Malá Fatra 18. novembra 2023 – Popoludní dňa 18.novemba 2023 bola HZS požiadaná o pomoc súbežne pre dve skupiny turistov, ktoré sa nachádzali na hlavnom hrebeni Malej Fatry vo veľmi nepriaznivých poveternostných podmienkach. Za silného vetra, pri zlej viditeľnosti a na zasneženom chodníku, turisti strácali orientáciu a bez pomoci neboli schopní z vysokohorského prostredia zostúpiť. Prvá, slovenská dvojica turistov so psom, uviazla v blízkosti Steny – Južný vrchol. Telefonickou navigáciou sa im po zimnom tyčovom značení podarilo zísť do sedla Hromové, kde sa stretli so záchranármi HZS. Vysilených turistov zateplili, poskytli im teplé nápoje a sprevádzali ich do Snilovského sedla, odkiaľ boli lanovkou zvezení do Vrátnej doliny. Dvojica následne pokračovala na vlastnú žiadosť samostatne.

Druhá, štvorčlenná skupina českých turistov, bola lokalizovaná neďaleko sedla Bublen. Záchranári z Oblastného strediska HZS Malá Fatra vyčerpaných turistov po dosiahnutí zateplili, ponúkli im teplé nápoje a sprevádzali ich z hrebeňa dolu Starou dolinou. Zostúpili až po zotmení a turisti ďalej pokračovali na vlastnú žiadosť samostatne.

HZS opätovne apeluje na turistov, aby sledovali aktuálne meteorologické výstrahy na horách, nepreceňovali svoje schopnosti a v nepriaznivých podmienkach zvážili pohyb vo vysokohorskom teréne.Informovala Horská záchranná služba.

(red)

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *