Výstava prác mladých umelcov

Ružomberok 28. januára 2020 –  Výstavu prác žiakov Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku sprístupnia v tamojšej synagópge 30. januára 2020. Vernisáž sa uskutoční o 16. 30 h.  Bookmark It Hide Sites More »

 

Do štrajku kamionistov zatiaľ nezasiahlo mesto Ružomberok

Štrajk autodopravcov

Ružomberská radnica vyčkáva 

Ružomberok 29. januára 2020 – Kamióny: Včera  (28. januára 2020) mesto Ružomberok  zakázalo zhromaždenie Únie autodopravcov v meste Ružomberok. Stalo sa tak po tom, ako nám Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Ružomberku (ORPZ) doručilo podnet na zakázanie zhromaždenia. Situáciu vyhodnotili ako nebezpečnú pre účastníkov zhromaždenia a pre verejnosť. ( O tomto zákaze sme písali tu: http://www.liptovmagazin.eu/?p=13169)

Učinili sme tak pre: husté sneženie, slabú viditeľnosť, predĺženú brzdnú dráhu spôsobenú súvislou vrstvou snehu na vozovke. Ako viete, v miestach, kde sa konalo zhromaždenie je aj stanica záchranky. Tieto dôvody sú dostatočne silné na to, aby bol vydaný zákaz zhromaždenia. Nestretlo sa to s veľkým pochopením, čo sme aj očakávali. Preto chceme vyhlásiť, že samospráva má svoje kompetencie a zodpovednosť. Našou zodpovednosťou je zabezpečiť bezpečie pre verejnosť. To bolo našim cieľom, a to sa nám podarilo splniť.

Zhromaždenie pokračuje aj dnes. Pokiaľ nedôjde k situácii, že vznikne nebezpečie, do zhromaždenia zasahovať nebudeme rovnako, ako sme nezasahovali ani počas posledného zhromaždenia spred dvoch týždňov. Nemáme záujem robiť politiku, preto konať budeme vždy v prospech Ružomberčanov. Bez ohľadu na pozitívne či negatívne komentáre a lajky.

Milí Ružomberčania. Posledné dni nám ukázali, aké je dôležité komunikovať veci včas a priamo. Vzhľadom na fakt, že je viacero tém, ktoré by sme chceli dnes otvoriť, zhrnuli sme ich do jedného statusu. Sánkovačka, ovzdušie, kamióny. ( O tom poslednom sme písali v úvode).

🌹 Sánkovačka žiaľ nebude – dlho sme sa trápili nad ponúknutím peknej sánkovačky pre rodiny a predovšetkým deti. Naplánovali sme ju na 3. februára – deň školských prázdnin. Neinformovali sme o tom príliš, pretože bola šanca, že snehová nádielka nedorazí. Dnes už reálne vieme, že naše zlé predtuchy sa naplnia a sneh nebude postačujúci na spoločné sánkovanie. Myšlienku sme nezavrhli úplne a pokiaľ nám bude sneh naklonený, zorganizujeme najlepšiu ružomberskú sánkovačku.

