EU: 70 rokov európskej solidarity

SR - EU Deň Európskej únie

Slovensko 9. mája 2020 – Aj 70 rokov po Schumanovej deklarácii prežíva Európa krízu, ktorá nám ukazuje, aká dôležitá je solidarita.

V sobotu 9. mája si pripomíname Deň Európy, výročie Schumanovej deklarácie, ktorou sa odštartovala európska integrácia. Tento rok od tejto udalosti uplynulo už rovných 70 rokov. Solidarita a jednota – hodnoty, na ktorých bola vybudovaná Európska únia – sú aktuálne aj dnes, keď všetci bojujeme s pandémiou nového koronavírusu.

Deň otvorených dverí online

Za normálnych okolností organizujú európske inštitúcie 9. mája deň otvorených dverí. V súčasnej situácii to však nie je možné, a preto sme všetko presunuli do online priestoru. Náš digitálny deň otvorených dverí sa bude niesť v duchu solidarity, pretože pandémiu koronavírusu prekonáme len vtedy, ak budeme konať spoločne. Počas celého dňa budeme prinášať informácie o krokoch, ktoré EÚ robí na boj proti vírusu a jeho následkom.

Program dňa

Na sobotné predpoludnie je naplánovaná debata s predsedom EP Davidom Sassolim, ktorá by mala byť tlmočená do viacerých jazykov.

Počas dňa plánujeme rozhovory s podpredsedami EP Othmarom Karasom a Katarinou Barley. Zverejníme tiež videá s príhovormi predsedov politických skupín (poslaneckých klubov v EP) a zavedieme vás na virtuálnu prehliadku do rokovacej sály.

Súčasťou programu bude aj panelová diskusia o Robertovi Schumanovi a jeho vízii pre Európu. A už teraz si môžete pozrieť online výstavu, kde sme zverejnili materiály z našich historických archívov.

Slovenské osobnosti a influenceri

Podarilo sa nám zozbierať aj viacero videí s príhovormi od online influencerov. Zo Slovenska sa do tejto iniciatívy zapojili moderátori Veronika Cifrová Ostrihoňová a Viktor Vincze, komik Ján Gordulič, Sandra Sviteková, ktorá vyučuje dejepis na svojom YouTube kanáli „Dejepis inak‟ a bývalý poslanec EP Eduard Kukan.

Všetko budeme vysielať na facebookovej stránke podujatia, kde nájdete aj aktualizovaný program, a na našom facebokovom účte.

Informovala Eú

(red)