Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Category Archives: Kultúra

Vedecké kaviarne v múzeu

MJK

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

„V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. storočí. Dozviete sa, akých zločinov sa vtedy ľudia dopúšťali, ako boli trestaní a či mala vláda osvietenských panovníkov nejaký vplyv na súdnictvo v Liptovskej stolici.

Pohár ružomberského primátora získali tanečníci z Liptova

Tanečná súťaž Ružomberok

Ružomberok 24. septembra 2017 – Medzinárodná tanečná súťaž Ružomberok open a o Pohár primátora mesta Ružomberok uskutočnila sa v sobotu 23. septembra 2017 v ŠH Koniareň v Ružomberku. Zúčastnilo sa jej približne 160 tanečných párov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a z Ukrajiny v štandardných a latinsko – amerických tancoch. Tento ročník j bol výnimočný tým, že po dlhých rokoch sa v Ružomberku neuskutoční Slovenský pohár.

Atraktivitu tohtoročnému podujatiu tanečnej súťaži Ružomberok open vniesol aj väčší počet juniorských kategórií a ružomberská hudobná skupina RK jazz band, ktorá tanečné páry hudobne sprevádzala nie len počas galaprogramu, ale aj v mladších kategóriách. 

Hudobno- tanečná šou kresťanskej mládeže

Gen rosso Ružomberok

Ružomberok 24. septembra 2017 – Hudobno-tanečnú show pod vedením členov legendárnej skupiny Gen Rosso z Florencie, ktorí sú členmi hnutia Fokoláre, uvedú v sobotu 30. septembra v aule Jána Pavla II. na Katolíckej univerzite, Hrabovská cesta. Program sa začne o 17. 00 h a vstupné je dobrovoľné. Redakciu www.liptovmagazin.eu informoval riaditeľ Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku Kamil Nemčík.

Tvorivé dielne v Liptovskom múzeu v Ružomberku

Liptovské múzeum

Ružomberok 24. septembra 2017 – Tvorivé dielne  nazvaní Múzeum pre seniorov uskutočnia sa 2 5. a 29. septembra v Liptovskom múzeu (LM) v Ružomberku. 

„Nakoľko na poslednom stretnutí v pondelok 18. 9.2017 sme pracovali s rôznymi technikami – pracovali sme so sutaškou, stuhami, drôtom, špagátom, tak v pondelok  25.9. 2017 si zopakujeme techniku práce s drôtom a nylonom pri zhotovovaní krásnych silonkových kvetov. Potrebujeme materiál a pomôcky : drôt(hrubší a tenší) niť, kliešte, nožnice, farebné pančuchy, predmet s kruhovým priemerom (lak na vlasy, pohár,…), špajdlu, zelenú floristická pásku (krepový papier)lepidlo, korálky, tenkú ihlica, uviedla kultúrna pracovníčka LM Ľubica Drusková.

Konferencie Outsideri,insitné umenie a Art brut v Nowom Targu.

V Poľsku predstavili  výtvarnú tvorbu ružomberčana Rasťa Friča

Rasťo Frič Ružomberok

Liptovský Mikuláš 23. septembra 2017 – Stredisko Poľsko-Slovenskej spolupráce Zväzku Euroregión Tatry v Nowom Targu usporiadalo dňa 21.9.2017 konferenciu Outsideri, Insitné umenie a Art brut organizovanú pri príležitosti 100.výročia narodenia významnej osobnosti , poľského výtvarného umenia , prestaviteľa art brut, Edwarda Sutora.  Konferencia  bola venovaná  umelcom  , ktorých zaraďujeme do umeleckého prúdu definovaného ako art brut , outsider art , alebo visionary art.

Tento druh umenia sa teší  čoraz väčšiemu záujmu kritikov, zberateľov , aj divákov hlavne v západnej Európe a v Severnej Amerike, kde existujú múzeá a mnohé galérie.K najznámejším patria múzeum Art Brut v Lausanne a American Visionary Art Museum v baltimore.

Medzinárodná tanečná súťaž v Ružomberku

Tanečná súťaž Ružomberok 2017

Ružomberok 22. septembra 2017 -Medzinárodná tanečná súťaž Ružomberok open a o Pohár primátora mesta Ružomberok uskutoční sa v sobotu 23. septembra 2017 v ŠH Koniareň v Ružomberku. Na medzinárodnú akciu svoju účasť potvrdilo 160 tanečných párov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska a z Ukrajiny v štandardných a latinsko – amerických tancoch. Tento ročník je výnimočný tým, že po dlhých rokoch sa v Ružomberku neuskutoční Slovenský pohár.

Mikulášsky kotlík sa nekoná

Mikulášsky kotlík

Liptovský Mikuláš 22. septembra 2017 – Podujatie Mikulášsky kotlík, ktoré sa malo konať zajtra 23. septembra na Námestí osloboditeľov, je z dôvodu nepriaznivého počasia zrušené.
Náhradný termín oznámime verejnosti aj prostretníctvom www.liptovmagazin.eu.

(red)

Rôzne podoby víkendu na Liptove

Poďakovanie za úrodu Vlkolínec

Liptov 21. septembra 2017 – Rôzne kultúrne a športové podujatia čakajú na návštevníkov regiónu Liptova počas víkendu 23. a 24. septembra. K nim bude patriť aj jarmok v Partizánskej Ľupči, ktorý bude 23. septembra, ako aj Poďakovanie za úrodu vo Vlkolínci 24. septembra.

Zemiakársky sviatok na Liptove

Švábkovest v L. Mikuláši

Liptovský Mikuláš 14.  septembra 2017 – Liptov je známy nielen bryndzou, ale aj zemiakmi. Podujatie Švábkafest v piatok 22. septembra v centre Liptovského Mikuláša je venované práve im. Pripravená je kulinárska šou s Ivanom Rusinom, kde návštevníci uvidia aj vyskúšajú Liptovské droby – jedlo zo zemiakov, typické len pre tento región, súťaž v príprave najlepšej zemiakovej baby aj originálny zemiakový tatarák.

Historické námestie sa na niekoľko hodín zmení na liptovský hospodársky dvor. Predstavia sa pestovatelia tradičných aj menej tradičných zemiakov, pripravená je výstava hospodárskych zvierat, vyhlásenie výsledkov súťaže krásy a šikovnosti Liptáčok, hudobné aj tanečné vystúpenia, výborné jedlo aj tvorivé dielne pre deti.

Športový deň v Liskovej

Športový deň Lisková

Lisková 15. septembra 2017 –  Miestny spolok Červeného kríža Lisková pozýva všetkých na športový deň, ktorý sa uskutoční 16. septembra na fubalovom ihrisku. Začne sa o 11. 00. Súčasťou programu bude aj vystúpenie ružomberského rodáka: speváka Jozefa Ivašku (o 15:00 hod.).