🌹 Zlé ovzdušie – niekoľko dní nám hlási SHMÚ a aj vy, že nešťastné ružomberské ovzdušie je preplnené časticami PM10 a 2,5. Jedná sa o nebezpečné prachové častice, ktoré môžu vyvolať rôzne nepríjemnosti. PM10 sú menej nebezpečné ako 2,5, pretože sú väčšie. PM2,5 sú častice, ktoré sa môžu pre svoju veľkosť dostať až do krvného obehu. O vlastnostiach častíc PM sa môžeme dočítať z rôznych zdrojov, ktoré nám hovoria o tom, prečo vznikajú a kto je za ich vznik zodpovedný. Nechceme vám vkladať naše názory, odporúčame, aby ste si ich našli sami. Prečo nepíšeme každý deň o situácii v ovzduší? Každý deň o tom nepíšeme z dôvodu, že našou snahou je podávať predovšetkým posty typu PROBLÉM –> RIEŠENIE. Bez poskytnutého riešenia je zbytočné poukazovať na problém. Ibaže v tomto prípade je riešenie veľmi zložité. Nemôžeme zakázať ani dopravu, ani priemysel a lokálne kúrenie. To je realita. Rovnako nemôžeme si ani zakrývať oči pred našou zodpovednosťou tieto veci riešiť. So znečistením musíme bojovať konaním, ktoré bude viesť k pozitívnej zmene. Čo teda AKTUÁLNE robíme pre ovzdušie?
▶️ Pripravuje sa rokovanie Komisie pre riešenie ovzdušia, ktoré zohľadní aj aktuálnu situáciu;
▶️ Mesto je prihlásené do systému pre výmenu starších kotlov za novšie. Ministerstvo momentálne hľadá dodávateľa kotlov. Keď ho nájde, bude sa môcť do systému prihlásiť každý – žiaľ nebude to ani dnes, ani zajtra;
▶️ Komunikujeme so zástupcami priemyslu v meste o aktuálnej situácii a pripravujeme spoločné stretnutie za okrúhlym stolom, od ktorého očakávame pozitívny prístup všetkých zúčastnených;
▶️ Spoločne so SHMÚ sme doplnili meteorologické stanice o jednu mobilnú, ktorá monitoruje a zbiera údaje. Tie použijeme ako materiál.
▶️ Pripravuje sa kúpa vozidla, ktoré bude čistiť ulice, aby sa na nich nevíril prach. V čase zimy je to ale často neúčinné pre vrstvu snehu, ktorá ten prach pohlcuje.
▶️ Mesto spustí internetovú stránku, ktorá bude informovať a hlásiť všetky anomálie v našom ovzduší. Pripravovali ju odborníci na meteorológiu a zdrojové údaje budú pochádzať zo SHMÚ.

Sme radi, že dnes je už naše ovzdušie omnoho zdravšie, ako tomu bolo včera. Stalo sa tak aj napriek faktu, že ani doprava, ani priemysel a ani kúrenie nebolo od včera obmedzené. Znamená to, že nemalú úlohu v tomto celom hrá aj naša poloha. Iné vysvetlenie to nemá. A s ňou už nemôžeme urobiť nič. No pred zvyškom našej zodpovednosti neutekáme.

🌹 Kamióny – včera mesto zakázalo zhromaždenie Únie autodopravcov v meste Ružomberok. Stalo sa tak po tom, ako nám ORPZ doručilo podnet na zakázanie zhromaždenia. Situáciu vyhodnotili ako nebezpečnú pre účastníkov zhromaždenia a pre verejnosť. Učinili sme tak pre: husté sneženie, slabú viditeľnosť, predĺženú brzdnú dráhu spôsobenú súvislou vrstvou snehu na vozovke. Ako viete, v miestach, kde sa konalo zhromaždenie je aj stanica záchranky. Tieto dôvody sú dostatočne silné na to, aby bol vydaný zákaz zhromaždenia. Nestretlo sa to s veľkým pochopením, čo sme aj očakávali. Preto chceme vyhlásiť, že samospráva má svoje kompetencie a zodpovednosť. Našou zodpovednosťou je zabezpečiť bezpečie pre verejnosť. To bolo našim cieľom, a to sa nám podarilo splniť.

Zhromaždenie pokračuje aj dnes. Pokiaľ nedôjde k situácii, že vznikne nebezpečie, do zhromaždenia zasahovať nebudeme rovnako, ako sme nezasahovali ani počas posledného zhromaždenia spred dvoch týždňov. Nemáme záujem robiť politiku, preto konať budeme vždy v prospech Ružomberčanov. Bez ohľadu na pozitívne či negatívne komentáre a lajky.

Ďakujeme za pochopenie

Informovalo mesto Ružomberok na svoje oficálnej stránke na facebooku.

(red)