Spomienka na Černovských martýrov

Ružomberok 25. októbra 2019 – Pietna spomienka na obete černovskej masakry  v roku 1907 uskutoční sa 25. októbra 2019 na panätných miestach  ružombersksej metskej časti Černová. Pripravuje ju Slovenská národná strana. Začne sa o 16. 00 h na tamojšom cintoríne. (red) Bookmark It Hide Sites More »

 

Stretnutie s basketbalovými legendami

RENDEZVOUS POD SCHODMI 37

Ružomberok 25. septembra 2019 – Stretnutie s basketbalovými legendami ružomberskou basketbalistkou Ivetou Bielikovou a basketbalovým manažérom Jozefom Smolekom uskutoční sa 26. septembra o 16. 00 v Mestekej knižnici v Ružomberku.

IVETA BIELIKOVÁ – narodila sa 17. augusta 1966 v Ludrovej pri Ružomberku. Charizmatická rozohrávačka – odchovankyňa basketbalového klubu MBK Ružomberok, začala hrať ligu ako šestnásťročná. V ružomberskom klube dosiahla aj všetky svoje hráčske úspechy, vrátane 11 titulov majstra Slovenska (1993 – 2004) a 2 víťazstiev v najvýznamnejšej kontinentálnej súťaži – Eurolige 1999 a 2000. Česko-Slovensko reprezentovala na Olympijských hrách 1992 v Barcelone (6. miesto) a so Slovenskom získala strieborné medaily na Majstrovstvách Európy v Budapešti 1997, na konci ktorých bola vybratá ako najlepšia rozohrávačka aj do  All stars tímu. Iveta Bieliková bola vyhlásená za Najlepšiu basketbalistku Slovenska (1990, 1996) a najlepšiu basketbalistku ČSFR (1991). Okrem športových úspechov, viac krát za sebou získala titul „Kráľovná ružomberských detí“. Neskôr pôsobila v drese poľského družstva Gdyňa a maďarskom BKB Euroleasing Šopron. Po ukončení kariéry sa venovala trénerstvu, v roku 2007 bola asistentkou trénera Slovenska výberu do 19 rokov na majstrovstvách sveta. Viedla tiež extraligový tím BK Viktória PČSP Košice. Od roku 2007 začala trénovať mládežnícky tím v Ružomberku, ktorý sa v sezóne 2012/2013 umiestnil v celoslovenskom meradle na 5. mieste.

Do širokého spektra jej aktivít patrí aj metodika a školiteľstvo cvičiteľov, cvičiteliek, učiteľov a učiteliek pre výučbu základov basketbalu. Je spoluatorkou programu Bubo, ktorý je orientovaný na rozvoj individuálnych pohybových schopností detí v materských a základných školách. Venuje sa aj kondično-rehabilitačnému tréningu niektorých výkonnostných a vrcholových športovcov. V súčasnosti pôsobí ako trénerka 1. triedy v (podľa vlastných slov) „žičlivom prostredí“ na ZŠ Bystrická v Ružomberku.

Iveta Bieliková o ružomberských úspechoch povedala: „Na začiatku to bolo hlavne o jednom človekovi a ním bol Jozef Smolek. Naštartoval úplne iné riadenie klubu, vždy bol revolucionár, svojou víziou a nápadmi predbiehal dobu. Keď si k tomu našiel takú osobu, akou bola a stále je Natália Hejková, tak to potom bola tak silná dvojica múdrych ľudí, že si získali našu dôveru. My hráčky sme boli ochotné na sebe tvrdo pracovať podľa ich nôt. Dnes to hodnotím tiež tak, že boli aj dobrí psychológovia, lebo cez ich sito prešli len silné osobnosti hráčok, ktoré boli schopní sami nájsť.“

Celý rozhovor nájdete na: https://basket.zoznam.sk/doc/24686/bielikova-stat-nezareagoval-na-zmeneny-sposob-zivota
Prečítajte si aj archívny článok už svojím názvom vystihujúci osobnosť Ivety BielikovejJ
https://www.sme.sk/c/2211462/iveta-bielikova-zive-i-rodinne-striebro-mesta-ruzomberok.html

https://zena.sme.sk/c/5517238/cvicebny-program-bubo-prenika-do-skol.html

https://myliptov.sme.sk/c/22017722/basketbalova-ikona-iveta-bielkova-povedala-nie-brazilskemu-sao-paulu-no-nelutovala.html#ixzz5z6Drvvtf

JOZEF SMOLEK – rodák z Ružomberka, narodený 24. 8. 1953. Muž s vysokým medzinárodným kreditom, ktorý bol strojcom skvelých úspechov ružomberského basketbalu. Okolo roku 1985 prehovorili funkcionári vtedajšieho klubu na spoluprácu Jozefa Smoleka, ktorý v tom čase viedol klubovú mládež. Bol to on, kto v roku 1987 presvedčil právničku Natáliu Hejkovú, aby po skončení hráčskej kariéry zostala ako trénerka pri basketbale v Ružomberku. Najúspešnejšie obdobie v histórii ružomberského basketbalu zažil klub práve pod vedením dvojice  Natália Hejková ( najúspešnejšia slovenská trénerka ) –  manažér a asistent trénera Jozef Smolek v rokoch 1987 – 2003. Vrcholom boli dve víťazstvá tamojšieho SCP v najváženejšej kontinentálnej klubovej súťaži – Európskej lige, v rokoch 1999 a 2000. Pôsobil  ako manažér slovenskej reprezentácie na majstrovstvách Európy 1997, kde naše basketbalistky obsadili druhé miesto.  Ako manažér basketbalistiek presadil pre niekdajšiu vojenskú konskú jazdiareň, ktorá sa v roku 1996 zmenila na športovisko so širokým využitím, názov Koniareň.

Koncom februára 2003, po zmenách v ružomberskom basketbale, dal Smolek výpoveď. Istý čas robil externého poradcu maďarského Euroleasingu Šopron. Ten trénuje jeho dlhé roky najbližšia spolupracovníčka Natália Hejková. Zamestnal sa však v odbore, ktorý na libereckej technickej univerzite vyštudoval. Pracoval ako manažér v súkromnej firme vyrábajúcej špeciálne obalové materiály. Od konca roku 2004 pôsobil na poste generálneho sekretára Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Je spoluatorom programu Bubo, ktorý je orientovaný na rozvoj individuálnych pohybových schopností detí v materských a základných školách. V súčasnosti žije a pôsobí v Ružomberku.

Tento rok uplynulo 20 rokov od získania majstrovského klubového titulu, prečítajte si o tom viac a zaspomínajte si: https://rmagazin.sk/dnes-je-to-20-rokov-odkedy-basketbalistky-dobyli-europu/

Na záver jedna spomienka. O to, že niekdajší tuhý fajčiar zo dňa na deň prestal s cigaretami, sa zaslúžili aj hráčky. Najviac Milena Rázgová: „Nevedel som sa zlozvyku zbaviť. S Popradom sme bojovali o postup do najvyššej súťaže. Hráčkam som tuším v polčase povedal – ak vyhráte o pätnásť, seknem s cigaretami. Cez polčas som si zapálil. Päť minút pred koncom to na výhru o pätnásť nevyzeralo. Záver režírovala Milena: dala päť trojok, vyhrali sme o sedemnásť bodov – a ja som načatý balíček aj so zapaľovačom šmaril do smetí. Odvtedy som si nezapálil, hoci niekoľko silných pokušení sa vyskytlo.“

Úryvok  z článku: https://sport.pravda.sk/loptove-hry/clanok/357640-smolek-o-majsterkach-dam-za-ne-ruku-do-ohna/

 

Podujatie v rámci projektu Kytica viazaná zo slov z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu. Na tomto verejnom podujatí budú vyhotovované fotografie a videozáznamy prevádzkovateľom Mestská knižnica Ružomberok za účelom propagácie na webovom sídle prevádzkovateľa, facebookovej stránke, v periodických a neperiodických materiáloch prevádzkovateľa, prípadne ďalších médiách.  

 

Ďakujeme, že nám pomáhate šíriť informáciu o podujatí ďalej.

Tatiana Babincová, riadieľka Mestskej knižnice v Ružomberku

(red)