Skvalitnenie ochrany zbierok v galérii sakrálneho umenia

Ružomberok 28. marca 2017 – Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja patrí medzi najvýznamnejšie regionálne múzeá na Slovensku. Po rekonštrukcii hlavnej budovy získalo Liptovské múzeum v Ružomberku v jej podkroví nový expozičný priestor určený na prezentáciu diel sakrálneho umenia zo zbierkového fondu múzea. V galérii sakrálneho umenia sú galerijným spôsobom verejnosti More »

 

Category Archives: Zdravotníctvo

Nemocnice hospodárili vyrovnane aj v minulom roku

Žilina 22. marec 2017 Za rok 2016 zaznamenali nemocnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja opäť pozitívny výsledok hospodárenia, ktorý bol vo výške 656-tisíc eur. „V posledných rokoch hospodária naše nemocnice stabilne a vyrovnane a podarilo sa nám začať významný proces ich modernizácie. Keď sme ich preberali od štátu, boli vo veľmi zlom stave. Dnes otvárame nové oddelenia, špičkové operačné sály a budujeme moderné urgentné príjmy. Je to veľký posun v skvalitňovaní zdravotnej starostlivosti a aj vďaka úspešnému hospodáreniu nemocníc môžeme pokračovať v ich obnove a rozvoji,“ zdôraznil žilinský vicežupan Jozef Štrba. V minulom roku podľa jeho slov využili nemocnice 4,3 mil. eur z kapitálových výdavkov krajského rozpočtu. „Od roku 2003 sme tak do zdravotníctva v Žilinskom kraji investovali už viac ako 36,8 mil. eur,“ doplnil J. Štrba.

Svetový deň vody

voda_ruzomberok

Liptov 22. marca 2017 – Svetový deň vody je každoročne využívaný na zvyšovanie povedomia a informovanie verejnosti o vode a tiež na mobilizáciu pre riešenie aktuálnych závažných problémov, ktoré priamo súvisia s vodou. Svetový deň vody vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN na svojom 47.

zasadnutí v decembri 1992 v Rio de Janerio.
 

Počas Svetového dňa vody budú konzultačné služby na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v L. Mikuláši

Liptovský Mikuláš 21. marca 2017 – Svetový deń vody, ktorý oslavujeme 22. marca, je je vhodnou príležitosťou na informovanie a osvetu verejnosti v tejto oblasti. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši ponúka dňa 22. marca v čase od 9.00 do 13.00 h konzultačné služby( 2. poschodie č. dv. 31, 32 ) .

Svetový deň ústneho zdravia

svetový deň ústneho zdravia

Liptov 20. marca 2017 – Svetový deň ústneho zdravia sa slávi každý rok 20.marca. Je to deň pre ľudí byť šťastnými – deň, v ktorom budú plný aktivít, kedy sa budú smiať a spievať. Cieľom svetového dňa ústneho zdravia je zvýšiť odvahu jednotlivcov, rodín, komunít a vlády a pomôcť redukovať globálne následky ochorení ústnej dutiny.

Svetová organizácia zubných lekárov – FDI vyhlásila 20. marec za Svetový deň ústneho zdravia. Heslo pre rok 2017 – „Rob správne rozhodnutia v starostlivosti o svoje ústa“.

Do Týždňa mozgu sa zapojila aj ružomberská knižnica

týždeň mozgu

Ružomberok 13. marca 2016 – V rámci medzinárodnej akcie „Týždeň mozgu“ pozýva Mestská knižnica v Ružomberku na stretnutie s certifikovanou lektorkou tréningu pamäti Libou Hladekovou, ktoré sa uskutoční 15. marca o 16. 0é j v spoločenskej miestnosti knižnice (oddelenie náúčnej literatúry) prízemie.

Menej chrípkových ochorení na Liptove

chrípka

Liptov 8. marca 2017 – Pokles chorobnosti akútnych respiračných ochorení a chrípky zaznamenali v 9. kalendárnom týždni v regióne Liptova. Dotklo sa to všetkých vekových skupín.

Uplynulý týžeň bola v okrese Liptovský Mikuláš uzatvorená jedna materská škola a to v Liptovskej Sielnici, kde bola 49 percentná chorobnosť detí.

Chrípkové ochorenia zatvárajú triedy v materských a základných školách

chrípka

Liptovský Mikuláš/ Ružomberok 24. februára 2017 – Výskyt akútných respiračnýc ochorení a chrípky naďalej trápi na Liptove najmä deti zo základných a materských škôl. Na predčasné jarné prázdniny odišli v stredu 22. februára žiaci prvých štyroch ročníkov v Základnej škole Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch.

V ružomberskej nemocnici majú nedostatok krvi

krv-darovanie

Ružomberok 21. februára 2017 – Nedostatok krvi má v týchto dňom Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku. Preto sa obracia na darcov krvi o pomoc. Chybujú im predevošetkým krvné skupiny:: A Rh pozitív a 0 Rh negatív.

Európsky deň čísla 112

SOS 112

Liptov/Slovensko 11. februára 2017 – Dňa 11.februára sa každoročne v krajinách Európskej únii oslavuje „Deň 112“. Ide o deň, ktorý je venovaný propagácii linky 112, ako aj integrovanému záchrannému systému.

Linka tiesňového volania 112 je jednotné európske číslo tiesňového volania ktoré slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému v prípade, keď je ohrozený ľudský život, zdravie, majetok alebo životné prostredie.

Pre chrípku zatvárali na liptove triedy v školských zariadeniach

čaj proti chrípke

Liptov 8. februára 2016 – Chrípkové ochorenia sa vyskytujú vo zvýšenej miere v obidvoch okresoch na Liptove.  V okrese Liptovský Mikuláš  mierne klesol počet akútnych respiračných ochorení a chrípky v 5. kalendárnom týždni oproti predcházajúcemu týždňu. V okrese Ružomberok počet uvedených ochorení mierne narástol.