Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Rekordná návštevnosť vo Vlkolínci

vlkolinec

vlkolinec

Ružomberok/ Vlkolínec 20.októbra 2016 – Kým po minulé roky sa návštevnosť osady UNESCO pri Ružomberku pohybovala na úrovni 35 – 45 tisíc ľudí za celý rok, toto leto možno označiť za rekordné. Tvorivé dielne v júli a auguste si vo Vlkolínci vyskúšalo do 30 tisíc návštevníkov.

Ručne tkaný koberec a maketa Domu UNESCO boli okrem stálych expozícií hlavnými lákadlami Vlkolínca počas nedávno skončeného leta. Do obidvoch aktivít sa v rámci tvorivých dielní mohli zapojiť všetci návštevníci Vlkolínca. Na koberec pridávali stužky so svojim menom a krajinou, odkiaľ prišli, podobnými iniciálami označovali aj šidle, tvoriace strechu makety Domu UNESCO.

„Návštevnosť tvorivých dielní je možné v tomto roku označiť za rekordnú. V júli totiž prišlo do Vlkolínca 14 tisíc a v auguste 15 tisíc ľudí,“ oznámil mimoriadne pozitívnu štatistiku Jaroslav Maga z ružomberskej radnice. Podľa jeho slov, tvorivé dielne boli k dispozícii denne od deviatej do piatej v Roľníckom dome a priľahlom humne, pod vedením pedagógov Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu.

Organizátorom dielní bolo mesto Ružomberok. „Deti aj dospelí si mohli vybrať maliarske, hrnčiarske, tkáčske aktivity, ako aj paličkovanie a drevorezbu. Najobľúbenejšou bola práca s hlinou a tkanie koberca,“ dodal Maga. Ďalej uviedol, že letnou novinkou bola aj drevená maketa Domu UNESCO s typickým domom z osady. „Každý mohol na strechu pripevniť svoj vlastný šindeľ.“

Rovnako bolo zaujímavé sledovať, ako utešene rastie do dĺžky tzv. Koberec národov. „Vznikol tak takmer 30-metrový tkaný koberec s vlastnoručne vyrobenými stužkami, na ktorých sú názvy krajín a podpisy ľudí, ktorí sa na tvorivých dieľňach zúčastnili,“ poznamenal Maga.

Obidva výrobky si môžete pozrieť v priestoroch Mestského úradu v Ružomberku. Neskôr budú prenesené do Domu UNESCO vo Vlkolínci. Tento objekt sa v súčasnosti buduje.

Michal Praženica

(red)