Liptovská heligonka

Ružomberok 12. apríla 2019 – Detský folklórny súbor Belanček  z Bieleho Potoka – Ružomberka Vás srdečne pozýva na 0. ročník podujatia Liptovská heligónka. Uskutoční sa v nedeľu 14. apríla od 14. 00 h v tamojšom kultúrnom dome. Bookmark It Hide Sites More »

 

Dar pre vojenskú nemocnicu

Dar pre kliniku vnútorného lekárstva

Ružomberok 13. apríla 2018 – Nové materiálno-technické vybavenie v hodnote 45 tisíc eur získala Klinika vnútorného lekárstva Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku – Fakultná nemocnica (KVL ÚVN – FN) od tamojšieho občianskeho združenia Priatelia kliniky vnútorného lekárstva ( OZ PKVL). 

Súčasťou daru bolo aj sedem antidekubitných matracov vybavených štyrmi mikroprocesormi, ktoré každých sedem a pol minút kontrolujú tlak vzduchu v matraci a vyhodnocujú ideálnu voľbu komfortu a bezpečie pacienta. Automaticky zvyšujú a znižujú tlak vo vzduchových bunkách matraca, čím napodobňujú prirodzený pohyb pacienta, informoval predseda OZ PKVL

„Naše občianske združenie venovalo uvedenej klinike aj 25 infúznych stojanov, štyri infúzne pumby, štyri injektomaty, osem držiakov a napájacích zdrojov na infúzne pumpy, ako aj príslušenstvo k prístroju NIOX, ktorý slúži na vyhodnocovanie zápalu dýchacích ciest pre pacientov s respiračnými problémami, predovšetkým na zsitenie alergického zápalu v dýchacích cestách pacientov s astmou, jeho monitorovanie a zisťovanie účinnej liečby,“ uviedol prednosta KVL ÚVN – FN MUDr. Antonín Hruboň, predseda OZ PKVL.

Ďalší z darov bols tojan na transezofageálnu sondu TEE sonda sa využíva v echokardiografii, kedy sa zavedie do tesnej blízkosti srdca cez pažerák.

Dar od predsedu OZ PKVL prevzal za nemocnicu námestník jej riaditeľa MUDr. Ladislav Slobodník, MBA. Podľa jeho slov spomínané materiálno-technické vybavenie pomôže zlepšiť poskytovanú zdravotnú starostlivosť o pacientov hospitalizovaných na klinike vnútorného lekárstva.

Text, foto a video: Tibor Šuľa