Občianski aktivisti organizujú protest v Ružomberku

Ružomberok 22. januára 2018 – Aj Ružomberčania majú právo na zdravé životné prostredie a objektívne informácie. Tento názor zastáva aj naša redakcia. Z uvedeného dôvodu poskytujeme priestor organizátorom  protestného zhromaždenia, ktoré sa uskutoční 23. januára o 16. 00 h pred budovou Mondi SCP. Pozvánku zverejňujeme bez komentára: Bookmark It Hide Sites More »

 

Spomienka na černovských martýrov

Ružomberok 1. novembra 2018 – pomienkou na Andreja Hlinku a černovských martýrov si 27. októbra poprední predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS) pripomenuli v Černovej tragédiu z roku 1907. Pietneho aktu zúčastnili sa štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič, podpredseda SNS Štefan Zelník, tajomník SNS Stanislav Kmec, krajský tajomník SNS v Žilinskom kraji Erik Gemzicky, ako aj ďalší hostia a členovia SNS. Podujatie pripravila Okresná organizácia SNS v Ružomberku na čele s jej predsedom Miroslavom Zigom.

Význam tragickej udalosti v Černovej pre slovenský národ vyzdvihol v príhovore Š. Zelník.  Okrem iného uviedol: „Prišli sme sa pokloniť práve tým, ktorí položili život za pravdu a spravodlivosť. Je to odkaz pre nás, pre všetkých, aby sme ten odkaz mali v pamäti, rozširovali ho ďalším generáciám a podľa tohoto odkazu aj konali.“

 Predseda občianskeho výboru mestskej časti Černová Patrik Habo poďakoval organizátorom pietnej spomienky v Černovej .“Som rád, že strana SNS nezabúda na Černovú, na odkaz Andreja Hlinku, na krvavé udalosti, ktoré sa tu stali pred 111 rokmi. Som presvedčený, že tento odkaz a posolstvo je dôležité posúvať ďalej. Nesmieme zabudnúť na toto obdobie, ktoré formovalo naše dejiny,“ povedal P. Habo.

V Černovej, ktorá je mestskou časťou  Ružomberok, došlo 27. októbra 1907 k vzbure miestneho obyvateľstva proti maďarskému útlaku, krvavo potlačenej streľbou uhorských žandárov do bezbranných ľudí. Bezprostredným dôvodom spomínanej udalosti, známej ako černovské krvipreliatie, bol spor o vysviacku miestneho kostola, postaveného hlavne pričinením popredného slovenského politika a kňaza Andreja Hlinku, černovského rodáka.

 
Černovská tragédia si vyžiadala pätnásť životov Černovčanov, niekoľko desiatok bolo zranených. Udalosti v Černovej a streľba žandárov do zástupu nevinných ľudí vyvolali ostré reakcie nielen doma, ale aj za hranicami vtedajšieho Rakúska-Uhorska.
koniec
 „