Liptovský Mikuláš 30. apríla 2020 -Mesiac máj vo všeobecnosti považujeme za mesiac lásky a zrodu nového života. Tak to bolo aj v minulosti. Májová zeleň bola znakom sily a dobrého rastu.
V tomto jarnom období mal najvýznamnejšie postavenie v ľudových tradíciách medzi rastlinstvom práve strom, tzv. máj. „Mládenci už niekoľko dní vopred v neďalekej hore chystali strom, ktorý olúpali od kôry a nechali len vrcholec. Ten v noci na Prvého mája stavali vo dvoroch svojich vyvolených. Za postavenie mája rodičia dievčiny zavolali mládenca a jeho kamarátov do domu, aby ich pohostili, alebo im dali peniaze. Šuhaji potom z toho pripravili májovú zábavu. Dievčina urobila svojmu mládencovi pierko na klobúk, čím mu neverbálne oznámila, že sa jej páči. V poslednú májovú nedeľu sa máje zvalili,“ uviedla historička z Múzea Janka Kráľa Petra Dzurík Jurkovičová.


Tradícia stavania spoločných májov pre celú obec je mladšia. My ju v našom meste budeme zachovávať aj v období, keď sa spoločne na námestí pri stavaní vysokého stromčeka s farebnými stuhami veseliť nemôžeme.

Od admin