
Liptovský Mikuláš 10. novembra 2016 – Mesto Liptovský Mikuláš v súčasnosti oslavuje 730 rokov od prvej písomnej zmienky. Sídlo na rozhraní Nízkych, Západných Tatier a Chočských vrchov poskytuje mnoho historicky zaujímavých a atraktívnych zákutí a v rámci krajiny jedinečných inštitúcií a miest. Liptovský Mikuláš je prirodzeným centrom jedného z najnavštevovanejších regiónov Slovenska.
„Rozvoj turizmu považujeme za jednu z prioritných oblastí, do ktorej ročne ako mesto vkladáme vyše 400-tisíc eur. Tieto peniaze idú do tvorby produktov a rozličných marketingových aktivít. Podporu cestovného ruchu realizujeme prostredníctvom destinačného manažmentu, do ktorého spadá naše marketingové oddelenie, príspevková organizácia Informačné centrum mesta a Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov. Mesto patrí v oblastnej organizácii medzi najvýznamnejších členov,“ vysvetlil primátor L. Mikuláša Ján Blcháč.
Radniční spolu so zainteresovanými organizáciami, združeniami či jednotlivcami urobili pre zatraktívnenie mesta veľa práce. V rámci revitalizácie centra spustili bezplatnú wi-fi zónu, pribudla mobilná turistická aplikácia, naštartovali vytvorenie združenia Živé námestie, ktoré, ako už názov napovedá, má za cieľ oživiť centrum Mikuláša. „Počas roka boli vydané propagačné materiály s ponukou atraktivít, podarilo sa nám presadiť zníženie dane za letné terasy na symbolickú sumu. V meste sa uskutočnilo mnoho podujatí, ktoré presahujú jeho rámec, ako Švábkafest, JOJ-ka v meste, Prvá a posledná míľa Liptova, Enviro jazda mestom či Liptovská zabíjačka. Vytvorili sme Centrálny kalendár podujatí. Vznikli dve nové prehliadkové trasy mestom, verejnosti sa stala prístupnejšia galerijná záhrada,“ vymenoval šéf radnice.
Po rozsiahlej rekonštrukcii bolo znovuotvorené Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré je jediným svojho druhu na Slovensku. V tomto roku bola vyznačená cyklotrasa od železničnej stanice do Žiarskej doliny s odbočkou na Háj, ktorú sme doplnili o prístrešok pre cyklistov. „Aktivity a inovácie produktov sa prirodzene odzrkadlili aj v návštevnosti mesta. Z aktuálnej štatistiky môžem napríklad porovnať tretí kvartál roku 2015 a 2016, kedy nám návštevnosť medziročne vzrástla o 16 percent. Verím, že Mikuláš zostane medzi lídrami v turizme v rámci slovenských samospráv,“ dodal primátor a zároveň predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.
Viktória Čapčíková, hovorkyňa Mestského úradu v Ružomberku
(red)