Mesto vydalo pôsobivý nástenný kalendár

Ružomberok 5. januára 2017 – Po dvojročnej prestávke sa radnica znovu vrátila k tradícii tlačenia mestských nástenných kalendárov. „Je potrebné zachovávať si takéto dobré tradície, ktoré nám pomáhajú správne sa orientovať v čase, mať plnosť životného pocitu a zmierniť tempo života,“ poznamenal primátor Igor Čombor. Pôsobivý mestský kalendár na rok 2017 znázorňuje hlavné dominanty mesta ako budovu historickej More »

 

Category Archives: Zdravotníctvo

Pacienti sa chcú u lekára objednať bezplatne

lekaren_mikulas

Žilina 10. január 2017 Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu až 92 % opýtaných pacientov chce, aby sa na konkrétny termín k svojmu lekárovi objednávali bezplatne. Len 8 % respondentov uviedlo, že by tento úkon nemal byť zadarmo. V otázke spôsobu objednania sa zároveň takmer 81 % pacientov zhodlo, že najvhodnejšia by bola online forma, 16 % by bolo za osobné objednanie a 4 % za žiadny z uvedených spôsobov.

„Výsledky prieskumu potvrdili, že ľudia za objednanie u lekára platiť nechcú. Ide o úkon, ktorý je hradený zo zdravotného poistenia, a preto je prirodzené, že by zaň pacienti ani platiť nemali a určite nie dvakrát – raz poisťovni a potom znovu v ambulancii,“ informoval predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár. Podľa jeho slov sa objednať dá aj bezplatne a omnoho jednoduchšie cez internet.

Policajti prídu darovať krv do ružomberskej nemocnice

krv-darovanie

krv-darovanie

Ružomberok 19. decembra 2016 – O zložitej situácii s krvou v Ústrednej vojenskej nemocnici – FN  (ÚVN FN) v Ružomberku  vás  informovali už viackrát.

 „V lete sme takmer každý týždeň posielali do médií urgentné výzvy pre darcov. Blížia sa však vianočné sviatky, ktoré so sebou prinášajú vysoké riziko potreby krvných jednotiek (začiatok lyžiarskej sezóny, množstvo turistov v regióne, zvýšený počet úrazov…). Práve cez sviatky však každoročne vzniká takzvané „darcovské okno“, počas ktorého naši hematológovia evidujú znížený počet darcov,“ uviedla hovorkyňa ÚVN – FN Petra Dišková.

Obnovia strechu na zariadení sociálnych služieb v Smrečanoch

smrečany Dss

smrečany Dss

Žilina 15. december 2016 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) patrí medzi najväčších poskytovateľov sociálnych služieb na Slovensku a každoročne investuje do tejto oblasti najvyššiu čiastku. Tento rok župný rozpočet navrhuje v porovnaní s minulým rokom navýšenie o 15,35 %, hospodáriť by sa malo so sumou 37.860.940 mil. eur. „Sociálne služby sú jednou z našich priorít a je to vidieť aj v samotnom rozpočte,“ zdôraznil žilinský župan Juraj Blanár.

Pomocná ruka prostredníctvom poradenských centier

poradenské centrá

poradenské centrá

Žilina 30. november 2016 – Žilinský samosprávny kraj popri starostlivosti o 26 domovov sociálnych služieb v župných regiónoch poskytuje prostredníctvom poradenských centier a špecializovaného sociálneho poradenstva pomoc všetkým, ktorí sa ocitnú v nepriaznivej sociálnej situácii. „Pri našich domovoch sociálnych služieb funguje desať centier poskytujúcich bezplatné poradenstvo, pričom centru ANIMA v Liptovskom Mikuláši sa tento rok podarilo získať akreditáciu aj na špecializované sociálne poradenstvo.Vzniklo tu tak integrované pracovisko, kde nájdete krízové stredisko pre deti, zariadenie núdzového bývania pre mamičky s deťmi a k tomu aj toto poradenstvo, ktoré pomáha týraným ženám a obetiam domáceho násilia,“ priblížila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Marta Pauková.

