Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

Rozlúčka s letom v Korytnici

dsc_0834Korytnica 26. septembra 2016 – Podujatím Rozlúčka s letom, ktoré sa uskutočnilo 24. septembra, ukončili v turistickom areály Korytnica pri Donovaloch tohtoročnú letnú návštevnícku sezónu. Bola prvou od uzatvorenia kúpeľov Korytnici koncom 20. storočia. Do Korytnice sa znovu vracia život.

Počas Rozlúčky s letom v Korytnici sa predstavili v kultúrnom programe žiaci a učitelia Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš   (SZUŠ) v Ružomberku. Vo vyše hodinovom programe vystúpili klaviristi, gitaristi a speváci. Učitelia SZUŠ Jánoš viedli tvorivé dielne a bezplatne maľovali na detské tváričky.  Zaujímavé boli taktiež ukážky výroby papierových ruží z krepového papiera, ktoré predvádzali Blažena Mihulcová a Alžbeta Jacková z Liptovských Sliačov. Pod ich vedení si mohli záujemcovia vyhotoviť vlastnú ružičku.

Program Rozlúčky s letom v Korytnici moderoval Lukáš Pavlásek, ktorý hovorené slovo doplňovali pesničkami. Pod jeho vedením uskutočnili sa aj súťaže ako napríklad jedenie keksov, či vytrvalostná súťaž pre dospelých v držaní tekvice.

Súčasťou programu v Korytnici bola aj prehliadka plničky minerálnej vody Korytnice. Záujemcovia sa zoznámi s technológiou plnenia minerálnej vody, s jej históriou.

Podujatia Rozlúčky s letom v Korytnici sa zúčastnili aj hostia poslankyňa Národnej rady SR Eva Smolíková, podpredsedníčka Slovenskej národnej strany, a ružomberský primátor Igor Čombor. Obidvaja ocenili podnikateľské aktivity Zlatka Banoviča, ktorý tu vybudoval penzión Svätopluk s reštauráciou a zrekonštruoval pramene minerálne vody, ktoré sú bezplatne verejne prístupné.

Rozlúčku s letom v Korytnici pripravili mesto Ružomberok, obce Liptovská Osada, Liptovská Lužná, priatelia CykloKorytničky a občianske združenie InfoLiptov. Hlavným sponzorom podujatia bol penzión Svätopluk v Korytnici.

Symbolické ukončenie prevádzky na CykloKorytničke, ktorá vedie z Ružomberka do Korytnice, uskutoční sa v sobotu 8. októbra.

Text a foto: Tibor Šuľa