Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Novoročný ohňostroj pohltila hmla

nový rok liptovské sliače

Liptovské Sliače 1. januára 2017 – Silvestrovské oslavy uskutočnili sa aj v najväčšej liptovskej obci v Liptovských Sliačoch. Vlani boli na námestí pred farským kostolom v Strednom Sliači. Tohto roku ich posunuli na iné miesto. Boli na parkovisku pri futbalovom ihrisku 1. OFC.

Silvestrovské oslavy začali sa o 22. 00 h, ale na parkovisku bolo vtedy len niekoľko ľudí. Zohrievali sa pri dvoch ohniskách a teplo im dodávala aj punč, ktorý bezplatne poskytla obec L. Sliače. Navaril ho poslanec obecného zastupiteľstva Miroslav Hanula. Približne o 23. 30 h bolo už na parkovisku oveľa živšie. Spočiatku mal starosta L. Sliačov Milan Frič, že či príde aspoň toľko ľudí ako vlani. Najskôr tomu  nič nenasvedčovalo. Organizátori boli optimisti, aj keď spočiatku si mysleli, že nový rok v L. Sliačoch privíta spoločne len malá hŕstka ľudí. 

Len niekoľko minút pred polnocou už na parkovisku pri ihrisku 1. OFC bolo živo. Ľudia s napätím čakali úder polnoci. Na filmovom plátne sa začalo odpočítavanie posledných sekúnd roka 2016. Ľudia spoločne počítali zvyšné sekundy rok 2016. O polnoci prišiel vinš starostu L. Sliačov M. Friča. Po ňom hmlu na oblohe pretínali svetelné lúče ohňostroja.  Len škoda, že svetelné divadlo nebolo možné si riadne vychutnať, lebo bolo  málo viditeľné pre hustú hmlu rozprestierajúcu sa nad obcou. Napriek tomu asi necelých dvesto  ľudí sa dobre bavilo a s radosťou privítali rok 2017.

Tradíciu silvestrovských osláv zaviedol v L. Sliačoch jej terajší starosta Milan Frič uplynulý rok. Prvý raz boli v blízkosti kostola, ale to nebolo až tak vhodné miesto. Totiž po oslavách bolo na parkovisku aj dosť odpadkov a ráno na Nový rok bola svätá omša.

Terajší priestor pri futbalovom štadióne bude asi vhodnejší, aj keď je takisto v blízkosti rodinných domov. Tomu sa však na dedine nedá vyhnúť.  Navyše ľudia v tejto časti obce sú dosť tolerantní. Dokazuje to aj súkromná silvestrovská oslava niekoľko desiatok metrov ďalej na ulici pred jedným s rodinných domov.

Fotogaléria:

Text a foto: Tibor Šuľa