Tip na výlet: Svadobný veľtrh v Tatrách – inšpirácia pre páry, ktoré plánujú svadbu

Tatranská Lomnica 24. február 2017 – V historických priestoroch Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici sa 25. februára uskutoční I. ročník Svadobného veľtrhu v Tatrách, kde sa predstaví 24 vystavovateľov, ktorí ponúknu návštevníkom inšpiráciu s aktuálnymi svadobnými novinkami a trendmi. Nebude chýbať prezentácia svadobných šiat, oznámení, doplnkov, dekorácii, šperkov, pánskej módy a vystavovatelia poradia aj pri výbere kozmetiky, či svadobného účesu.  More »

 

Category Archives: Zdravotníctvo

Chrípkové ochorenia zatvárajú triedy v materských a základných školách

chrípka

Liptovský Mikuláš/ Ružomberok 24. februára 2017 – Výskyt akútných respiračnýc ochorení a chrípky naďalej trápi na Liptove najmä deti zo základných a materských škôl. Na predčasné jarné prázdniny odišli v stredu 22. februára žiaci prvých štyroch ročníkov v Základnej škole Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch.

V ružomberskej nemocnici majú nedostatok krvi

krv-darovanie

Ružomberok 21. februára 2017 – Nedostatok krvi má v týchto dňom Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku. Preto sa obracia na darcov krvi o pomoc. Chybujú im predevošetkým krvné skupiny:: A Rh pozitív a 0 Rh negatív.

Európsky deň čísla 112

SOS 112

Liptov/Slovensko 11. februára 2017 – Dňa 11.februára sa každoročne v krajinách Európskej únii oslavuje „Deň 112“. Ide o deň, ktorý je venovaný propagácii linky 112, ako aj integrovanému záchrannému systému.

Linka tiesňového volania 112 je jednotné európske číslo tiesňového volania ktoré slúži na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému v prípade, keď je ohrozený ľudský život, zdravie, majetok alebo životné prostredie.

Pre chrípku zatvárali na liptove triedy v školských zariadeniach

čaj proti chrípke

Liptov 8. februára 2016 – Chrípkové ochorenia sa vyskytujú vo zvýšenej miere v obidvoch okresoch na Liptove.  V okrese Liptovský Mikuláš  mierne klesol počet akútnych respiračných ochorení a chrípky v 5. kalendárnom týždni oproti predcházajúcemu týždňu. V okrese Ružomberok počet uvedených ochorení mierne narástol.

V Liptovskej nemocnici vzniká nový očný pavilón

liptovská nemocnica

Liptovský Mikuláš 24. január 2017 V nevyužívanej časti budovy Liptovskej nemocnice v Liptovskom Mikuláši v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja začali stavebné práce na rekonštrukcii očného pavilónu.

„Pokračujeme v obnove budovy, kde sa nám v minulom roku podarilo na prízemí otvoriť novú župnú lekáreň.Na poschodí sú výborné priestory, v ktorých vybudujeme očnú jednodňovú chirurgiu,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár. Investícia bude podľa neho vo výške 851-tisíc eur. Financuje ju župa spolu s 300-tisícovou dotáciou Vlády SR vyčlenenou na jej výjazdovom rokovaní v Ružomberku.

Pacienti sa chcú u lekára objednať bezplatne

lekaren_mikulas

Žilina 10. január 2017 Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu až 92 % opýtaných pacientov chce, aby sa na konkrétny termín k svojmu lekárovi objednávali bezplatne. Len 8 % respondentov uviedlo, že by tento úkon nemal byť zadarmo. V otázke spôsobu objednania sa zároveň takmer 81 % pacientov zhodlo, že najvhodnejšia by bola online forma, 16 % by bolo za osobné objednanie a 4 % za žiadny z uvedených spôsobov.

„Výsledky prieskumu potvrdili, že ľudia za objednanie u lekára platiť nechcú. Ide o úkon, ktorý je hradený zo zdravotného poistenia, a preto je prirodzené, že by zaň pacienti ani platiť nemali a určite nie dvakrát – raz poisťovni a potom znovu v ambulancii,“ informoval predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár. Podľa jeho slov sa objednať dá aj bezplatne a omnoho jednoduchšie cez internet.

Policajti prídu darovať krv do ružomberskej nemocnice

krv-darovanie

krv-darovanie

Ružomberok 19. decembra 2016 – O zložitej situácii s krvou v Ústrednej vojenskej nemocnici – FN  (ÚVN FN) v Ružomberku  vás  informovali už viackrát.

 „V lete sme takmer každý týždeň posielali do médií urgentné výzvy pre darcov. Blížia sa však vianočné sviatky, ktoré so sebou prinášajú vysoké riziko potreby krvných jednotiek (začiatok lyžiarskej sezóny, množstvo turistov v regióne, zvýšený počet úrazov…). Práve cez sviatky však každoročne vzniká takzvané „darcovské okno“, počas ktorého naši hematológovia evidujú znížený počet darcov,“ uviedla hovorkyňa ÚVN – FN Petra Dišková.

Obnovia strechu na zariadení sociálnych služieb v Smrečanoch

smrečany Dss

smrečany Dss

Žilina 15. december 2016 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) patrí medzi najväčších poskytovateľov sociálnych služieb na Slovensku a každoročne investuje do tejto oblasti najvyššiu čiastku. Tento rok župný rozpočet navrhuje v porovnaní s minulým rokom navýšenie o 15,35 %, hospodáriť by sa malo so sumou 37.860.940 mil. eur. „Sociálne služby sú jednou z našich priorít a je to vidieť aj v samotnom rozpočte,“ zdôraznil žilinský župan Juraj Blanár.

Pomocná ruka prostredníctvom poradenských centier

poradenské centrá

poradenské centrá

Žilina 30. november 2016 – Žilinský samosprávny kraj popri starostlivosti o 26 domovov sociálnych služieb v župných regiónoch poskytuje prostredníctvom poradenských centier a špecializovaného sociálneho poradenstva pomoc všetkým, ktorí sa ocitnú v nepriaznivej sociálnej situácii. „Pri našich domovoch sociálnych služieb funguje desať centier poskytujúcich bezplatné poradenstvo, pričom centru ANIMA v Liptovskom Mikuláši sa tento rok podarilo získať akreditáciu aj na špecializované sociálne poradenstvo.Vzniklo tu tak integrované pracovisko, kde nájdete krízové stredisko pre deti, zariadenie núdzového bývania pre mamičky s deťmi a k tomu aj toto poradenstvo, ktoré pomáha týraným ženám a obetiam domáceho násilia,“ priblížila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Marta Pauková.

Podľa jej slov tu vyhľadalo pomoc už 35 klientok, ktoré by za iných okolností mohli mať strach zdôveriť sa niekomu inému. „Naši poradcovia sú odborníci, vedia citlivo komunikovať s ľuďmi a tým, že sú centrá navzájom prepojené, nikoho neposielajú po ďalších inštitúciách, ale venuje sa im vždy konkrétny odborník. Je preto vyššia šanca, že sa na nich klienti obrátia a dovolia podať im pomocnú ruku,“ zdôraznila výhody župného poradenstva M. Pauková.

Dobudovanie urgentného príjmu v Liptovskej nemocnici

prístavba nemocnice v l. mikuláši

prístavba nemocnice
v l. mikuláši

Liptovský Mikuláš 17. novembra 2016 Dobudovanie urgentného príjmu v Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši  je prioritou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Konštatoval to počas kontrolného dňa, ktorý sa uskutočnil 16. novembra.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková zdôraznila, že technika bude spĺňať prísne európske normy a parametre. „Vzniknú tu úplne nové jednotky úrazovej starostlivosti, všeobecnej urgentnej starostlivosti, samozrejmosťou budú odborné ambulancie a ďalšie nevyhnutné priestory,“ opísala A. Majbíková.