Mezinárodní strojírenský veletrh 2021 ukáže inovace pro průmysl budoucnosti

Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 8. do 12. listopadu na výstavišti v Brně, opět představí nejnovější a inovativní průmyslové technologie. Hlavním tématem je digitalizace průmyslu, která bude zvýrazněna ve speciální expozici Digitální továrna 2.0. Veletrh tak reaguje na výrazný nástup digitálních technologií do průmyslové praxe. MSV bude také důležitým signálem pro restart ekonomiky. Celkem se na strojírenském veletrhu bude prezentovat 1016 firem z 35 zemí.

Veletrh se uskuteční v „postcovidovém“ vydání menšího rozsahu, což je dáno objektivními faktory, které jsou důsledkem pandemie. Pro každý veletrh je důležitá rovnováha trhu, spíše určitý převis nabídky nad poptávkou. Nyní tomu tak není. Stále to ale bude veletrh reprezentující všechny důležité obory strojírenství,“ uvádí k nadcházejícímu MSV generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Velmi mě těší, že po roční pauze, kdy se MSV nekonal, Svaz průmyslu a dopravy opět mohl převzít nad veletrhem záštitu a že se na brněnském výstavišti můžeme všichni společně znovu potkat. Věřím, že veřejnosti ukážeme schopnosti a umění českých firem, které vytáhly ekonomiku ze složitého období poznamenaného pandemií. Na Sněmu Svazu průmyslu zhodnotíme působení předchozí vlády, představíme priority pro tu budoucí a opět oceníme úspěšné firmy a osobnosti průmyslu,“ sdělila generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová.

Technologická transformace české ekonomiky

Názornou ukázkou digitální transformace průmyslu bude expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Cílem projektu je ukázat cestu k tomu, aby se Česká republika stala „laboratoří Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie a s nimi spojené postupy vedoucí k vyšší efektivitě. Zlatým partnerem projektu se stala společnost Siemens. Dalšími partnery jsou společnosti Cerebrica a Grant Thornton. Institucionálním partnerem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Hlavní částí Digitální továrny 2.0 bude tematicky strukturovaná expozice, ve které firmy odprezentují konkrétní řešení a případové studie. „Zaměřili jsme se zejména témata jako umělá inteligence ve výrobě, inteligentní robotika, nové firemní datové systémy nebo blockchain,“ upřesnil ředitel MSV Michalis Busios. Chybět nebude ani digitální stage, jejíž aktivity budou vysílány také online. Ve středu 10. listopadu se uskuteční konference „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“, která se zaměří na digitální transformaci v pocovidové době. Věnovat se bude definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech.

Novinky ze všech oborů

Tradičně silnými obory na Mezinárodním strojírenském veletrhu budou obrábění a tváření. Z vystavovatelů se představí ALBA precision, ALFLETH Engineering, Bomar, Bystronic Czech Republic, CZ. TECH Čelákovice, DMG MORI Czech, HEIDENHAIN, ITAX PRECISION, Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, Misan, PENTA TRADING, PRIMA POWER CENTRAL EUROPE, PROFIKA, První hanácká BOW, Renishaw, RIMATEC, SCHUNK Intec, SK Technik, TAIMA, TAJMAC-ZPS, TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE, TRUMPF Praha nebo Yamazaki Mazak Central Europe. Dobře zastoupen bude také obor plasty, pryže, kompozity. Veletrhu se zúčastní například ARBURG, BOCO PARDUBICE, JAN SVOBODA, KUBOUŠEK nebo Wittmann Battenfeld CZ. Z oboru elektronika, automatizace a měřicí technika nechybí firmy jako Carl Zeiss, Hexagon Metrology, KUKA, Mitutoyo Česko, Olympus Czech Group, Stäubli Systems a Zeltwanger AMT. Pozornost bude věnována také 3D tisku, který budou zastupovat firmy jako 3Dees Industries, 3Dwiser, MCAE Systems, Prusa Research by Josef Prusa či SolidVision. V oboru materiály a komponenty pro strojírenství nebudou chybět AC Steel Group, AMPO nebo BIBUS. Svařování budou reprezentovat například firmy Messer Cutting Systems Slovensko, Migatronic CZ, Valk Welding CZ a Vanad 2000.

Česká národní expozice The Country For The Future

Součástí MSV bude i Česká národní expozice prezentovaná pod značkou Czech Republic: The Country For The Future. Na České národní expozici, která získala stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži World Exhibition Stand Awards 2020, se na letošním MSV pod jednou střechou Czech Republic: The Country For The Future představí už 14 státních organizací. Firmy tak služby a informace od státu získají na jednom místě,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Věřím, že po roční vynucené pauze bude 62. ročník pro všechny opět silným impulzem, zdrojem informací a inspirací, jak dál růst, na koho se obrátit a kam dál směřovat. Nebudou přitom chybět témata jako digitalizace, oběhové hospodářství či čistá mobilita. Jen na posledně jmenovanou oblast se má v letech 2021–2030 výrazně rozšířit podpora, mohla by přesáhnout 33 mld. Kč, ze zdrojů jako je Národním plán obnovy, strukturální fondy či Moderniza

Spracoval: Ján Randis

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *