Výstava prác mladých umelcov

Ružomberok 28. januára 2020 –  Výstavu prác žiakov Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku sprístupnia v tamojšej synagópge 30. januára 2020. Vernisáž sa uskutoční o 16. 30 h.  Bookmark It Hide Sites More »

 

Záchranná akcia pod Ďumbierom

Jasná HZS

Jasná 22. decembra 2019 – Dňa 22.12.2019 krátko pred poludním bola Horská záchranná služba (HZS) požiadaná o pomoc pre slovenského turistu, pod ktorým sa približne 200 metrov pod vrcholom Ďumbiera odtrhol prevej a muž sa s ním zrútil cca 400 metrov do jedného zo žľabov. Informovala HZS.

Oznamovateľ nemal s mužom ani vizuálny a ani hlasový kontakt. O súčinnosť bola okamžite požiadaná posádka VZZS a na heliport v Jasnej smeroval záchranár HZS s lavínovým psom. Medzičasom záchranárov HZS opäť kontaktoval oznamovateľ, že v žľabe spozoroval kamaráta ako sa snaží dostať späť na hrebeň. Posádka VZZS následne vysadila lekára v Jasnej a na palubu vzala záchranára HZS, ktorý bol pomocou palubného navijaka vysadený pri postihnutom. Po prvotnom vyšetrení a poskytnutí prvej pomoci pripravil zraneného na letecký transport. Obaja boli evakuovaní pomocou navijaka z terénu a transportovaní na heliport v Jasnej, kde si mierne podchladeného 40 – ročného Slováka s úrazom ramena a mnohopočetnými odreninami prevzal lekár VZZS. Následne bol muž letecky transportovaný do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Turista mal v tomto prípade obrovské šťastie, že z tejto nehody vyviazol „len“ s takýmito zraneniami.

(red)