Okná do Vesmíru

Liptovský Mikuláš  8. júla 2018  – Výstavu Jána Zoričáka  nazvanú Okná do Vesmíru sprístupnia 10. júla v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši. Návštevníci si ju môžu pozrieť do 30. septembra. Bookmark It Hide Sites More »

 

Vylepšia prístrojové vybavenie v Liptovskej nemocnici

Žilinský samosprávny kraj

Žilina 25. september 2017 Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na 26. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK štvrtú tohtoročnú úpravu rozpočtu, ktorou navýšili župný rozpočet o 807.487 eur. „Investície vkladáme do našich regiónov v doprave, školstve, sociálnej oblasti, kultúre i v rámci spolufinancovania projektov z eurofondov či dotácií. Ide zväčša o nové rekonštrukcie, s ktorými chceme čo najskôr začať a potrebujeme vyčleniť prostriedky na ich financovanie, no zároveň pomôžeme napríklad aj našim nemocniciam v nákupoch dôležitých prístrojov pre pacientov,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

Hornooravská nemocnica v Trstenej doplní vďaka aktuálnej úprave rozpočtu prístrojové vybavenie urgentného príjmu v hodnote 129-tisíc eur. V nemocnici však pribudne aj nový ventilátor na umelú pľúcnu ventiláciu zabezpečujúci náhradné dýchanie pacientov a tiež šesť monitorov vitálnych funkcií s centrálnou monitorovacou jednotkou za 65-tisíc eur.

„V Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši zabezpečíme prístrojové vybavenie očného pavilónu, kde momentálne prebiehajú posledné práce na kompletnej rekonštrukcii budovy, v ktorej sa dnes už nachádza naša župná lekáreň. Okrem toho prispievame aj na nákup špeciálneho prístroja pre oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny pre nevyhnutnú diagnostiku pacientov, do nových prístrojov tak investujeme spolu 92-tisíc eur,“ doplnil predseda ŽSK. Kysucká nemocnica v Čadci získala financie na nový terapeutický prístroj pre neurologické oddelenie na podporu mobility pacientov, tiež zariadenie pre umelú ventiláciu, prístroj pomáhajúci pri rekonvalescencii pacientov po mozgovej cievnej príhode a ďalšie v celkovej výške 191-tisíc eur. Prístrojové vybavenie zmodernizuje i Dolnooravská nemocnica v Dolnom Kubíne za 45-tisíc eur, patologickému oddeleniu pribudne unikátne zariadenie na automatické odparafinovanie, revitalizáciu a rehydratáciu tkanivových preparátov, na ortopédii budú zase lekári môcť využiť nový akumulátorový vŕtací systém, ktorý skvalitní a zlepší priebeh operácií.

Župa schválila navýšenie rozpočtu tiež pre stredné školy. V Strednej odbornej škole strojníckej v Kysuckom Novom Meste plánuje kraj vytvoriť lepšie podmienky pre telesne postihnutých študentov a debarierizuje dielne odborného výcviku. „Vybudujeme tu výťah, ktorý sprístupní učebne na prvom i druhom poschodí,“ vysvetlil J. Blanár. Nový výťah už má Spojená škola v Nižnej, pre ktorý kraj zvýšil investíciu o 4.000 eur potrebných pre zabezpečenie zmien technických a bezpečnostných noriem. „Na našich školách pokračujeme tiež v znižovaní energetických nákladov. Vyčlenili sme finančné prostriedky na zateplenie telocvične Hotelovej akadémie v Žiline a telocvične a šatní v Obchodnej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Vďaka týmto investíciám sa školám výrazne znížia náklady na energie a pocítia to i študenti a pedagógovia počas hodín telocviku alebo rôznych podujatí, ktoré sa v týchto priestoroch pravidelne konajú,“ zdôraznil J. Blanár. Spojená škola v Martine získala do rozpočtu 10-tisíc eur na odstránenie havarijného stavu merania a regulácie ústredného kúrenia a rovnako 20-tisíc eur, ktoré využije na obnovu chodníka pre bezpečný prístup žiakov, učiteľov i návštevníkov v areáli školy.

 

Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

(red)