Tvoriví seniori v Liptovskom múzeu

Ružomberok 18. januára 2016 – Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) Vás pozýva na výstavu TVORIVÍ SENIORI. Ide o výber ručných prác seniorov, ale aj  záujemcov všetkých vekových kategórií o pravidelné pondelkové tvorivé dielne pre verejnosť z cyklu MÚZEUM PRE SENIOROV a KREATÍVNE V MÚZEU . Vystavené práce  mapujú prierez 6 ročnej činnosti, počas ktorej sa More »

 

Zrekonštrujú cenný mariansky stĺp

socha PannyMárie Ružomberok

socha PannyMárie
Ružomberok

Ružomberok 3. mája 2016 –  Centrum dolného Liptova je doslova posiate množstvom pamiatok. Jednou z nich je aj socha Nepoškvrnenej Panny Márie (Imma májaculaty), ktorá stojí pred budovou mestského úradu na trojbokom pilieri – mariánskom stĺpe z roku 1858.

Zámer zrekonštruovať túto Národnú kultúrnu pamiatku, vyhlásenú v roku 1963, sa zrodil už pred rokmi. Naposledy bola opravovaná začiatkom 90. rokov minulého storočia. Autorstvo sochy Panny Márie býva najčastejšie pripisované ružomberskému rezbárovi Alexandrovi Belopotockému a datuje sa do roku 1856.

Pódium so štyrmi schodíkmi je oplotené železným tyčovým kovaným plotom. Na vrchole piliera je kamenná pozlátená socha Panny Márie Immaculaty (Nepoškvrnenej), ktorá stojí na zemeguli, ovinutej pozláteným hadom. Okolo hlavy má socha tzv. gloriolu s dvanástimi hviezdičkami.

„Mesto objedná reštaurátorský prieskum, ktorý odhalí stupeň poškodenia tohto diela,“ hovorí Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry ružomberskej radnice. Podľa jeho slov by mal prieskum stáť do tisíc eur. „Na základe jeho výsledku budeme vedieť sumu, ktorú investujeme do obnovy sochy. Financie by sme chceli ešte tohto roku získať formou dotácie z ministerstva kultúry.“

Novobarokový mariánsky stĺp so sochou je jednou z nenápadných dominánt Hlinkovho námesta. „Mariánske stĺpy boli v mestách stavané ako symbol ochrany pred epidémiami,“ dopĺňa Hromada. Pozoruhodnosťou tohto ružomberského diela je, že stĺp s umelecky kvalitnou sochou je jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z 18. a 19. storočia v regióne.

A má ešte jednu zaujímavosť. Pokračuje M. Hromada: „Oplotenie tohto diela malo význam pri konaní trhov v minulosti, bolo ochranou pred poškodením. Kým v ostatných mestách chýba, v Ružomberku sa plot zachoval. Aj tento fakt robí náš stĺp jedinečným.“

Ing. Michal Praženica

red