Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea. V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti More »

 

Category Archives: Kultúra

Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

sakrálne umenie

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho
kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea.

V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti prezentované najcennejšie umelecké artefakty s kresťanskou náboženskou tematikou, ktoré dokumentujú vývoj výtvarného prejavu na Liptove v oblasti oltárnej maľby a plastiky.
Sakrálna galéria sa nachádza v podkrovných priestoroch múzea, v ktorých nie sú optimálne a stabilné klimatické podmienky. Veľké výkyvy teplôt sú tu predovšetkým v zimnom a letnom období. Aby bola zabezpečená náležitá ochrana zbierkových predmetov, ktoré sú tu dlhodobo prezentované, bolo potrebné vybaviť expozičné priestory odvlhčovačom a zvlhčovačom vzduchu. Udialo sa tak v rámci implementácie projektu Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj.
Ing. Naďa Somorová, projektová manažérka Liptovské múzeum v Ružomberku

(red)

Tvorivá dielňa v Galérii Ľ. Fullu v Ružomberku

tvorivá dielňa v galérii

Ružomberok 28. marca 2017 – Famíliart: Diera v rozprávke je názov tvorivej dielne, ktorá sa uskutoční 29. marca v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Začne sa o 15. 30 h. Vstupné je päť eur, súčasťou vstupného sú lektor, materiály a pomôcky.

MajDur- koncert a krst CD „Spozastien“

Liptovský Mikuláš 27. marca 2017 – Prvý hudobný CD nosič mladej mikulášskej kapely MajDur pod názvom „Spozastien“ predstavilii 25. marca v klubových priestoroch Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši. Krstnou mamou sa CD stala riaditeľka LKS Miroslava Palanová.

Aj taká bola Veľká noc

vajíčka veľkonočné

Liptovský Hrádok 27. marca 2017 – Aj taká bola Veľká noc je názov veľkonočnej výstavy, ktorá bude do 23. apríla inštalovaná v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku. Počas štyroch jarných týždňov bude „odetý“ do veľkonočných dekorácií z čias spred niekoľkých desiatok rokov aj interiér vidieckej domácnosti vo výstavných priestoroch  múzea.

Čítanie z knižnice

Liptovský Mikuláš 27. marca 2017 – Cyklus podujatí o osobnostiach slovenského jaskyniarstva a ochrany prírody pripravilo Slovenské múzuem ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ) v Liptovskom Mikuláši, ktoré nazvalo Čítanie z knižnice. Prvé podujatie sa uskutoční v múzeu 28. marca o 16. 00 h.

Úspešní mladí umelci z dolného Liptova

Liptovský Mikuláš 24. marca 2017 – Galaprogrogramom vyvrcholil 26. marca trojdňový medzinárodný detský festival Súhvezdie hôrt, ktorý sa uskutočnil v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši. Súčasťou záverečného festivalového dňa bolo aj vyhlásenie výsledkov súťaže. Medzi oceneými boli aj tanečníčky z SM tanečného šúdia získali dve strieborné a sedem zlatych medailí. Do Liptovských Sliačov si tamojšie speváčky ľudových piesní Veseličky priniesli dve bronzové trofeje. Takisto sa darilo výtvarníkom zo Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu v Ružomberku, ktorí získali niekoľko ocenení.

Veseličky sa zúčastňujú festivalu Súhvezdie hôr

Liptovský Mikuláš 24. marca 2017 -Medzinárodný detský festival Súhvezdie hôr otvorili dnes v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši. V úvodnom programe sa predstavili aj speváčky ľudových piesní z Liptovských Sliačov, ktoré vystupujú pod umeleckým menom Veseličky. Divákov zaujali nielen svojimi piesňami, ale aj krojmi. Veseličky v sobotu 25. marca budú vystúpia na festivale súťažne.

Rôzne podoby víkendu na Liptove

Liptov 24. marca 2017 – Rôzne kultúrne a športové podujatia sú pripravené pre obyvateľov a návšteníkov regiónu Liptova počas víkendu 25. a 26. marca. Zaujímavým športovým podujatim bude cezpoľný beh Švošovská pätnástka, ktorý bude v sobotu vo Švošove. V sobotu budú upratovať aj areál vojenského cintorína Háj-Nicovô v L. Mikuláši

Cez víkend sa začína veľké upratovanie mesta

pamätni_haj_nicovô

Liptovský Mikuláš 24. marca 2017 –  V sobotu 25. marca o 9.00 hod sú vítaní všetci ľudia dobrej vôle, ktorí sa chcú zapojiť do upratovania mikulášskej oddychovej a pietnej lokality Háj Nicovô. Týmto počinom sa začína séria aktivít s názvom Upracme si mesto.

Literárno-hudobný večer Divozveny

Ružomberok 24. marca 2017 – Už po tretíkrát sa členovia Ružomberského divadla RosaThea, ktorého zakladateľom je Občianske združenie RosArt, predstavia na javisku, ale v nedivadelne – ako hlavní protagonisti Literárno-hudobného večera Divozveny 3. Nakoľko mnohí z realizačného tímu divadla sa venujú aj literárnej činnosti, v sobotu 25. marca od 20.00 bude pódium ružomberského kultúrneho uzla Klubu PANOPTIKUM patriť práve ich literárnym „ozvenám“.