Branislav Tréger sa stal predsedom ZMOS

Liptovský Hrádok 24. mája 2019 – Branislav Tréger sa stalStalo sa tak v stredu 22. mája 2019 v Bratislave. Na sneme sa zúčastnilo takmer 1200 starostov a primátorov. Bookmark It Hide Sites More »

 

Novinky pre nastávajúcu zimnú sezónu pod Chopkom

lyžiarska škola

 Jasná 9. novembra 2018 – Lyžiarske strediská sa pripravujú na novú zimnú sezónu. Pre milovníkov zimných športov, dovolenkárov v Nízkych a Vysokých Tatrách pripravil prevádzkovateľ tatranských stredísk viaceré technické a prevádzkové novinky.

Lyžovačka v Nízkych Tatrách bude v lyžiarskej sezóne 2018/19 opäť o čosi komfortnejšia. Sneh na Chopku garantuje systém technického zasnežovania, ktorý sa túto zimu rozšíri o 9 nových snežných bodov v časti zjazdovky č. 12a Jelení Grúň a na zjazdovke Zadné Dereše o ďalších 13 bodov. Spolu bude na Chopku už 617 snežných bodov. Komfortnejšie vylepšenia pocítia lyžiari, ktorí budú lyžovať na severnej strane Chopku, kde sa túto zimu otvorí nová moderná Reštaurácia Habarka so slovenskou kuchyňou vo folklórnom šate. Ski-in Ski-out 200 miestnu reštauráciu so 100 miestnou terasou nájdu lyžiari pri výstupnej stanici lanovky Lúčky B8 v bezprostrednej blízkosti zjazdoviek FIS a Turistická.

Nové gastrocentrum

V lokalite Priehyba na severnej strane Chopku budú mať návštevníci možnosť občerstviť sa aj v novom gastro pointe – Jasná Mountain Food, v horskej verzii veľmi moderného a obľúbeného street food-u. Lyžiari si tu vychutnajú rýchle občerstvenie priamo na svahu. V lokalite Otupné pribudne 5 nových chaletov s nápaditým a moderným dizajnom pre náročného klienta. Aj tento rok je pre všetkých milovníkov lyžovania pripravená profesionálna pretekárska trať Skiline aréna ktorá bude situovaná na zjazdovke č. 10 Vrbická (Grand – Brhliská). Vstup do Skiline arény je bezplatný. Stredisko Jasná naďalej rozvíja procesy skibusovej dopravy, skialpové koridory, osvetu skialpinistov a  bezpečnostnú hliadku na lyžiach – skipatrolu. Ďalej využíva inováciu pri úpravách zjazdoviek v podobe profesionálneho softvéru SNOWsat so systémom riadenia s meraním hĺbky snehu a satelitného navádzania polohy ratraku. Pre skvalitnenie dôležitých strediskových informácií bude v Jasnej na lanovej dráhe Záhradky – Rovná hoľa posilnený centrálny strediskový rozhlas. Na južnej strane Chopku zavádza stredisko nové komfortné zlepšenie v podobe riadenej nástupnej zóny. Systém vpustí do nástupnej zóny presný počet ľudí, podľa kapacity kabínky. Lyžiari si tak pohodlne bez tlačenia nastúpia a uložia do držiakov svoje lyže. Hotel Srdiečko realizoval I. etapu rekonštrukcie ubytovacích priestorov, keď vymenil nový nábytok (otvorený bude od 7.12.) a od 1.5. 2019 čaká tento hotel II. komplexná rekonštrukcia všetkých izieb, chodieb a kúpeľní. Na Chopku v komplexe Rotundy pribudne už pred zimnou sezónou automatický defibrilátor, ktorý pomáha pri závažných poruchách srdcového rytmu. Stredisko Jasná sa stáva „eko friendly“ aj vďaka postupnému nahrádzaniu plastového riadu v gastro zariadeniach na svahoch ekologickými materiálmi (papier, bambus) alebo porcelánom. K výrazným zmenám patrí aj separácia komunálneho odpadu na nástupných miestach lanoviek a v prevádzkach v stredisku, kde pribudol lis na odpad v Hoteli Grand Jasná.

Prírodná chladnička, ktorá uchováva nad Bielou Púťou sneh z minuloročnej sezóny, sa ako projekt vydarila. Stredisko Jasná hodnotí experiment pozitívne, k dnešnému dňu je zostatok snehu cca 65%.

  1. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov si návštevníci pripomenú originálne na vrchole Chopka už 30. novembra 2018 a symbolicky otvoria aj zimnú sezónu. Lyžiarska sezóna v najväčšom slovenskom stredisku v Jasnej, štartuje už v sobotu 1. decembra 2018 skvelou hudobnou šou pod názvom Winter Jasná Opening. Viac na www.jasna.skZUZANA DOBRÁNSZKA, hovorkyňa TMR

    (red)