Pohár ružomberského primátora získali tanečníci z Liptova

Ružomberok 24. septembra 2017 – Medzinárodná tanečná súťaž Ružomberok open a o Pohár primátora mesta Ružomberok uskutočnila sa v sobotu 23. septembra 2017 v ŠH Koniareň v Ružomberku. Zúčastnilo sa jej približne 160 tanečných párov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a z Ukrajiny v štandardných a latinsko – amerických tancoch. Tento ročník j bol More »

 

Category Archives: Životné prostredie

Plastové mikročastice sa nenachádzajú vo vodárenských zdrojoch na Liptove

voda_ruzomberok

Voda na Liptove pochádza z podzemných zdrojov

Liptovský Mikuláš / Ružomberok 8. septembra 2017 – Americké médiá priniesli informáciu, že aj vo vode, ktorú pijú obyvatelia Slovenska sa nachádzajú plastové mikročastice. Podľa medializovaných informácií výskum globálnej mimovládnej organizácie sídliacej vo Washingtone Orb Media ukázal, že plastové mikročastice sú v zdrojoch pitnej vody aj na Slovensku.  Uvedená organizácia neuvádza, že kde odobrala vzorku vody.  Posudzovala celkom 159 vzoriek z celého sveta, čo je veľmi málo, aby mohla urobiť takýto vedecký záver pre jednu krajinu. 

Mimovládna organizácia Orb Media nezverejnila na svojej internetovej stránke informácie o postupe analyzovania vzorky vody zo Slovenska. Neuviedla ani laboratórium, ktoré uvedené vzorky analyzovalo. 

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Harmanecká jaskyňa

Liptovský Mikuláš 15. júla 2017 -Návštevníci slovenských jaskýň by mali zvážiť, že či ich deti zvládnu jej prehliadkovú trasu. Vyskytujú sa prípady, že deti počas návštevy plačú, sú unavené a podobne.

Nebezpečný bolševník sa vyskytuje v Tatrách

Nebezpečný bolševník
v Tatrách

Liptov/ Tatry 14. júla 2017 – Okrem vzácnych a chránených druhov rastlín rastú v Tatrách aj invázne druhy. Tieto vďaka svojej obrovskej konkurenčnej sile vytláčajú naše domáce, pôvodné druhy. Jednou z nich je aj boľševník obrovský, ktorý je považovaný za najnebezpečnejšiu inváznu rastlinu na Slovensku.

Hasiči pomáhajú aj vypadnutým vtákom z hniezd

Hasiči

Liptov/Tatry  14. júla 2017 – Koncom jari a začiatkom leta sa každoročne v našom kompetenčnom území opakuje rovnaký scenár. Ľudia s dobrým úmyslom pomôcť zdanlivo opusteným mláďatkám, ktoré nedávno vyleteli z hniezd volajú  nám na Správu TANAPu a často aj na mestskú políciu, kde hľadajú radu ako s nimi ďalej naložiť .

Ochráni napočítali menej kamzíkov

Niektoré kamzíky sa pravdepodobne schovali pre horúčavami

Kamzík

Tatry 3. júla 2017 – Jarné sčítanie populácie kamzíka vrchovského tatranského (Rupicapra rupicapra tatrica), sa uskutočnilo aj tento rok a tak ako je tradíciou, za účasti pracovníkov Správy Tatranského národného parku, Štátnych lesov TANAP-u, Tatrzańskiego Parku Narodowego a ďalších dobrovoľníkov. 

Rozpravy s Miroslavom Sanigom

M. Saniga

Ružomberok 26. apríla 2017 – Literárny klub ružomberských spisovateľov a Spolok slovenských spisovateľov – regionálna odbočka Žilina si Vás dovoľujú pozvať na podujatie Rozpravy s Miroslavom Sanigom – ekológom, vysokoškolským pedagógom a autorom publikácií o prírode. Uskutoční sa 27. apríla o 16. 00 h v Mestskej knižnici v Ružomberku.

V Tatrách už kvitne chudôbka

chudôbka

Tatry 13. apríla 2017 – Prvou vysokohorskou rastlinkou, ktorá kvitne skoro na jar v subalínskom až alpínskom vegetačnom stupni Tatier, je chudôbka vždyzelená (Draba aizoides). Na výslnných skalách, v štrbinách a puklinách skalných stien tvorí guľovité ružice stálozelených listov, z ktorých vyrastajú stonky so zlatožltými kvetmi.

Jarné upratovanie na vtáčom ostrovčeku

Vtáči ostrov na L. Mare

Liptovský Mikuláš 12. apríla 2017 – Rybár riečny (Sterna hirundo) je menší čajkovitý vták s jednou z najdlhších vtáčích migrácií, hniezdil pôvodne predovšetkým na málo zarastených štrkových a pieskových ostrovčekoch našich riek. Reguláciou tokov a ťažbou štrku boli jeho prirodzené hniezdiská zlikvidované.

Svetový deň vtáctva

Svetový deň vtáctva

Tatry 1. apríla 2017 – Sťahovavé vtáky patria oddávna k poslom prichádzajúcej jari. Koncom februára sa na oblohe  pod Tatrami  ako prvé objavujú škovránky poľné,  drozdy trskotavé a škorce obyčajné, po nich v marci nasledujú trasochvosty biele, husy divé a bieločelé, cíbiky chochlaté a sluky hôrne. Medzi vzácne migranty, ktoré sa tu zastavia len na krátky čas a pokračujú ďalej na sever môžeme zaradiť  kulíky zlaté, bojovníky bahenné a žeriavy popolavé.

Oslávili Svetový deň vody

Ružomberok 28. marca 2017 – Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý pripadá na 22. marca, uskutočnilo sa 27. marca slávnostné stretnutie predstaviteľov štátnej správy, samosprávy a vodohospodárov v Kultúrnom dome Andreja Hlinku v Ružomberku. V jeho úvode vystúpil folklórny súbor Liptov s piesňami s jarnou tematikou.