V Bešeňovej sa stretnú majstri v príprave prírodných peelingov z celej republiky

Bešeňová 14 .marca 2019 – Vodný park Bešeňová bude už onedlho patriť jednej z najväčších saunových udalostí roka. PEELING CUP 2019 rozhodne v dňoch 15.-16.marca o majstrovi Slovenska v peelingových procedúrach. Bookmark It Hide Sites More »

 

Spomienka na černovských martýrov

Ružomberok 1. novembra 2018 – pomienkou na Andreja Hlinku a černovských martýrov si 27. októbra poprední predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS) pripomenuli v Černovej tragédiu z roku 1907. Pietneho aktu zúčastnili sa štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič, podpredseda SNS Štefan Zelník, tajomník SNS Stanislav Kmec, krajský tajomník SNS v Žilinskom kraji Erik Gemzicky, ako aj ďalší hostia a členovia SNS. Podujatie pripravila Okresná organizácia SNS v Ružomberku na čele s jej predsedom Miroslavom Zigom.

Význam tragickej udalosti v Černovej pre slovenský národ vyzdvihol v príhovore Š. Zelník.  Okrem iného uviedol: „Prišli sme sa pokloniť práve tým, ktorí položili život za pravdu a spravodlivosť. Je to odkaz pre nás, pre všetkých, aby sme ten odkaz mali v pamäti, rozširovali ho ďalším generáciám a podľa tohoto odkazu aj konali.“

 Predseda občianskeho výboru mestskej časti Černová Patrik Habo poďakoval organizátorom pietnej spomienky v Černovej .“Som rád, že strana SNS nezabúda na Černovú, na odkaz Andreja Hlinku, na krvavé udalosti, ktoré sa tu stali pred 111 rokmi. Som presvedčený, že tento odkaz a posolstvo je dôležité posúvať ďalej. Nesmieme zabudnúť na toto obdobie, ktoré formovalo naše dejiny,“ povedal P. Habo.

V Černovej, ktorá je mestskou časťou  Ružomberok, došlo 27. októbra 1907 k vzbure miestneho obyvateľstva proti maďarskému útlaku, krvavo potlačenej streľbou uhorských žandárov do bezbranných ľudí. Bezprostredným dôvodom spomínanej udalosti, známej ako černovské krvipreliatie, bol spor o vysviacku miestneho kostola, postaveného hlavne pričinením popredného slovenského politika a kňaza Andreja Hlinku, černovského rodáka.

 
Černovská tragédia si vyžiadala pätnásť životov Černovčanov, niekoľko desiatok bolo zranených. Udalosti v Černovej a streľba žandárov do zástupu nevinných ľudí vyvolali ostré reakcie nielen doma, ale aj za hranicami vtedajšieho Rakúska-Uhorska.
koniec
 „