Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea. V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti More »

 

Novoročný ohňostroj pohltila hmla

nový rok liptovské sliače

Liptovské Sliače 1. januára 2017 – Silvestrovské oslavy uskutočnili sa aj v najväčšej liptovskej obci v Liptovských Sliačoch. Vlani boli na námestí pred farským kostolom v Strednom Sliači. Tohto roku ich posunuli na iné miesto. Boli na parkovisku pri futbalovom ihrisku 1. OFC.

Silvestrovské oslavy začali sa o 22. 00 h, ale na parkovisku bolo vtedy len niekoľko ľudí. Zohrievali sa pri dvoch ohniskách a teplo im dodávala aj punč, ktorý bezplatne poskytla obec L. Sliače. Navaril ho poslanec obecného zastupiteľstva Miroslav Hanula. Približne o 23. 30 h bolo už na parkovisku oveľa živšie. Spočiatku mal starosta L. Sliačov Milan Frič, že či príde aspoň toľko ľudí ako vlani. Najskôr tomu  nič nenasvedčovalo. Organizátori boli optimisti, aj keď spočiatku si mysleli, že nový rok v L. Sliačoch privíta spoločne len malá hŕstka ľudí. 

Len niekoľko minút pred polnocou už na parkovisku pri ihrisku 1. OFC bolo živo. Ľudia s napätím čakali úder polnoci. Na filmovom plátne sa začalo odpočítavanie posledných sekúnd roka 2016. Ľudia spoločne počítali zvyšné sekundy rok 2016. O polnoci prišiel vinš starostu L. Sliačov M. Friča. Po ňom hmlu na oblohe pretínali svetelné lúče ohňostroja.  Len škoda, že svetelné divadlo nebolo možné si riadne vychutnať, lebo bolo  málo viditeľné pre hustú hmlu rozprestierajúcu sa nad obcou. Napriek tomu asi necelých dvesto  ľudí sa dobre bavilo a s radosťou privítali rok 2017.

Tradíciu silvestrovských osláv zaviedol v L. Sliačoch jej terajší starosta Milan Frič uplynulý rok. Prvý raz boli v blízkosti kostola, ale to nebolo až tak vhodné miesto. Totiž po oslavách bolo na parkovisku aj dosť odpadkov a ráno na Nový rok bola svätá omša.

Terajší priestor pri futbalovom štadióne bude asi vhodnejší, aj keď je takisto v blízkosti rodinných domov. Tomu sa však na dedine nedá vyhnúť.  Navyše ľudia v tejto časti obce sú dosť tolerantní. Dokazuje to aj súkromná silvestrovská oslava niekoľko desiatok metrov ďalej na ulici pred jedným s rodinných domov.

Fotogaléria:

Text a foto: Tibor Šuľa