Koncert venovaný majstrovi Fullovi

Ružomberok 20. februára 2017 – Základná umelecká škola Ľ. Fullu v Ružomberku vás pozýva na koncert učiteľov venovaný 115. výročiu narodenia maliara, grafika a ilustrátora Ľ. Fullu. Koncert bude sprevádzaný aj výstavou žiakov i pedagógov výtvarného odboru ZUŠ Ľ. Fullu. Koncert sa uskutoční 21. februára o 17. 00 h v ružomberskej synagóge. V roku 2009 More »

 

Škúlenie detí bude diagnostikovať nový prístroj v nemocnici

Ružomberok 14. októbra 2016 – Riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Ing. Martin Kultan  slávnostne odovzdal dňa 14. októbra Očnej klinike Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok – FN (ÚVN SNP) prístroj Synoptofor. Zdravotná poisťovňa Dôvera darovala ÚVN SNP Ružomberok – FN finančné prostriedky na zakúpenie tohto prístroja, za umiestnenie sa na prvom mieste  v prieskume a hodnotení pacientov všetkých fakultných nemocníc na Slovensku za rok 2015.

Prístroj Synoptofor, ktorý je novinkou v Ústrednej vojenskej nemocnici, bude slúžiť na diagnostiku a liečbu škúlenia u detí – strabizmus, ako aj porúch binokulárneho (dvojitého) videnia. „Ide o veľmi kvalitný prístroj, ktorého prínos ocenia predovšetkým naši malí pacienti,“ povedal Ing. Peter Rendek, riaditeľ Ústrednej vojenskej vojenskej nemocnice Ružomberok – FN.

Škúlenie sa objavuje u 7% všetkých detí a trikrát častejšie sa vyskytuje u predčasne narodených detičiek. Približne tretina prípadov strabizmu sa objaví v prvom roku života. Diagnostika a liečba u detí pomocou prístroja Synoptofor je možná už od útleho veku dieťaťa. Škúlenie nie je len kozmetická chyba, ale je sprevádzané i poruchou zraku. Nesymetrické postavenie znemožňuje správnu spoluprácu očí a vzniká tupozrakosť (amblyopia) škúliaceho oka. Škúliace oko zaostane vo vývoji a obraz sa vytvára na inom mieste, preto je menej kvalitný. Aby sa mozog vyhol dvojitému videniu, tento obraz sa potláča a vzniká tupozrakosť.

„Poistenci Dôvery známkujú zdravotnícke zariadenia už niekoľko rokov a stanovujú rebríček najlepších a najhorších nemocníc. V tomto roku vyhodnotili viac ako 8000 dotazníkov od poistencov, ktorí boli hospitalizovaní v roku 2015.  Tento prieskum je dôležitou spätnou väzbou pre nás aj pre samotné nemocnice,“ povedal M. Kultan. Ružomberská nemocnica, ktorá sa už tradične umiestňuje medzi najlepšími vo svojej kategórii, získala od Dôvery príspevok na skvalitnenie prístrojového vybavenia a zlepšenia prostredia nemocnice v sume 12.500 eur. Príspevok v rovnakej výške získali aj ďalšie tri ocenené zdravotnícke zariadenia.

Petra Dišková, hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.

(red)