Jasná – 19. mája 2023 – Dvanáste pokračovanie akcie Zelený Chopok prilákalo do Nízkych Tatier spolu 250 dobrovoľníkov z troch krajín. Ide o rekordnú účasť v celej doterajšej histórii tohto podujatia venovaného prírode a ľuďom, ktorí chcú urobiť niečo pre životné prostredie.

Dobrovoľníci sa stretli na Liptove i na Horehroní, aby z Bielej púte a z Krupovej vyrazili do horského prostredia. „Pomohli nám so zbieraním odpadkov, sadením stromčekov a v spolupráci s obcou Demänovská dolina aj s opravou turistickej infraštruktúry v okolí Vrbického plesa.  V lokalite Zadné vody sme zopakovali výsadbu na miestach, kde sa neujali stromčeky vysadené v minulých rokoch a vysadili stovky sadeníc malých smrekov, borovíc a kosodreviny. Pozbierali sme odpadky nielen na zjazdovkách ale aj na blízkych turistických chodníkoch okolo Vrbického plesa a k Symbolickému cintorínu. Sme veľmi radi, že ľudia, ktorí chodia do Jasnej na lyžovačku či na turistiku, nezabúdajú na Nízke Tatry ani v medzisezóne a pomáhajú nám toto prostredie čo najviac zveľadiť. Skvelé je aj to, že prichádzajú celé rodiny a akcia tak dostáva oveľa širší rozmer. Všetkým preto patrí veľké poďakovanie,“ uviedol riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš. Medzi účastníkmi nechýbali individuálni hostia, rodiny, 3 školy, už tradične nechýbali ani seniori Horskej služby. Kým najmladší účastník podujatia Zelený Chopok mal 10 mesiacov, najstarší sa vekom blížil k osemdesiatke. Podujatie spolufinancovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Liptov aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Podujatie Zelený Chopok má svojich nasledovníkov aj v ďalších horských strediskách v okolitých krajinách  – Zelený Ještěd a Zelený Špindl v Českej republike ako aj Zelený Szczyrk v Poľsku.

Marián Galajda

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *