Vedecké kaviarne v múzeu

Liptovský Mikuláš 25. septembra 2017 – Cyklus prednášok  o histórii a osobnostiach v Liptovskom Mikuláši pripravilo tamojšie Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. „V prvej prednáške, ktorá sa uskutoční 27. septembra o 16. 00 h, z našej tohtoročnej série Vedeckých kaviarní Vám historik nášho mestského múzea Miroslav Nemec porozpráva o liptovskom stoličnom práve v 18. More »

 

TMR vybuduje v Poľsku najväčšia horskú dráhu v strednej a východnej Európe

dráha

CHORZÓW/ Jasná 10. január 2017 – Spoločnosť Tatry mounatin resorts, a.s. (TMR)  Jasná stavia v poľskom Sliezskom zábavnom parku (Śląskie Wesołe Miasteczko) pri meste Chorzów 40 metrov vysokú horskú dráhu s názvom Lech Coaster a modernizuje park s novými tématickými zónami. Spoločnosť TMR od začiatku prevádzky (máj 2015) do leta 2017 preinvestuje v Sliezskom zábavnom parku 26 miliónov eur.      

Spoločnosť TMR už od roku 2013 aktívne upriamovala svoju strategickú pozornosť na susedné Poľsko. Jej víziou je podobne ako na Slovensku, vytvoriť aj v Poľsku „Novú éru Szczyrku a Wesołeho Miasteczka“ a rozvíjať horské strediská a zábavné parky prostredníctvom významných investícii do infraštruktúry a vybavenia. Po ukončení letnej sezóny od začiatku októbra minulého roka, prechádza park o rozlohe 26 ha výraznou modernizáciou.

V Sliezskom zábavnom parku sa stavajú nové vstupné brány a budovy s pokladňami, obchodmi, vymieňajú sa povrchy pešej zóny, vzniká infocentrum, reštaurácia s kaviarňou, tematizujú sa súčasné atrakcie, vysadila sa nová vegetácia a predovšetkým napreduje výstavba inovatívneho prírastku – Lech Coaster,  najväčšej a najdlhšej horskej dráhy v tejto časti Európy. „V TMR sa pri každej jednej investícii zameriavame na najvyššiu kvalitu a bezpečnosť, preto chceme ponúknuť svojim zákazníkom tie najlepšie atrakcie, ktoré sú momentálne na trhu. Vo Wesołem Miasteczku staviame najväčšiu horskú dráhu s pomocou renomovanej holandskej spoločnosti Vekoma. Nová dráha je postavená na brehu jazera nachádzajúceho sa uprostred zábavného parku. Výnimočná história a parametre sú vlastnosti, ktorými sa líšime od konkurencie. 40 metrov vysoká horská dráha dosahuje výšku tamojšej najvyššej atrakcie – tzv. ruského diablovho kolesa, ktoré už dnes ponúka hosťom nádherný výhľad na celý zábavný park a jeho okolie. Okrem toho, že Lech Coaster bude najvyššou atrakciou, bude mať aj najdlhšiu trať, takmer 1 kilometer. Na štyroch inverzných zakryveniach môžete nabrať rýchlosť až 95km/h. Lech sa môže smelo porovnávať s najväčšími a najlepšími horskými dráhami na svete – akými  sú Formula Rossa v Dubaji, ktorá dosahuje výšku 50 metrov, Steel Dragon v Japonsku alebo Tower of Terror v Dreamworlde v Austrálii. Poľský Lech bude mať dokonca lepší výkon ako známa dráha Smiler v Alton Tower Resort vo Veľkej Británii, bude dvojnásobne vyšší a o 10 km/h rýchlejší. S touto horskou dráhou sa dostávame nielen do európskej, ale aj do svetovej extratriedy. Veríme, že Lech prinesie pre fanúšikov kolotočov a horských dráh množstvo zábavy. Počas letnej sezóny otvorí park aj dve nové zóny a sprístupní v novej podobe viac ako 60% atrakcií. Rok 2017 je len začiatkom zmien v našich poľských strediskách, do roku 2019 budú reprezentovať služby svetovej úrovne”, uviedol Bohuš Hlavatý, CEO TMR. 

 

Lech ako symbol Poľska

Téma horskej dráhy zavedie návštevníkov do historickej doby prvých poľských panovníkov a rozpovie im legendu o kniežati Lechovi, legendárnom zakladateľovi Poľska. Ten si pri putovaní poľskou krajinou všimol veľké hniezdo bieleho orla s dvoma mláďatami, ktoré si vzal ako znamenie, že na tomto mieste má vybudovať svoju pevnosť „hniezdo” – dnešné Poľsko. Aby sa návštevníci mohli priamo presunúť do čias Lecha, okolo horskej dráhy bude vytvorená historická dedina s rôznymi zónami. Vynovený zábavný park zahŕňa 6 zón: Magical Village, Valley of Dreams, Magical Forest, Magical Mountains, Adventure Valley, Magical Lake. Sezóna v Sliezskom zábavnom parku začína 29. apríla 2017 a otvorenie horskej dráhy Lech Coaster je naplánované na 1. júla 2017. Bližšie informácie aj na www.wesole-miasteczko.pl

Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) je najväčším a najstarším parkom (1959) v Poľsku, nachádzajúcim sa v hornosliezskej priemyselnej aglomerácii s unikátnou „oázou zelene“ Sliezskeho parku. Najväčšou atrakciou lunaparku sú lietadlá zavesené na 45 m vysokej veži. Od roku 1985 je v prevádzke tzv. ruské koleso, z ktorého je výhľad na celé Sliezsko. V roku 2007 pribudla parku 21 metrová horská dráha, v areáli je 50 atrakcií. Park ročne navštívi priemerne 200 tis. návštevníkov. TMR vlastní 75% podiel na parku a prevádzkuje ho od mája 2015. TMR sa zaviazalo investovať do modernizácie parku 120 mil. PLN (30 mil. EUR) v priebehu piatich rokov.

Zuzana Fabianová, TMR

(red)