Spomínanie na Nežnú revolúciu

Ružomberok 14. novmebra 2019 – Spomienkové podujatia venované 30. výročiu Nežnej revolúcie uskutočnia sa 16. a 17. novembra v Ružomberku . V rámci neho bude 16. novembra o 17. 00 h v synagóge  slávnostné otvorenie výstavy venovanej udalostiam v roku 1989.  Bookmark It Hide Sites More »

 

Zvýši sa bezpečnosť na železničných priecestiach

Mondi SCP zakúpilo novú posunovaciu lokomotívu

 Ružomberok, 3. septembra 2018 – Jeden z najväčších priemyselných podnikov a najväčšia drevospracujúca spoločnosť Slovenska, Mondi SCP, pristupuje po 40 rokoch k modernizácii svojho lokomotívneho parku zakúpením modernej posunovacej lokomotívy.

 

Od septembra 2019 sa bude medzi stanicou v Liskovej a vlečkovým areálom Mondi SCP pohybovať nová moderná lokomotíva Effishunter 600 od českého výrobcu CZ LOKO. Tá doplní stávajúcu flotilu štyroch posunovacích lokomotív radu T448 z produkcie ČKD, ktoré nedávno prešli rekonštrukciou, čo je navonok viditeľné zmenou náteru do firemných oranžovo-sivých farieb.

 No po 40 rokoch sa firma dočkala aj novej, plne vybavenej lokomotívy. „Jedná sa o modernú posunovaciu lokomotívu, ktorá spĺňa tie najprísnejšie hlukové a emisné limity. Zo skúseností z prevádzky tohoto typu u iných prevádzkovateľov vieme, že by vďaka predĺženým servisným cyklom malo dôjsť i k razantnému zníženiu prevádzkových nákladov,“ hovorí Michal Kebísek, riaditeľ Drevoskladu v Mondi SCP, pod ktorý oblasť železničnej dopravy patrí. Lokomotíva bude znamenať aj lepšie pracovné podmienky pre jej rušňovodičov, keďže je plne klimatizovaná a má podstatne lepšie rozhľadové podmienky, čo prispeje aj k lepšej bezpečnosti, najmä na železničných priecestiach. V priebehu celozávodnej odstávky by malo dôjsť k zácviku rušňovodičov tak, aby od septembra mohla nová lokomotíva doplniť vozový park a byť plne k dispozícii pre tento ekologický spôsob prepravy surovín a výrobkov vo firme.

 Mondi SCP disponuje rozsiahlym vlečkovým areálom, ktorý je na verejnú železničnú sieť napojený v stanici Lisková. Z nej vedie spojovacia koľaj do koľajiska vnútri podniku. Železnica hrá podstatnú úlohu v dopravnom mixe spoločnosti. Ide predovšetkým o dovoz dreva, ale tiež chemikálií a vápna, ako aj expedícia hotových výrobkov, najmä vysušenej celulózy.

Ľubomír Čech, Mondi SCP

Rušeň Mondi SCP

(red)