ako podpora pri dodávkach tepla – zľava z ceny tepla ako benefit projektu RK3. 370 tisíc eur putuje na podporu športu, hlavne Mestského futbalového klubu. 130 tisíc eur tvoria dlhodobé iniciatívy – pomoc nemocnici, ale aj výstavba a revitalizácie športových ihrísk a oddychových zón.

hloh-ker

hloh-ker

Liptovský Mikuláš 2. decembra 2016 – Platany, hlohy aj čerešne dnes zapustia svoje korene vo viacerých častiach mesta. Zamestnanci Verejnoprospešných služieb (VPS) vysádzajú 40 listnáčov. „Pre listnaté dreviny je najlepší čas na výsadbu práve neskoré jesenné obdobie, pri konštantných plusových teplotách , kedy sa stromy dostávajú do vegetačného pokoja,“ vysvetlila Zuzana Štreitová, dendrologička z VPS.

Dreviny budú zdobiť Hurbanovu, Jilemnického, Vrbickú, vysadia ich aj pri parkovisku na Tomášikovej a pri detskom ihrisku na Smrečianskej. Štyri hlohy zavítajú aj na ulicu Vranov v Palúdzke. Mesto vysádza dreviny na základe dokumentu starostlivosti o dreviny v Liptovskom Mikuláši a pracovníci postupujú tak, aby boli postupne vysádzané v každej mestskej časti. Uvedené informácie pochádzajú z oficiálnej stránky mesta Liptovský Mikuláš na facebooku.