Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Category Archives: Stredné školy

Jubileum cirkevného gymnázia v Ružomberku

GSA

Ružomberok 13. júna 2017  –  Gymnázium sv. Andreja (GSA) v Ružomberku oslávuje  štvrťstoročie od svojho vzniku. Pri tejto príležitosti sa uskutoční v stredu 14. júna slávnostný program. Začne sa už o 9.00 h slávnostnou svätou omšou v Kostole sv. Ondreja v Ružomberku. Celebrovať ju bude spišský biskup Mons. Štefan Sečka.

Kraj ocenil aj troch učiteľov z Liptova

učitelia ocenenie

Žilina 11. apríl 2017 Počas slávnostného programu pri príležitosti Dňa učiteľov ocenil v historických priestoroch Sobášneho paláca v Bytči žilinský vicežupan Jozef Štrba učiteľov stredných škôl v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. „Tento rok odovzdávame ocenenia jubilejný desiatykrát a za túto dobu si naše poďakovanie za kvalitnú a obetavú prácu prevzalo už 534 pedagogických pracovníkov.

Kurz profesionálnej starostlivosti o pivo

Cervesario

Liptovský Mikuláš 23. marca 2017 – Práca v službách,   reštauráciách a pohostinstvách si vyžaduje nielen výborné zručnosti, ale aj ľudský prístup a teoretické vedomosti. Pivní majstri z akadémie Cervesario navštívili v utorok 21. marca 2017 Hotelovú akadémiu v Liptovskom Mikuláši, aby budúcim pracovníkom v gastro priemysle ukázali, ako sa profesionálne starať o pivo.

Festival stredoškolských speváckych zborov

festival cirkevných zborov

Ružomberok 23. marca 2017 – Katedra hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a Gymnázium sv. Andreja v Ružomberku organizujú festival stredoškolských speváckych zborov. Uskutoční sa 24. marca v ružomberskej synagóge. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

Pivná akadémia pre študentov

Liptovský Mikuláš 20. marca 2017 – Zlepšiť služby v gastronómii prostredníctvom vzdelávania študentov v regiónoch je poslaním aj podujatia Cervesario – pivná akadémia, ktoré sa uskutoční v Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Otvoria ju o 8. 00 h a potrvá do 17. 00 h.

Župné školy ponúknu stredoškolákom nové unikátne odbory

školstvo

Žilina 1. marec 2017 Do 10. apríla sa môžu tohtoroční deviataci rozhodnúť, akú strednú školu si vyberú pre ich ďalšie štúdium. Žilinská župa je zriaďovateľom 59 stredných škôl, ktoré aktuálne vzdelávajú 24.404 žiakov v regiónoch Horné Považie, Kysuce, Orava, Liptov a Turiec. Od septembra školy v pôsobnosti ŽSK otvoria spolu 125 študijných a učebných odborov, pričom do školského roku 2017/2018 lákajú budúcich prvákov nielen na overenú kvalitu, ale aj na deväť nových odborov.

Mesto Ružomberok predalo telocvičňu

telocvičňa GSA

Ružomberok 20. februára 2017 – Mesto Ružomberok predalo telocvičňu s kotoľňou na Námestí Andreja Hlinku Rímsko-katolíckej cirkvi za 80 tisíc eur. Predaj schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom februárovom zasadaní.

Spomínané nehnuteľnosti, sú dlhodobo nevyužívaným majetkom zo strany mesta Ružomberok, nakoľko sú využívané pre potreby vyučovacieho procesu študentov Gymnázia sv. Andreja, pričom si ich údržba vyžaduje nemalé investície zo strany mesta Ružomberok.

Úspešní liptovskí stredoškolskí lyžiari

Jasenská dolina
stredoškoláci lyžovanie

Jasenská dolina 2. február 2017 Majstrovstvá žiakov stredných škôl v zjazdovom lyžovaní a snowbordingu prilákali na svah Jasenskej doliny rekordných 185 žiakov. Súťaž sa pod záštitou žilinského župana Juraja Blanára uskutočnila už po šiestykrát. „Naším cieľom je vrátiť šport späť do škôl, preto budujeme i rekonštruujeme ihriská či telocvične a pre žiakov sa stále snažíme vytvárať rôzne súťaže.

Tieto majstrovstvá sú našou župnou športovou tradíciou, na ktorú sa každoročne študenti tešia, čo je vidieť na ich odhodlaní a rastúcej účasti,“ informoval predseda Žilinského samosprávneho kraja ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov aj vďaka zlepšujúcim sa  podmienkam vychováva Žilinský kraj mnoho mladých športovcov. „Aktuálne môžeme sledovať napríklad vynikajúce lyžiarske výsledky našej liptovskej rodáčky Petry Vlhovej. Máme tu veľa talentov, treba im len podať pomocnú ruku a podporiť ich,“ uviedol žilinský župan.

Sladká vianočná prehliadka

Sladké vianočná prehliadka

Sladké vianočná prehliadka

Ružomberok 10. decembra 2016 – Z rozprávky do rozprávky bola téma VI. ročníka súťaže Sladká vianočná prehliadka, ktorá sa uskutoční v Spojenej škole v Ružomberku.

 Súťažiaci v nej preukázali kreativitu, nápaditosť a schopnosť pracovať s rôznymi druhmi surovín. Torta musela vážiť minimálne osem kilogramov a na ochutnanie  boli k dispozícii aj rezy z rovnakého materiálu, ako bola vyrobená torta.
Súťažiacich rozdelili do kategórií podľa veku: 1. Junior žiaci 2. oočník, 2.Junior žiaci 3. ročník, 3.Senior nad 20 rokov, 4.Základné školy, 5. Materské školy.

torta ružomberok

torta ružomberok

Ružomberok 4. decembra 2016 –  Z rozprávky do rozprávky je téma VI. ročníka súťaže Sladká vianočná prehliadka, ktorá sa uskutoční 5. decembra od 8. 00 h v Spojenej škole v Ružomberku.

Súťažiaci v nej preukážu kreativitu, nápaditosť a schopnosť pracovať s rôznymi druhmi surovín. Torta má vážiť osem kilogramov a na ochutnanie budú k dispozícii aj rezy z rovnakého materiálu, ako bola vyrobená torta.