V tichej spomienke si v týchto dňoch pripomínajú obyvatelia Liptova 75. výročia oslobodenia od nemeckých fašistov. Neznejú ďakovné reči, salvy z vojenských pušiek. Aj spomienku na túto významnú historickú udalosť ovplyvnili protiepidemické opatrenia.

Isto mnoho obyvateľov Liptova si ani neuvedomí, že v týchto jarných dňoch v roku 1945 sa ľudia tešili nielen zo slnečných lúčov, ale predovšetkým z ukončenia vojny. V nej mnoho rodín skončilo v koncentračných táboroch, bolo popravených, alebo zahynulo od hladu. Deti stratili otcov, mamy svoje deti, ženy manželov.

V regióne Liptova sa počas druhej svetovej vojny odohrali veľmi ťažké boje. Viedli sa o mesto Liptovský Mikuláš, kde frontová línia sa zastavila na dva mesiace v ťažkých zimných mesiacoch. Mesto L. Mikuláš oslobodili 4. apríla 1945. Sovietski vojaci spolu s príslušníkmi 1. Československého armádneho zboru dorazili do Ružomberka 5. apríla a po ceste oslobodili jednotlivé obce. K nim patrili aj Liptovské Sliače – 4. apríla. Nemeckú obranu v Ružomberku prelomili oslobodzovanie vojská približne napoludnie. Následne s Ružomberok sa dočkali slobody aj ďalšie obce na dolnom Liptove. Fašisti ustupovali smerom na Martin.

Text a foto: Tibor Šuľa