vodárne_mikulas
vodárne_mikulas

Liptovský Mikuláš 4. februára – Tvrdšia voda má väčší obsah prvkov dôležitých pre človeka, mäkšia menej zanáša spotrebiče vodným kameňom. Na dodržiavanie pitného režimu je vhodná najmä voda z vodovodu.

Pod vplyvom reklám na zmäkčovacie prostriedky vody ľudia často nadobúdajú dojem, že mäkká voda je najlepšia. Aj mnohí obyvatelia Liptovského Hrádku a okolia, ktorým tečie z vodovodu tvrdšia voda ako ostatným v liptovskom regióne, si myslia, že by mali menej starostí s odstraňovaním vodného kameňa v domácnosti, keby mali mäkšiu vodu.

Väčšine obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš dodáva vodu Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., (LVS). Vedúci hospodárskeho strediska vodovodov LVS, Pavol Danek, poznamenal, že pre spotrebiče v domácnosti je síce lepšia mäkšia voda, ale pre ľudský organizmus zasa tvrdšia.

Tvrdosť vody závisí od geologickej skladby horniny, ktorou preteká. K spotrebiteľom sa z LVS dostáva voda zodpovedajúca všetkým parametrom podľa zákonov, je kvalitná a vhodná na pitie bez akýchkoľvek obmedzení v celom regióne.

„Pravidelne odoberáme vzorky na rozbor a vyhodnocujeme kvalitu pitnej vody. Čo sa týka tvrdosti vody v súvislosti s pitným režimom, na zdravie človeka vplývajú aj iné dôležité faktory. Najdôležitejšie však je, aby človek vodu pil a pravidelne dodržiaval pitný režim. Voda z vodovodu je výborným a jednoduchým zdrojom vápnika a horčíka pre organizmus,“ informoval Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody LVS.

Pitný režim má pre organizmus dôležitý význam nielen počas letných horúčav, ale aj teraz v zimnom období. Odborníci upozorňujú, že človek denne stratí v súvislosti s fyziologickými procesmi priemerne tri litre vody, ktoré treba doplniť. Najlepšia na to je voda z vodovodu, ktorú nedokáže nahradiť žiadny iný nápoj. Navyše prístup k nej majú odberatelia napojený na verejný vodovod pohodlný, odpadávajú starosti s chodením na nákupy a skladovaním balenej vody. Z hľadiska ochrany životného prostredia je nezanedbateľná aj skutočnosť, že pri používaní vody z vodovodu na pitie, nevzniká odpad vo forme plastových fliaš.

Doplňujúce informácie

Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., zásobuje vodou bezmála 68-tisíc obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš, čo predstavuje vyše 93 percent z celkového počtu. Prevádzkuje 9 vodovodov, z toho 1 vodovod oblastný, 8 skupinových a 10 samostatných. Dĺžka vodovodnej siete, ktorú spoločnosť prevádzkuje, je viac ako 500 kilometrov. Na ňu je napojených skoro 14-tisíc vodovodných prípojok.

Odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd zabezpečuje pre viac ako 56 300 obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš, teda vyše 77 percent z celkového počtu. Prevádzkuje 9 kanalizácií, z toho 4 skupinové a 5 samostatných. Dĺžka prevádzkovanej kanalizačnej siete je skoro 317 kilometrov, na ňu je napojených viac ako bezmála 9 500 kanalizačných prípojok. Liptovská vodárenská spoločnosť  prevádzkovala 9 čistiarní odpadových vôd a 25 čerpacích staníc.

Pracovníci v skúšobnom laboratóriu oddelenia kvality vody Liptovskej vodárenskej spoločnosti, a. s., urobili vlani 7915 rozborov vzoriek vody, z toho bolo 2026 vzoriek pitnej vody, zvyšok tvorili rozbory odpadových vôd

Mgr. Eva Petranová,

referentka vnútornej a externej komunikácie

Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s.

Revolučná 595

031 05 Liptovský Mikuláš

red

Od admin

2 myšlienky k článku “Vodu z vodovodu nedokáže nahradiť žiadny iný nápoj”
 1. Dobrý deň,

  ďakujem za zaujímavý článok. Sám pijem každý deň cca 1L vody z vodovodu s citrónom práve pre pitný režim. Zaujíma ma, či voda z vodovodu v okrese LM má taký obsah vápnika a horčíka že sa mi ani neoplatí kupovať si minerálne vody s vyšším podielom týchto minerálov. Často si totiž kupujem nesýtené Magnézie práve pre doplnenie horčíka. Ako teda vychádza porovnanie obsahu týchto minerálov v bežných minerálkach a vo vode z vodovodu.

  Ďakujem za odpoveď

  Pavol Bačík

  1. Dobrý deň. Ďakujeme Vám za Vašu reakciu. Požiadali sme vodárenskú spoločnosť, aby nám poskytla základné informácie o rozboroch vody, ktoré sú vo verejných vodovodoch v okrese L. Mikuláš.
   Zverejníme ich.
   Tibor Šuľa, liptovmagazin.eu

Už nie je možné pridávať komentáre