Fašiangovú bursu spojili so zabíjačkou

Liptovské Sliače 23. januára 2019 – Tradičná fašiangová pochpdozka – bursa sa uskutoční 25. januára v Liptovských Sliačoch. Jej súčasťou bude aj obecná zakáľačka. (red) Bookmark It Hide Sites More »

 

Category Archives: Životné prostredie

Sneženie môže skomplikovať dopravu na horských priechodoch

sneh_liptov

Ružomberok/Liptovský Mikuláš 12. decembra 2019 –  Zimné počasie, ktoréhosúčasťou bude sneženie a vietor dorazí v piatok 13. decembra do regiónu Liptova. Slovenský hydrometeorolocký ústav v Bratislave predpokladá, že 13. decembra od 9. 00 h do 18. 00 h bude sa v okresoch Ružomvberok a Liptovský Mikuláš na horách nad pásmom lesa vyskytovať nárazový vietor. Jeho rýchlosť môže dosiahnuť 30 – 37 m/s (110 – 135 km/h) a priemerná rýchlosť môže byť 20 až 24 m/s. Podobná situácia bude aj v sobotu 14. decembra

Projekt (ZA)Chráňme včely

Včely

Lúčky 9. novembra 2017 -Projekt „(ZA)CHRÁŇME VČELY“ bol vybraný medzi šesť najlepších zo 161 projektov v rámci nášho Žilinského kraja, čím sme postúpili do druhej etapy. Počas nej, od 6.11. do 19.11. je možné posielať nášmu projektu hlas, aby nám bol schválený a mohli sme ho u nás v Lúčkach realizovať, a tým opäť prispieť k skrášleniu našej obce a jej zviditeľneniu…a hlavne k zvýšeniu počtu včiel v našej obci a regióne ☺ Viac si o našom projekte môžete prečítať priamo na tomto linku, kde sa dá aj hlasovať: https://www.nadaciavub.sk/komunitne-granty/

Školy s dobrovoľníkmi z ekologickej súťaže Tatranskí rytieri zrealizovali 3 víťazné projekty

Tatranskí rytieri

Liptovský Mikuláš 24. októbra 2017 – V rámci celoslovenského, environmentálneho projektu Tatranskí rytieri sa na prvých troch víťazných miestach, v kategórii realizovateľný projekt, umiestnili školy ZŠ Rejdová, ŠZŠ Dobšiná a ZŠ Rakovec nad Ondavou. Víťazné školy si svoju výhru užili na triednom výlete v Tatrách a okrem toho sa ich projektové plány z papiera, v týchto mesiacoch, aj reálne vybudovali. Na realizáciách projektov spoločne pracovali zamestnanci škôl, žiaci, dobrovoľníci so spoločnosti Tatry mountain resorts, a.s., ktorí sú zároveň aj partnerom projektu.

Minulý týždeň v piatok prebehla posledná realizácia projektu v Špeciálnej základnej škole, Dobšiná. Na ich školskom dvore vznikla jedinečná Eko učebňa, ktorá bude slúžiť ako motivačná učebná pomôcka pre rôzne školské predmety.

Plastové mikročastice sa nenachádzajú vo vodárenských zdrojoch na Liptove

voda_ruzomberok

Voda na Liptove pochádza z podzemných zdrojov

Liptovský Mikuláš / Ružomberok 8. septembra 2017 – Americké médiá priniesli informáciu, že aj vo vode, ktorú pijú obyvatelia Slovenska sa nachádzajú plastové mikročastice. Podľa medializovaných informácií výskum globálnej mimovládnej organizácie sídliacej vo Washingtone Orb Media ukázal, že plastové mikročastice sú v zdrojoch pitnej vody aj na Slovensku.  Uvedená organizácia neuvádza, že kde odobrala vzorku vody.  Posudzovala celkom 159 vzoriek z celého sveta, čo je veľmi málo, aby mohla urobiť takýto vedecký záver pre jednu krajinu. 

Mimovládna organizácia Orb Media nezverejnila na svojej internetovej stránke informácie o postupe analyzovania vzorky vody zo Slovenska. Neuviedla ani laboratórium, ktoré uvedené vzorky analyzovalo. 

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Harmanecká jaskyňa

Liptovský Mikuláš 15. júla 2017 -Návštevníci slovenských jaskýň by mali zvážiť, že či ich deti zvládnu jej prehliadkovú trasu. Vyskytujú sa prípady, že deti počas návštevy plačú, sú unavené a podobne.

Nebezpečný bolševník sa vyskytuje v Tatrách

Nebezpečný bolševník
v Tatrách

Liptov/ Tatry 14. júla 2017 – Okrem vzácnych a chránených druhov rastlín rastú v Tatrách aj invázne druhy. Tieto vďaka svojej obrovskej konkurenčnej sile vytláčajú naše domáce, pôvodné druhy. Jednou z nich je aj boľševník obrovský, ktorý je považovaný za najnebezpečnejšiu inváznu rastlinu na Slovensku.

Hasiči pomáhajú aj vypadnutým vtákom z hniezd

Hasiči

Liptov/Tatry  14. júla 2017 – Koncom jari a začiatkom leta sa každoročne v našom kompetenčnom území opakuje rovnaký scenár. Ľudia s dobrým úmyslom pomôcť zdanlivo opusteným mláďatkám, ktoré nedávno vyleteli z hniezd volajú  nám na Správu TANAPu a často aj na mestskú políciu, kde hľadajú radu ako s nimi ďalej naložiť .

Ochráni napočítali menej kamzíkov

Niektoré kamzíky sa pravdepodobne schovali pre horúčavami

Kamzík

Tatry 3. júla 2017 – Jarné sčítanie populácie kamzíka vrchovského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica), sa uskutočnilo aj tento rok a tak ako je tradíciou, za účasti pracovníkov Správy Tatranského národného parku, Štátnych lesov TANAP-u, Tatrzańskiego Parku Narodowego a ďalších dobrovoľníkov. 

Rozpravy s Miroslavom Sanigom

M. Saniga

Ružomberok 26. apríla 2017 – Literárny klub ružomberských spisovateľov a Spolok slovenských spisovateľov – regionálna odbočka Žilina si Vás dovoľujú pozvať na podujatie Rozpravy s Miroslavom Sanigom – ekológom, vysokoškolským pedagógom a autorom publikácií o prírode. Uskutoční sa 27. apríla o 16. 00 h v Mestskej knižnici v Ružomberku.

V Tatrách už kvitne chudôbka

chudôbka

Tatry 13. apríla 2017 – Prvou vysokohorskou rastlinkou, ktorá kvitne skoro na jar v subalínskom až alpínskom vegetačnom stupni Tatier, je chudôbka vždyzelená (Draba aizoides). Na výslnných skalách, v štrbinách a puklinách skalných stien tvorí guľovité ružice stálozelených listov, z ktorých vyrastajú stonky so zlatožltými kvetmi.