Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea. V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti More »

 

V Tatralandii sa schyľuje k magickej svadbe

mexická svadba v tatralandii

mexická svadba v tatralandii

Liptovský Mikuláš  16. september 2016 – Láska nepozná hranice. V prípade mexických zaľúbencov z podsvetia – Conchity a Pedra Muerta to platí dvojnásobne. Príbeh lásky zo záhrobia bude už od piatku 16. septembra presahovať hranice nielen reálneho, ale aj toho tropického sveta. Najznámejší liptovský aquapark Tatralandia pozýva o 16. hodine všetkých priaznivcov zábavy na stretnutie dvoch svetov na breh pomyselného Mexického zálivu. Návštevníci sa môžu na chvíľu stať svadobčanmi a byť súčasťou originálnej mexickej svadby v Tatralandii, ktorá tu ešte nikdy nebola a pritom si pozrieť interaktívnu dekoráciu od výtvarníka Jaroslava Čecha. Tá je svojím prevedením svetovým unikátom.  

mexická svadba

 Inštalácia samotnej mexickej svadby v Tropical Paradise Tatralandia, ktorú autor nazýva svojsky projektom „XXL“ je výnimočná interaktivitou, originálnym nápadom, rozsahom práce, ale najmä samotným podaním v interiéri aquaparku. „V tomto projekte sa spájajú viaceré prvky. Je tu trochu divadelnej atmosféry, výstavy ako v galérii, kde je samotný výstavný objekt, inštalácia, dekorácie, hra s farbami a svetlom. Všetko ale nasleduje jednu myšlienku – Halloweenu a spája sa to do jedného celku, ktorý možno nazvať interaktívnym umeleckým prostredím. Prídete sem a žijete si v ňom chvíľku – je všade okolo vás, popri tom relaxujete a keď chcete, tak sa môžete aj zamyslieť a hádať, čo s čím prečo súvisí. Ako sa veci viažu k hlavnej myšlienke“, vysvetlil zámer výtvarník Jaroslav Čech.

 

proces inštalácie mexická svadba

proces inštalácie mexická svadba

Ako ďalej autor povedal, výzvu Halloweenu ako nosnej témy počas jesenných mesiacov v Tatralandii, „uvaril“ podľa vlastného receptu. „Obišiel som prvoplánové riešenia, kedy si každý predstaví Halloween spojený s tekvicou a chcel som tomu dať ideu mexickej svadby, pretože Mexičania majú sviatok Dỉa de los muertos, kedy svojich mŕtvych oslavujú. Sviatok je pre mnohých známy dekoráciami lebiek, kvetmi a kostlivcami. Mexičania sa odievajú do masiek nesmútia, ale oslavujú a ich dôležitou súčasťou je humor. Téma mexickej svadby kostlivcov je stretnutím dvoch svetov, pre mňa ako tvorcu to znamenalo vymyslieť a dotiahnuť do finále vlastnú predstavu, kedy čierna nemusí byť čierna, to znamená prenesene – neživí sa tešia zo života. Táto svadba je atypická, predsa len, kostlivci sa neberú každý deň, ale zároveň je aj veselá, farebná a hravá. Je to pre divákov ponuka na nevšedný a inšpiratívny zážitok a verím, že si z toho vezmú len to pozitívne“, doplnil autor.

 

Projekt vznikal pod rukami výtvarníka od začiatku roka, posledné 3 mesiace sa mu venoval intenzívne každý deň. 50 členný realizačný tím pozostával z odborníkov a ľudí, ktorí boli pozitívne naladení a boli ochotní manuálne pracovať. „Obdobie príprav bolo obdobím fantazírovania. Každá časť – grafika, objekty, textilné dekorácie majú svoj význam, nič tam nie je iba tak. Detaily sú dotiahnuté a podriadené celku. Máme tu „more“, v ktorom plávajú kostlivci, Chárona, ktorý sa na loďke plaví Tatralandiou, aby sa zúčastnil svadby a vezie darčeky a tiež aby si oddýchol pri bazéne, ďalej je v priestore inštalovaný balón, ktorým odlietajú manželia Conchita a Pedro Muerta na svadobnú cestu, tekvice, ktoré žiaria ako hviezdy na nočnej oblohe alebo surféra, ktorý drží v ruke darček a prekonáva morské vlny a nasleduje svetlo majáka. Obrovský maják visiaci nad bazénom je matka nevesty, ktorá nás tancom vťahuje do deja. Všetky postavičky v Tatralandii ožívajú a idú na mexickú svadbu a rovnako aj my sa na nej zúčastňujeme svojou prítomnosťou. Ak ste v bazéne a trochu sa natiahnete, môžete rukou rozhýbať kinet-postavičky kostlivcov-muzikantov. Tí prišli svojou muzikou roztancovať svadobčanov. No a keď ako návštevník budete o trochu vnímavejší, tú hudobnú zložku tohto diela budete aj počuť. Pokojne môžete prepožičať svoju tvár v obraze na textilnej dekorácii jednej z nakreslených postavičiek, či urobiť si selfie s kostlivcom v špeciálnej dvojmiestnej latríne. Môže to byť do vášho rodinného albumu celkom kuriózna fotografia. Snažil som sa dať jednotlivým objektom svoj vlastný životný priestor aby sa netlačili s inými vecami, aby jednoducho vynikli a boli pekné zo všetkých strán. Je to ako keď si prvý krát poskladáte svoje vlastné puzzle“, s úsmevom rozprával Jaroslav Čech.   

 

A čo sa autorovi najviac páči? „Dielo sa nedá vnímať z jedného bodu. Núti vás prejsť sa priestorom Tatralandie, cez jej zákutia a tak si vychutnať, fotiť a vnímať veci z rôznych uhlov. Podobne aj tému mexickej svadby kostlivcov si môžeme obracať podľa zvedavosti, tvorivosti, množstva otázok – prečo? na čo? ako? akože?…hráme sa, a to je čarovné!“ uzavrel výtvarník.

 

Samotné inštalované objekty sú vyrobené z materiálov, ktorým vlhko a teplo neublíži. Na výrobu boli použité celkom 2 km textílií, 2 nákladné dodávky polystyrénu, 150 metrov kovových reťazí, kilometre viazacích špagátov asi 100 kg rôznych lepidiel a viac ako 200 litrov farby. Priestor bol pre inštalovanie takejto dekorácie veľmi náročný, nakoľko stropná konštrukcia mala aj 9 metrov a preto sa výtvarník pri inštalácií výzdoby zmenil na horolezca. Príbeh mexickej svadby v originálnom prevedení pútavej dekorácie môžu návštevníci Tatralandie obdivovať až do 23. decembra. Okrem nápaditej výzdoby si užijú aj interaktívnu hru v podobe Piatich čarovných dobrodružstiev magického náramku, súťaž o najlepší vlastný svadobný telegram a bohatý animačný víkendový program. 19. novembra sa v nočnej atmosfére tropického Halloweenu bude konať Noche Misterio za účasti strašidiel, kreatívnych dielní a kúpania sa v netradičnom čase. Bližšie informácie k projektu aj TU.

 

Kto je Jaroslav Čech (1971):

Maliar, scénograf, kostýmový výtvarník, dizajnér. Absolvent Prešovskej univerzity v Prešove v odbore výtvarná výchova a Fakulty úžitkových umení v Košiciach v odbore grafika. Od roku 1999 vystavuje na Slovensku i v zahraničí a zúčastňuje sa medzinárodných maliarskych sympózií a plenérov.