Mesto vydalo pôsobivý nástenný kalendár

Ružomberok 5. januára 2017 – Po dvojročnej prestávke sa radnica znovu vrátila k tradícii tlačenia mestských nástenných kalendárov. „Je potrebné zachovávať si takéto dobré tradície, ktoré nám pomáhajú správne sa orientovať v čase, mať plnosť životného pocitu a zmierniť tempo života,“ poznamenal primátor Igor Čombor. Pôsobivý mestský kalendár na rok 2017 znázorňuje hlavné dominanty mesta ako budovu historickej More »

 

Category Archives: Záchranári

Osobitná policajná kontrola v Žilinskom kraji

policajny_znak

Liptov 9. januára 2016 – Polícia v Žilinskom kraji pokračuje na cestách vo vykonávaní osobitných kontrol s cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

„Policajti v utorok 10. januára 2017 vykonajú na území Žilinského kraja osobitnú kontrolu zameranú na kontrolu dodržiavania povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti,“ uviedol Radko Moravčík z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Na horách môže byť až 45 cm nového snehu

hzs_zachranari

Jasná 9. januára 2016 – Vo všeobecnosti prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo, ale lavínová situácia je naďalej zradná a veľmi lokálna. Za predchádzajúcu periódu pripadlo najmä v západnej a severozápadnej časti hôr do 45 cm nového, suchého, prachové snehu.

Sneh padal na tvrdý podklad pri silnom severnom až severozápadnom vetre, pričom bol sfúkaný do žlabov, pásma lesa a kosodreviny. Vyššie polohy sú na veľa miestach vyfúkane až na tvrdý podklad, prípadne trávu a skaly

. Lavínové nebezpečenstvo je lokálne a je koncentrované do miest, kde je nafúkané väčšie množstvo snehu. Obzvlášť nebezpečné sú miesta s terénnymi pascami, žlaby a prechody strmých svahov – hangov. Nový sneh je na takýchto miestach len mierne spevnený. Vďaka chladu sú vrstvy čerstvo previateho snehu krehké a citlivé na zaťaženie. Ich uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Vplyvom nízkych teplôt sa v snehovej pokrývke vytvárajú menej stabilné hranato-zrnné vrstvičky snehu. Opatrný treba byť na tienistých svahoch.

Záchranári neodporúčajú individuálny pohyb turistov po horách

hzs_jasna

Slovensko 6. januára 2016 – Horská záchranná služba (HZS) Upozorňujeme turistov, že v nasledujúcich dňoch sa očakáva na celom území Slovenska prechod mimoriadne studeného vzduchu, ktorý so sebou prinesie arktické počasie. Teploty na horách budú dosahovať veľmi nízke hodnoty, ktoré sa budú pohybovať až na úrovni -25°C, v dolinách môžu byť aj nižšie.

Najviacej práce mali záchranári v januári až v marci

hzs-zasah

Slovensko 6. januára 201ý – Operačné strediská Horskej záchrannej služby v mesiacoch január, február  a marec 2016  zaznamenalo najväčší počet prijatých tiesňových volaní – spolu 616. V porovnaní  s predchádzajúcim  rokom počet tiesňových hovorov v týchto mesiacoch  percentuálne vzrástol  o 17,58 percent.

Napriek uzávere turistických chodníkov sme do ich otvorenia zaznamenali rovnaký počet žiadostí o pomoc ako v predchádzajúci rok. Operačné stredisko tiesňového volania tak v prvej polovici roka 2016 prijalo 714 žiadostí o pomoc, čo predstavuje percentuálny nárast oproti minulému roku o 14,79 percent.

Hasiči zasahovali tento rok už 12 krát

Hasiči

Ružomberok 5. januára 2017 – Hasiči Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku za uplynulé  obdobie od 1.1.2017 do 5.1.2017 vykonali  sedem výjazdov ku technickým zásahom, ku požiarom bolo vykonaných päť výjazdov.

          Hasiči okresného riaditeľstva za uplynulé obdobie vykonali sedem výjazdov ku technickým zásahom. Hasiči boli dňa 2.1. privolaní ku vyčisteniu upchatého kanála na Považskej ulici. Hasiči v spolupráci s pracovníkmi vodární kanál vyčistili a zabezpečili odtok vody z cesty.  V ten istý deň zasahovali pri dopravnej nehode dvoch osobných áut na štátnej ceste č. 18 pri Liskovej.

