Tip na výlet: Staromestské slávnosti v Žiline

Žilina 15. mája 2017 – Už budúci týždeň sa mesto Žilina a jeho obyvatelia dočkajú XXIII. ročníka Staromestských slávností. Kultúrne podujatie, ktoré sa koná pod záštitou primátora Žiliny Igora Chomu, aj tento rok prinesie do ulíc mesta množstvo zábavy, hudby, remesiel i viaceré sprievodné podujatia. Od štvrtka 25. mája do soboty 27. mája 2017 sa na pódiách More »

 

Vandalov za kostolom už odhalia kamery

kamery_ruzomberok

kamery_ruzomberok

Ružomberok 19.5.2016 –  Peniaze, ktoré získalo mesto Ružomberok počas výjazdového rokovania Vlády SR v júni 2015, pomáhajú aj prevencii a bezpečnosti. Dôkazom je aj inštalácia troch moderných kamier s vysokým rozlíšením na Hlinkovom námestí.

Oddychový priestor za Farským kostolom sv. Ondreja a blízke Tmavé schody, vedúce z Hlinkovho námestia na Mostovú, boli ešte donedávna miestom stretávania najmä mladých. Niektorí z nich si však nevedeli vážiť mesto, kde žijú. A tak na vzácnych balustrádach, stožiaroch lámp, ako aj schodisku pribúdali nelegálne graffiti, rôzne hanlivé nápisy. Okrem toho tu mládež, aj mladiství, porušovali platné VZN mesta a popíjali alkohol na verejnosti.

Často im bolo toto protiprávne konanie ťažké, až nemožné dokázať. To sa však vďaka iniciatíve radnice a financiám z Úradu vlády SR už zmenilo. Mesto tam totiž uplynulý týždeň namontovalo tri kvalitné kamery s vysokým rozlíšením, ktoré sú 24 hodín denne pripojené a nepretržite monitorované mestskou políciou.

„Je to predovšetkým snaha o prevenciu. Kamerový systém sme pred časom rozšírili aj v oddychovom areáli na Klačne, ako aj v skejtparku,“ hovorí Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja MsÚ. Podľa jeho slov mesto na vlastné náklady odstráni graffiti z balustrád, ako aj Tmavých schodov. „S odstraňovaním nápisov začneme ešte v tomto roku. Veríme, že vďaka inštalovaným kamerám si už nikto nedovolí konať nelegálne, pretože za to hrozí pokuta, a dokonca aj väzenie.“

Kamery už pomáhajú odhaľovať vinníkov, ktorí prichádzajú do ústrania za kostolom nielen oddychovať… Roman Jankovič z ružomberskej mestskej polície hovorí o udalosti z minulého týždňa: „Traja mládenci vo veku 15 až 17 rokov si Tmavé schody pomýlili so smetiskom a rozhadzovali tam odpadky. Ďalšia partia mladých bola vďaka kamerovému systému odhalená, ako na verejnosti požíva alkoholické nápoje. Fľaše potom rozhadzovali v okolí kostola.“

Mestská polícia okamžite konala, a vďaka inštalovaným kamerám vinníkov odhalila. Boli im udelené pokuty v zmysle zákona o priestupkoch.

 

Ing. Michal Praženica, Mestský úrad Ružomberok