Výstava prác mladých umelcov

Ružomberok 28. januára 2020 –  Výstavu prác žiakov Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku sprístupnia v tamojšej synagópge 30. januára 2020. Vernisáž sa uskutoční o 16. 30 h.  Bookmark It Hide Sites More »

 

Folklórna paráda pod Sidorovom

Festival pod Sidorovom

Ružomberok 20. augusta 2019  (www.zijemvrk.sk) – Najväčší folklórny sviatok na dolnom Liptove, Festival pod Sidorovom sa uskutočnil 18. augusta vo Vlkolínci. Diváci si mohli za slnečného počasia vychutnať bohatý program zostavený z obyčajov, piesní a tancov z regiónov Liptova a Podpoľania.

Vlkolínsky ľudový sviatok pripravili tento rok, ako oslavu pastierskeho remesla. Nitku slávnostnej výšivky ťahal programom moderátor Igor Littva, vedúci ružomberského folklórneho súboru Liptov. 

O svoje zážitky sa medzi jednotlivými vystúpeniami folklórnych kolektívov podelil najstarší bača na Liptove Florián Šavrtka z Liptovských Revúce. Rozprával svoje príhody, ktoré sa  viažu k jeho začiatkom pasenia oviec, k práci na salaši, či aj k bačovskému remeslu. „Na salaš som začal chodiť ako osemročný. Pomáhal som pásť ovce. Tam som sa naučil hrať aj na píšťalke a fujare od baču. Ako honelník som bol aj na Horehroní, na hornom Liptove, aj u nás v Liptovských Revúcach,“ zaspomínal si bača na svoje pôsobenie s ovečkami.

Pastierske obyčaje priniesla do Vlkolínca folklórna skupina zo Smrečian, ktorá prezentovala pásmo zvykov na salaši. Predviedli obyčaje strihania oviec, pastierske tance. V ich podaní zazneli  piesne, ktoré spievali sa na salaši počas návštevy gazdov. Ich ďalšou choreografiou bolo lapanie vlkov, ktoré v ich kraji robili veľké škody na stádach oviec.

Pastierske piesne sa niesli vlkolínskymi lúkami aj zásluhou folkloristov v Liptovských Sliačov. Títo k nim pridali aj tanečné kreácie. Hosťom festivalu z detvianskeho regiónu bol súbor Podpoľanec, ktorý si pripravil takisto choreografie  a piesne súvisiace s pastierstvom.

A ako sa zabával ľud pod hradom Likava? To predviedli návštevníkom festivalu vo Vlkolínci členovia folklórnej skupiny z Likavky. Nošu liptovských piesní priniesli divákom pod Sidorovo členky speváckej skupiny folklórneho súboru Liptov.

Návštevníci vlkolínskeho festivalu sa mohli zoznámi aj niektorými remeslami – plstením a tkaním. Svoje výrobky ponúkali drevorezbári, košikári.

Tohtoročný Festival pod Sidorovom pripravilo Liptovské múzeum v Ružomberku. Riaditeľ Martin Krupa v tejto súvislosti uviedol: „Podujatie, ktoré podporil finančne Fond na podporu umenia, sme pripravili v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom, občianskym združením Vlkolínec, mestom Ružomberok a Kultúrnym domom Andreja Hlinku v Ružomberku. Pomocnú ruku nám podali aj vlkolínski hasiči, ružomberská Mestská polícia a mnoho dobrovoľníkov z Vlkolínca a naši pracovníci.“

Text a foto: Tibor Šuľa

Zdroj: www.zijemvrk.sk