Ruskému lyžiarovi v Nízkych Tatrách pomáhali leteckí záchranári

vrtuľník leteckých záchranárov

Chopok 3. januára 2016 – Posádka leteckých záchranárov z Banskej Bystrice letela popoludní 2. januára na pomoc 25-ročnému lyžiarovi ruskej národnosti. V lyžiarskom stredisku Chopok – juh ho našli v bezvedomí ležať členovia Horskej záchrannej služby (HZS). K zranenému mužovi bola privolaná aj Rýchla zdravotná pomoc, ktorá mu v spolupráci s HZS poskytla primárne ošetrenie. Keďže sa zdravotný stav pacienta začal zhoršovať, následne boli do terénu privolaní aj leteckí záchranári.

Bežkár sa pri páde poranil

hzs-logo

Nízke Tatry 29. decembra 2016 – Vo večerných hodinách dňa 29. decembra požiadala skupina bežkárov prostredníctvom tiesňovej linky „112“ záchranárov Horskú záchrannú službu (HZS) o pomoc. Nachádzali sa na v doline Mlynná nad Mýtom pod Ďumbierom a 22-ročný bežkár si pri páde bolestivo poranil rameno a nedokázal samostatne zostúpiť.

Skialpinistka potrebovala pomoc záchranárov

hzs-logo

Demänovská dolina 29. decembra 20216 – V podvečerných hodinách dňa 29. decembra požiadala slovenská skialpinistka záchranárov Horská záchranná služba (HZS) o pomoc. Po výstupe na Kamennú chatu pod Chopkom začala pociťovať nevoľnosť, celkovú slabosť a bolesti na hrudníku.

Snehové preveje a jazyky na hrebeňoch hôr

hzs_psy

Liptovský Hrádok 29. decembra 2016 –  Vysokých a Západných Tatrách a v Najvyšších polohách Nízkych Tatier trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice . Je spôsobené poslednou periódou sneženia sprevádzanou veľmi silným vetrom o sile mohutnej víchrice.

Tento stupeň platí OBZVLÁŠŤ pre záveterné svahy s juhovýchodnou, východnou a južnou orientáciou, kde bol sneh vplyvom silného vetra prenášaný. V takýchto miestach sú vplyvom vetra vytvorené snehové vankúše a dosky, ktoré je možné už pri malom dodatočnom zaťažení uvoľniť, obzvlášť na strmých svahoch. Na hrebeňoch a bezprostredne pod nimi vytvára vietor snehové preveje a jazyky, ktoré sa môžu samovoľne alebo vplyvom zaťaženia uvoľniť. Počas dňa je možné uvoľnenie aj spontánnych lavín.

Turisti potrebovali pomoc záchranárov

hzs-logo

Nízke Tatry 29. decembra 2016 – Dňa 27.  decembra vládlo na horách silné veterné počasie spojené so snežením. Počas včerajšieho dňa volali na Operačné stredisko tiesňového volania ohľadom pomoci s navigáciou dve skupiny turistov z hrebeňa Malej Fatry, ktorí v zlom počasí stratili orientáciu. Našťastie sa im po navigácii podarilo zostúpiť do bezpečia.

 
Popoludní mala problémy aj dvojica turistov českej a slovenskej národnosti v Nízkych Tatrách. Tí sa pešo vybrali na túru z Trangošky na Štefánikovu chatu a odtiaľ po tyčovom značení na Chopok. V  oblasti Širokého sedla začali pociťovať únavu, vyčerpanie a v zlom počasí s takmer nulovou viditeľnosťou požiadali o pomoc. Záchranári  Horskej záchrannej služby (HZS) z Oblastného strediska Nízke Tatry našli dvojicu mužov medzi Širokým sedlom a Kamennou chatou. Turisti v sprievode záchranárov došli na Kamennú chatu, ich zdravotný stav sa po zateplení a podaní teplých tekutín zlepšil a rozhodli sa zostať na chate. Záchranári HZS sa následne vrátili na základňu.