Návštevníkov Bačovských dní neodradilo ani vrtošivé počasie

15. júla 2019 – Malatiná sa rozlúčila s 19. ročníkom Bačovských dní. Aj keď počasie svojimi výkyvmi vytrvalo skúšalo trpezlivosť návštevníkov i organizátorov, spokojní napokon odchádzali všetci. V sobotu 13. júla sa pre nepriaznivé počasie program presunul z amfiteátra do kultúrneho domu. Divadlo Juraja Hamara prilákalo predovšetkým deti, ktoré sa schuti nasmiali na postave Gašparka a jeho výmysloch. Popoludnie pokračovalo vystúpeniami More »

 

Investície Mondi SCP do nového papierenského stroja na kartón

Mondi SCP Ružomberok

Ružomberok 15. októbra 2018 – Po nedávnom získaní posledných nevyhnutných povolení pokračuje spoločnosť Mondi SCP s investíciou do nového stroja na kartónový papier s bielym povrchom s ročnou kapacitou 300 000 ton vo svojom ružomberskom podniku. Očakávaný nábeh výroby je koncom roku 2020.

Stroj bude vyrábať nový, ekologický druh obalového papiera – kartón s bielym povrchom. Ten kombinuje pevnosť, možnosť potlače a vzhľadové výhody bieleho povrchového papiera z celulózy s ekonomickými výhodami recyklovanej spodnej vrstvy papiera. Výhodou stroja je jeho blízkosť k stávajúcemu podniku a tým aj miestu výroby bielenej celulózy z listnatého dreva. To zabezpečuje nákladovú výhodu, ktorú je ťažké replikovať. Kartónový papier s bielym povrchom sa zameriava na rastúce trhy obalov s bielym povrchom, akými sú obaly pre maloobchod, marketing v mieste predaja, balenia na mieru, elektronické obchodovanie, spotrebiteľský tovar s dlhou životnosťou a iné špecializované použitia. 

Súbežne realizovaná modernizácia celulózky v tomto podniku pokračuje podľa plánu a jej nábeh je plánovaný na koniec roku 2019. Táto modernizácia odstráni úzke miesta vo výrobe celulózy s nárastom 100 000 ton ročne, ktoré budú pripojené k výrobe obalového papiera v čase po nábehu nového papierenského stroja.

Celkové náklady na projekt boli revidované na 340 miliónov eur (z pôvodných 310 miliónov), ako výsledok úprav na technickom koncepte stroja a vyšších nákladoch na výstavbu oproti obdobiu, kedy bol stroj prvotne navrhovaný.

Výkonný riaditeľ Mondi Group, Peter Oswald, k investícii hovorí: “Táto investícia poskytuje výnimočnú príležitosť pre Mondi na využitie nákladovej výhodnosti slovenského závodu na doplnenie nášho portfólia a na obslúženie rastúceho trhu inovatívnymi a udržateľnými riešeniami v oblasti obalov.”