Vítanie Mikuláša na Bielom Potoku

Ružomberok 6. decvmebra 2019 – Združenie rodičov  pri ZŠ Biely Potok v spolupráci s Centrumom Belanov pozývajú deti a rodičov stráviť príjemné chvíle na tradičnom stretnutí s Mikulášom. Uskutoční sa 6. decembra od 15. 00 h pred kultúrnym domom v ružomberskej mestskej časti Biely Potok. Bookmark It Hide Sites More »

 

Celoslovenské zápolenie šachistov

Majstrovstvá Slovenskej republiky sa opäť posunuli športovou aj spoločenskou úrovňou o krok ďalej

šachisti

Liptovský Mikuláš 4. mája 2019 – Napínavé šachové partie tohtoročných Majstrovstiev Slovenskej republiky 2019 mládeže jednotlivcov skončili, medaile sú rozdané a najlepší mladí slovenskí šachisti sa začínajú pripravovať na vrcholové európske a svetové turnaje.

Majstrovstvá SR 2019 mládeže jednotlivcov chlapcov a dievčat v kategóriách do 8, 10, 12, 14, 16, 18 a 20 rokov sa uskutočnili v Kongresovom centre Holiday Village Tatralandia od 23. do 30. apríla. Šachisti rozohrávali partie nielen o slovenské majstrovské tituly ale aj o nomináciu na reprezentačné podujatia – majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy, majstrovstvá Európskej únie a ďalšie. Najmä účasť na Majstrovstvách Európy mládeže je veľmi atraktívna, pretože práve tie sa budú konať na Slovensku v Bratislave (INCHEBA Expo) prvých jedenásť augustových dní.

Slovenský mládežnícky šach vlani zaznamenal veľký úspech, keď titul majstra sveta do 18 rokov získal Viktor Gažík. Ten sa na tohtoročných majstrovstvách Slovenska nezúčastnil, pretože účasť na majstrovstvách sveta má už zaistenú.

Ďalším ohnivkom na medzinárodných podujatiach bude najmladší slovenský veľmajster Jerguš Pecháč, ktorý s plným počtom bodov vyhral kategóriu do 18 rokov. „Teším sa z výsledku aj z nominácie na reprezentačné medzinárodné podujatia,“  zhodnotil svoje pôsobenie sedemnásťročný nadaný mladík zo Žiliny, ktorého k šachu priviedol otec, keď mal 6 rokov.

Jerguš uspel aj v riešiteľskej súťaži. Štyri diagramy vyriešil za jedenásť minút, z toho 3 minúty  kontroloval, či má všetky skutočne správne. „V tejto súťaži sa hodnotí správnosť riešenia, nie rýchlosť. Tá zohráva úlohu len v prípade rovnosti bodov,“ vysvetlil Juraj Ivan, riaditeľ  Majstrovstiev SR 2019 mládeže jednotlivcov chlapcov a dievčat a zároveň vedúci Liptovskej šachovej školy (LŠŠ), ktorá podujatie už piatykrát organizovala.

Martin Göllner z LŠŠ v kategórii do 10 rokov síce medailu nezískal, ale podarilo sa mu posledný deň turnaja zvíťaziť nad majstrom Slovenska. „To je tiež dobrý výsledok. Keby som v predposlednom kole nezaváhal a neprehliadol víťazný variant, mohol som majstrovský titul získať ja. Ale s majstrom Slovenska sa mi hralo dobre, urobil som si veľký náskok vo vývine partie a „rozbil“ som ho,“ zhodnotil bývalý zverenec Juraja Ivana, ktorého v súčasnosti trénuje Karol Pekár s pomocou odchovanca jeho tréningovej skupiny Andreja Hollého. Obidvoch trénerov si pochvaľuje, pretože vedia dobre povysvetľovať rôzne šachové situácie.  So šachom tiež začínal ako šesťročný a rovnako ho k tejto kráľovskej hre priviedol otec.

