Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Na horách môže byť až 45 cm nového snehu

hzs_zachranari

Jasná 9. januára 2016 – Vo všeobecnosti prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo, ale lavínová situácia je naďalej zradná a veľmi lokálna. Za predchádzajúcu periódu pripadlo najmä v západnej a severozápadnej časti hôr do 45 cm nového, suchého, prachové snehu.

Sneh padal na tvrdý podklad pri silnom severnom až severozápadnom vetre, pričom bol sfúkaný do žlabov, pásma lesa a kosodreviny. Vyššie polohy sú na veľa miestach vyfúkane až na tvrdý podklad, prípadne trávu a skaly

. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. Obzvlášť nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žlaby a prechody strmých svahov – hangov. Nový sneh je na takýchto miestach len mierne spevnený. Vďaka chladu sú vrstvy čerstvo previateho snehu krehké a citlivé na zaťaženie. Ich uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Vplyvom nízkych teplôt sa v snehovej pokrývke vytvárajú menej stabilné hranato-zrnné vrstvičky snehu. Opatrný treba byť na tienistých svahoch.

Tendencia lavínového nebezpečenstva: S predpokladanými nízkymi teplotami zotrvalá

Počasie a snehová pokrývka: Ráno prevládalo mrazivé počasie s teplotami od – 17°C do -8°C. Na hrebeňoch Západných a Vysokých Tatier bolo zamračené a hmlisto. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách bolo jasno. Fúkal prudký vietor severných až severovýchodných smerov do 15 m/s v nárazoch do 25 m/s. Vo Veľkej Fatre nabral silu víchrice (30m/s) v nárazoch okolo 35 m/s. Vietor by sa mal v priebehu dňa utišovať. Sneh je z vyšších polôh sfúkaný do žľabov, hangov, pásma lesa a kosodreviny. Povrch snehu je v stredných a nižších polohách prachový, vyššie ufúkaný na tvrdý podklad až kôru. Miestami sa na tienistých svahoch, v snehovej pokrývke vytvorili menej stabilné hranato-zrnné vrstvičky snehu, ktoré môžu fungovať ako kritická vrstva pri doskových lavínach.

Zostavil: Marek Biskupič, Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby

Stupeň lavínového nebezpečenstva je informácia, ktorá s predpoveďou počasia pomáha pri plánovaní túry v horskej oblasti. Pamätajte, že už pri prvom stupni lavínového nebezpečenstva, môžete byť ohrozený pádom lavín.

NONSTOP INFO o lavinovej situaci: 044 / 5591 695

informácie o lavínovej situácii v Poľsku – TOPR

Informovala Horská záchranná služba. Viacej informáciíí nájdete: