Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Pridajte svoj šindeľ na Dom UNESCO

vlkolínecv

vlkolínecv

Ružomberok 8. júla 2016 – Každý deň sa osada UNESCO pri Ružomberku mení na tvorivý priestor najmä pre najmenších, ktorí si vyrobený predmet môžu odniesť domov na pamiatku návštevy Vlkolínca. V júli a auguste môžete nechať svoje deti v Roľníckom dome pri Informačnom centre vo Vlkolínci.

Denne od deviatej do piatej podvečer tam môžu v rámci tvorivých dielní vyrábať predmety s pedagógmi Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu z Ružomberka (ZUŠ). „Zamerané sú na tvorivú prácu s deťmi rôznou výtvarnou technikou. Vyrobený predmet si deti môžu odniesť domov ako pamiatku na návštevu osady UNESCO,“ hovorí Jaroslav Maga z mestského úradu.

Maľovanie, modelovanie, lepenie, vyrezávanie, práce s hrnčiarskym kruhom, krosnami, ale aj paličkovanie, drôtikárstvo a čipkovanie. To všetko čaká na ratolesti v rámci tvorivých dielní vo Vlkolínci počas leta. „Použitými materiálmi sú drevo, kov, textil, hlina a koža,“ dopĺňa Maga. Dodáva, že okrem vyrobeného darčeka si môžu deti opečiatkovať pohľadnicu Vlkolínca, ako ďalší zaujímavý predmet pre potešenie.

K novinkám tohtoročnej letnej sezóny patrí napríklad Koberec národov. Viac prezrádza vedúci oddelenia regionálneho rozvoja MsÚ Ružomberok Martin Hromada: „Ide o nekonečný tkaný koberec s vlastnoručne vyrobenými stužkami, na ktorých sú názvy krajín ľudí, ktorí do osady prišli. Návštevníci tvorivých dielní ich potom zatkajú do koberca.“ Hotové dielo bude vystavené v átriu ružomberského mestského úradu, ale aj iných mestách Slovenska.

Aj ďalšia novinka leta vo Vlkolínci stojí za to. Ide o drevenú maketu Domu UNESCO, na ktorú môžu návštevníci osady pripevňovať šindle s menom, krajinou a dátumom svojej návštevy Vlkolínca. „Tieto novinky súvisia so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Do Vlkolínca prichádzajú návštevníci z mnohých krajín a kultúr, takže koberec aj maketa domu so stužkami a šindľami od ľudí z rôznych štátov na jednom mieste majú aj symbolický význam,“ vysvetlil peknú myšlienku Marcel Dúbravec, riaditeľ ZUŠ.

Maketa Domu UNESCO bude k dispozícii v Roľníckom dome, po naplnení strechy šindľami má byť vystavená v átriu mestského úradu, a neskôr aj v samotnom Dome UNESCO vo Vlkolínci.

 

Michal Praženica

red