Rušeň po .obnove -pri-zeleznicnej- stanici_v ruzomberku
Rušeň po .obnove
-pri-zeleznicnej-
stanici_v
ruzomberku

RUŽOMBEROK –  Mesto venuje pozornosť pomerne rozsiahlemu parku pri železničnej stanici. Už čoskoro by v lokalite medzi riekou Váh a parkoviskom pred stanicou mohlo byť oveľa viac slnka, okrasnej zelene, ako aj lavičiek. Prvým krokom bolo obnovenie železničného parného rušňa.

Park pri ružomberskej železničnej stanici je v súčasnosti v nelichotivom stave. Nerobí dobré meno mestu, keďže napriek častému vývozu smetí z odpadkových košov sa v ich okolí hromadia odpadky, lavičky sú kvôli vandalom a bezdomovcom poškodené, posprejované, značne narušený bol aj historický rušeň, ktorý má pripomínať železničku Korytnička, ktorá odtiaľto kedysi premávala.

To by sa však malo v nasledujúcich mesiacoch zmeniť. „Na tomto mieste chceme vytvoriť oddychovú zónu – nábrežie, ktorého súčasťou bude drobná okrasná zeleň a lavičky. Ale hlavne – veľa slnka,“ približuje plány radnice Martin Hromada, vedúci oddelenia regionálneho rozvoja a kultúry MsÚ. „Chceme tým aj zamedziť znečisťovaniu a ničeniu pamätníka, ktorý je na tomto mieste pri rušni umiestnený.“

Podľa jeho slov bude potrebné vysporiadať sa s chorými a prestárnutými stromami, ktoré sú hrozbou pre verejnosť, ako aj autá na parkovisku. „Pri silnom vetre padajú veľké konáre na zem, a ohrozujú tak ľudí a vozidlá na parkovisku.“

Prvým krokom revitalizácie parku bolo obnovenie historického rušňa, ktorý je umiestnený v parku a má pripomínať, že práve z tohto miesta premávala Korytnička. „Uplynulý týždeň sme lokomotívu vyčistili od nánosov, vybrúsili sa hlboko skorodované časti rušňa, odstránili sme poškodené časti pôvodného náteru. Napokon sa stroj natrel nanovo matnou čiernou s bielymi kolesami,“ dodal Hromada. Práce si vyžiadali takmer tisíc eur z rozpočtu mesta.

Historický parný rušeň U 370 06, ktorý je v parku vystavený, premával na trati Korytničky do 29. októbra 1959, kedy ho odtiahli do výhrevne v Liptovskej Osade. Tam ho postupne pozakladali materiálom a takto chránený odpočíval takmer desať rokov. Na prelome rokov 1968 a 1969 ho po oprave umiestnili na podstavec ku stanici, kde je dodnes. Historická úzkorozchodná železnička premávala z Ružomberka do Korytnice takmer 68 rokov. Jej prevádzka bola ukončená v roku 1974  najmä z ekonomických dôvodov.

Od admin

Jedna myšlienka na článok “Park pri železničnej stanici obnovia”

Už nie je možné pridávať komentáre