Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Poohliadnutie sa zimnou turistickou sezónou v Tatrách

svetovy_sampionat

svetovy_sampionat

Demänovská Dolina 23. apríla 2016 – Zimnú sezónu v Tatrách sme začali lyžovačkou 4. decembra 2015, kedy sa nám podarilo otvoriť prvé zjazdovky na severnej a južnej strane Chopku v Jasnej a takisto zjazdovky na Štrbskom Plese.

Od 5. decembra sa na Chopku lyžovalo na 10 km zjazdoviek a otvorené boli všetky nástupné miesta a po prvýkrát v histórii sa podarilo otvoriť 5. decembra aj zjazdovku Predné Dereše. Počas Vianoc a „zlatého týždňa“  (obdobie po Vianociach do Troch kráľov) sme zaznamenali zvýšený záujem hostí o pobyty v Tatrách spojené s lyžovačkou. Horské strediská vo Vysokých a Nízkych Tatrách boli plné, aj keď v úvode sviatkov snehové podmienky neboli úplne ideálne, hostia si užívali zábavu na svahu, relax vo wellness centrách alebo v liptovskom Aquaparku Tatralandia. Aj keď na väčšine územia bola hmla a počasie skôr pripomínalo jar, v Tatrách si lyžiari užívali dobré podmienky na lyžovanie a strediskám sa podarilo otvoriť počas sviatkov viac ako 80% tatranských zjazdoviek. Výška technického snehu na zjazdovkách bola v priemere od 30-50 cm. Postupne s koncom roka a príchodom Nového roka sa zlepšili aj snehové podmienky na zjazdovkách. Mrazivé teploty umožnili opäť spustiť snežné delá.

 

Pri hotelových pobytoch sme zaznamenali nárasty zo susedných okolitých krajín, ale gro tvorili domáci hostia, potom česky a poľsky hovoriaci hostia, ktorí sa k nám vrátili vo zvýšenej forme skupinových pobytov. Pobyty počas sviatkov vyťažili naše hotely na maximum. Ruský zlatý týždeň si užívali najmä rodiny s deťmi, ktoré v  hoteloch TMR trávili rodinnú dovolenku spojenú s lyžovačkou, sánkovačkou či zimnou turistikou. Aj napriek tomu, že v minulosti sme mali veľké zastúpenie ukrajinsky a rusky hovoriacich klientov v našich hoteloch, pozitívne je, že trend v tomto období nie je klesajúci, ale zastúpenie spomínaných národností sa udržalo zhruba na úrovni minulého roka.

 

Obrovský záujem bol počas sviatkov aj o najväčšiu tatranskú atrakciu Ľadový dóm na Hrebienku, v ktorom sa konali každú nedeľu koncerty muzikálových skupín, folkloristov a vážnej hudby. Koniec roka oslávili naši hostia v bazénoch Aquaparku Tatralandia, ale aj v stredisku Vysoké Tatry na Štrbskom Plese, kde sa symbolicky pokrstila snehová vločka. Hostia v Tatrách si užívali doplnkový après-ski program alebo rannú lyžovačku Fresh Track, gastro zážitky v podobe zážitkových večerov Full Moon Dinner na Chopku, Sky of Stars Dinner na Skalnatom plese alebo tradičnú Tatranskú večeru zážitkov na medzistanici Štart v Tatranskej Lomnici.

Zuzana Fabainová, TMR