Martina Tarageľová z LŠŠ získala bronzovú medailu: „V spojenej kategórii do 16, 18 až 20 rokov sú už veľmi ťažkí súperi, takže s výsledkom som spokojná.“

Medzi najdlhšie partie na MSR patrila partia Tomáš Ondo – Adam Ďurica (LŠŠ). Lepšie psychickú záťaž zvládol reprezentant LŠŠ, partiu vyhral a obsadil 3. miesto vo veľmi silnej kategórii do 18 rokov.

Úspešnou dvojicou sú súrodenci Bochničkovci. Vladimír sa stal majstrom Slovenska v kategórii do 14 rokov a jeho sestra Simona je majsterkou Slovenska do 12 rokov. Okrem dobrej organizácie turnaja Vladimír pochválil aj veľa možností ako stráviť voľný čas po náročných päťhodinových partiách.   

Hlavný rozhodca Rastislav Diviak spomenul, že hráči, sprievodné osoby aj rodičia boli tento rok veľmi disciplinovaní, preto nebolo potrebné riešiť žiadny spor v porušení pravidiel.  

Zdenek Gregor, garant za Výkonný výbor Slovenského šachového zväzu (VV SŠZ) a prezident SŠZ, poznamenal: „Majstrovstvá Slovenskej republiky sa aj tento rok posunuli športovou aj spoločenskou úrovňou o krok ďalej. Oceňujem vyspelosť hráčov, ich správanie nad šachovnicami aj mimo nich,  disciplínu aj prístup ku partiám. Ukázalo sa, že mnohé kluby na Slovensku veľmi dobre s mládežou pracujú. Výsledkom je, že tí, ktorí poctivo pracovali a mali aj trochu šťastia, sa dopracovali k medailám.“

Juraj Ivan podotkol, že hoci sa šachisti dobre na takéto podujatia pripravujú, skutočne potrebujú aj trochu šťastia: „Potom sa zrodia prekvapenia, ako aj tento rok, keď niektorí favoriti odišli bez medailí a naopak, niektorí nižšie nasadení hráči si ich odniesli. Ale taký býva šport.“  

Okrem spomínanej riešiteľskej súťaže boli sprievodnými podujatiami bleskový turnaj, šachová show Živý šach, školenia pre trénerov a rokovania rôznych komisií SŠZ. „Živý šach organizujeme už 11 rokov, preto sme rozmýšľali, že tento rok ho dáme do programu poslednýkrát. Ale opäť sa ukázalo, že je  nielen pre divákov ale aj účinkujúcich populárny. Presvedčili nás, aby sme s jeho organizáciou v budúcnosti neskončili,“ poznamenal Juraj Ivan.

Ak by sme mali zhodnotiť prácu liptovských organizátorov, uspeli by veľmi dobre. Veď postarať sa o vyše 250 súťažiacich a takmer rovnaký počet sprievodných osôb a rodičov, nie je jednoduché. Vyžaduje to veľa času a energie aj podpory rodiny.  Celý organizačný tím musí byť zohratý, aby jednotlivé časti do seba zapadli. Na to dozeral aj viacročný bývalý hlavný rozhodca Karol Pekár, ktorý sa tento rok podujal venovať organizačnej práci. Koordinoval tiež prenos na online šachovniciach, takže tri štvrtiny partií si mohli záujemcovia pozrieť na internete.  Hlavným partnerom turnaja bolo mesto Liptovský Mikuláš a garantom primátor Ján Blcháč.

Texty pod foto:

MSR

Zľava Rastislav Diviak, Lukáš Varga, Jerguš Pecháč, Adam Ďurica. Foto: Ján Fortiak

 

MSR_kategória dievčat do 16 rokov

Zľava Rastislav Diviak, Juraj Ivan, na stupni víťazov – Dominika Tomčíková, Andrea Slabá, Martina Tarageľová), pred stupňov – Simona Koreňová, Daniela Ďateľová, Ema Walterová a Zdenek Gregor.

Foto: Ján Fortiak

   

V hracej miestnosti

Šachové partie sú náročné, pretože vyžadujú sústredenie celých päť hodín.  Foto: Ján Fortiak

Eva Petranová

šachisti

Šachisti