Podľa jej slov tu vyhľadalo pomoc už 35 klientok, ktoré by za iných okolností mohli mať strach zdôveriť sa niekomu inému. „Naši poradcovia sú odborníci, vedia citlivo komunikovať s ľuďmi a tým, že sú centrá navzájom prepojené, nikoho neposielajú po ďalších inštitúciách, ale venuje sa im vždy konkrétny odborník. Je preto vyššia šanca, že sa na nich klienti obrátia a dovolia podať im pomocnú ruku,“ zdôraznila výhody župného poradenstva M. Pauková.

Dobudovanie urgentného príjmu v Liptovskej nemocnici

prístavba nemocnice v l. mikuláši

prístavba nemocnice
v l. mikuláši

Liptovský Mikuláš 17. novembra 2016 Dobudovanie urgentného príjmu v Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši  je prioritou Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Konštatoval to počas kontrolného dňa, ktorý sa uskutočnil 16. novembra.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková zdôraznila, že technika bude spĺňať prísne európske normy a parametre. „Vzniknú tu úplne nové jednotky úrazovej starostlivosti, všeobecnej urgentnej starostlivosti, samozrejmosťou budú odborné ambulancie a ďalšie nevyhnutné priestory,“ opísala A. Majbíková.

Naliehavá výzva pre darcov krvi

krv-darovanie

krv-darovanie

Ružomberok 25. októbra 2016 – S naliehavou výzvou na darcov krvi krvných skupin : O Rh pozitív , O  Rh pozitív a A Rh pozitív, sa obracia Ústredná vojenská nemocnica – Fakultná nemocnica (ÚVN FN) Ružomberok. Uvedené krvné skupiny má nemocnica nedostatok. Darovať krv je možne každý pracovný deň , až do piatka 28. októbra  od 7. 00 do 10. 00 h. Informovala hovorkyňa ÚVN – FN Petra Dišková.

Škúlenie detí bude diagnostikovať nový prístroj v nemocnici

Ružomberok 14. októbra 2016 – Riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Ing. Martin Kultan  slávnostne odovzdal dňa 14. októbra Očnej klinike Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok – FN (ÚVN SNP) prístroj Synoptofor. Zdravotná poisťovňa Dôvera darovala ÚVN SNP Ružomberok – FN finančné prostriedky na zakúpenie tohto prístroja, za umiestnenie sa na prvom mieste  v prieskume a hodnotení pacientov všetkých fakultných nemocníc na Slovensku za rok 2015.

Na priechod pre chodcov zvýšte pozornosť! Uskutoční sa Deň bielej palice

nevidiaci-01nLiptov 13. októbra 2016 – Pri príležitosti Svetového dňa bielej palice organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s Prezídiom policajného zboru SR už 7. ročník dopravno-preventívnej akcie zameranej najmä na zvýšenie bezpečnosti tých účastníkov cestnej premávky, ktorí sa pohybujú s bielou palicou. Do projektu sa zapojil aj Žilinský kraj. Medzi mestami je aj Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Vylepšia vybavenie na očnej klinike v Ružomberku

oci-indexRužomberok 13. októbra 2016 – Prístroja Synoptofor  slávnostne odovzdajú  v piatok 14. októbra o 11. 00 h v priestoroch Očnej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice Ružomberok – FN.Finančné prostriedky na zakúpenie prístroja Synoptofor darovala ÚVN SNP Ružomberok – FN zdravotná poisťovňa Dôvera za umiestnenie sa na prvom mieste  v prieskume a hodnotení pacientov všetkých fakultných nemocníc na Slovensku za rok 2015.

V ružomberskej vojenskej nemocnici majú nedostatok krvi

krv-darovanie

krv-darovanie

Ružomberok 5. októbra 2016 – S nedostatkom krvi naďalej zápasí Ústredná vojenská nemocnica SNP – Fakultná nemocnica (ÚVN SNP FN )v Ružomberku.  Znovu sa obracia o pomoc na darcov.