
Liptovský Mikuláš 9. augusta 2016 – Ateliér v prírode – výtvarný plenér sa uskutočnil v dňoch 29. 7. – 31. 7. 2016 v prekrásnom prostredí oravskej prírody v Zuberci. V tomto roku si výtvarníci klubu neprofesionálnych výtvarníkov počas troch dní vyskúšali kaligrafickú maľbu inšpirovanú maľbou čínskych a japonských umelcov.
Hlavný inšpiračný zdroj im slúžili prírodné scenérie okolia Zuberca, skanzenu Oravskej dediny, roháčskych plies. Výtvarný posun krajinných scenérií a prírodných detailov bol podľa zadania obsahovo posunutý hlavne v špecifickosti daných výtvarných techník s precítením miesta – krajiny. Východnú tušovú maľbu predovšetkým obdivujeme ako umenie bezprostrednosti, kedy maľba odráža charakter a rozhodnosť tvorcu. Výtvarníci sa zamerali na stvárnenie prírody a krajinných scenérií s dôrazom na prácu so štetcom, spôsobom prevedenia, ako je držanie a prítlak ťahu štetca, čo je výrazným efektom tušovej maľby. Dôležitosť sa kladie aj na voľbu papiera a kvalitu tušu.
Kurz nás previedol tradíciami, technikami, znalosťou materiálov pre maľbu tušom na papier, kaligrafiou ktorá je bezpochyby jednou z najvýnimočnejších diel východnej tušovej maľby.
Vo večerných hodinách lektori hodnotili vytvorené diela a formou teoretických prednášok dopĺňali vedomosti v oblasti čínskej a japonskej kaligrafickej maľby, kompozície obrazu, zlatého rezu, farby, svetla v krajine.
Výtvarníci sa budú výsledkami svojej tvorby z plenéru v Zuberci prezentovať v októbri na spoločnej výstave Z tvorby vo výstavných priestoroch Liptovského kultúrneho strediska.
Podujatie Ateliér v prírode z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a bol spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
Beata Kuviková
Odborný metodik pre výtvarníctvo
Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši
(red)